Mít za mých mladých let procesor od Intelu, to byl základ. i3, i5. A kdo měl i7 a oháněl se taktováním, tak to byl v podstatě milionář. Nad AMD lidé dříve ohrnovali nos a NVIDIA bývala jen nějaká doprovodná společnost, která k tomu hezkému nářadí od Intelu přidá grafickou kartu.
Dvě dekády kraloval Intel čipovému průmyslu. Firma měla oproti konkurenci ostatně obrovský náskok, byla založena už v červenci roku 1968. Zatímco Prahou jezdily tanky, v Kalifornii už začali zhmotňovat budoucí počítačový svět plný jedniček a nul.
Garážová firma po letech tvrdé práce zaznamenala enormní boom a od devadesátých let na burze stabilně rostla. Vrchol přišel na přelomu milénia, v roce 2000 se jedna akcie Intelu obchodovala za 74 dolarů.
Pak přišel burzovní pád, ale pověst společnosti byla nadále výborná. Stabilní výsledky vykazoval Intel prakticky až do začátku pandemie, kdy začal zase skokově růst, podobně jako prakticky každá jiná firma na burze – lidé totiž na trhy naházeli levné peníze z vládních stimulů.
Ekonomická krize doutnající od covidu ale nakonec Intel pořádně spláchla. A když se jeho konkurenti jako AMD nebo NVIDIA začaly sbírat, v Intelu najednou po dekádách zjistili, že jim došel dech.
Ve firmě mimo jiné zaspali nástup AI a teď už jen se smutkem sledují, jak živou vodou politá NVIDIA válcuje všechno kolem. Jedna akci NVIDIA dnes stojí 110 dolarů a kapitalizace firmy je 2,66 bilionu dolarů. To Intel koupíte kus za necelých dvacet dolarů a tržní kapitalizace je „pouhých“ 83,48 miliard dolarů.
Jasně, pořád je to obrovské číslo. I dnes se Intel s trochou štěstí vejde do žebříčku dvou set nejhodnotnějších společností světa. K dobám své největší slávy má ale společnost daleko. Za posledních pět let je na burze minus 58 procent.
Co z toho plyne? Že i tomu nejlepšímu koni jednou dojde dech. I ten nejlepší stroj na peníze se jednou zasekne. Intelu patřila minulost, budoucnost ale bude zřejmě psát někdo jiný. Investoři by takový moment měli umět vycítit a přesedlat na konkurenci. Nic to nemění na tom, že Intel bude mít v našich srdcích vždycky speciální místo.
Filip Kalčák