Ještě na začátku roku 2023 stál bitcoin 17 tisíc dolarů a mnozí ho už jako tolikrát v historii podepisovali. Pak ale přišel velký comeback. Teď jsme v situaci, kdy bitcoin už stojí skoro dva a půl milionu korun.
Do toho v pátek Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila daňový balíček pro kryptoměny, pro které se teď budou uplatňovat stejné podmínky jako pro akcie. Schválil se tedy nejen tříletý časový test, ale i hodnotový test do 100 tisíc korun.
Velké věci se děly i v zámoří. Budoucí americký prezident Donald Trump se vyjádřil, že chce nominovat do Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) kryptoměnového fandu Paula Atkinse. Což ve finále mohlo vyzvat bitcoin k finálnímu proražení hranice 100 tisíc dolarů za jednu virtuální minci.
Současným šéfem Komise je Bidenův chráněnec Gary Gensler, který je vůči kryptoměnovému sektoru spíše skeptický a zasloužil se o řadu regulací.
V uplynulém týdnu tak éterem zněly tři skvělé zprávy pro krypto. Vedle toho tady máme rekordní cenu. A ještě nás čeká konec roku, který trhům v posledních letech přeje. To jsou vstupní data, která by měla přilákat masivní zájem laické veřejnosti.
Jenže ten nepřichází.
Ano, o bitcoinu se zase čím dál častěji píše a mluví v médiích, masáž ale pořád není srovnatelná se šílenstvím v roce 2017 nebo 2021.
Skvělou metrikou pro sledování zájmu o určité téma jsou také trendy na vyhledávači Google. Z nich vyplývá, že současný zájem o bitcoin je asi na dvou třetinách někdejších mánií.
To znamená, že zájem o bitcoin se v příštích týdnech a měsících může ještě zvyšovat. Což může tlačit na nárůst už tak vysoké ceny. Bitcoinová rally tak s největší pravděpodobností ještě nekončí.
Kryptoměnoví fanoušci ale moc dobře vědí, že bitcoin umí přichystat pro investory brutální – klidně i 80procentní – korekce. Obvykle k nim ale nedochází ze dne na den, prozíraví investoři by měli dostat čas na to se vydýchat.
Filip Kalčák