Akcionáři bank, těžařských společností nebo soukromých provozovatelů věznic. A samozřejmě také fanoušci kryptoměn. Ti všichni mají po finanční stránce ze zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem radost, protože byznysman jejich portfolia vyhnal do svítivě zelených čísel.
Republikán ale v úřadu plánuje řadu opatření, která mohou do globální ekonomické rovnice vepsat řadu neznámých. Největší haló je kolem cel, která chce Trump uvalit na veškeré zboží proudící do Spojených států. Citelně by toto opatření zasáhlo zejména Čínu.
Experti se ale jako už tradičně neshodnou, jak moc velký problém to pro Čínu je. Jedna část odborníků říká, že Čína je v mnohem horší ekonomické kondici než za prvního Trumpova mandátu – trápí ji nemovitostní krize, zadlužení, hrozba deflace – a tudíž bude vůči clům zranitelnější.
Druhá část expertů naopak velí, že Trumpova obchodní válka už nebude znamenat pro Čínu takový problém, protože asijský gigant už více spoléhá na své regionální partnery a na Západ tolik nevyváží.
Trh dává najevo, že první teorie může být pravděpodobnější. Zatímco totiž americké akcie reagují na volby růstem, čínské přešlapují na místě. Či spíše padají.
Tak třeba populární ETF iShares MSCI China, které mapuje výkonnost středních a velkých čínských firem, od voleb odepsalo asi devět procent a průběžně padá od začátku října.
Regionální sousedi Číny cítí šanci na využití situace. Pokud Trump uvalí cla pouze na Peking, může se výroba klíčových komponentů přesouvat do okolních zemí. Z obchodní války by tak mohly profitovat například trhy ve Vietnamu, Indii, Indonésii nebo Thajsku.
Hodně bude záležet na tom, jak bude Čína na případnou krizi reagovat. V krajním případě může začít odprodávat americké dluhopisy nebo cíleně devalvovat domácí měnu.
Filip Kalčák