Pro akcie to není dobrý měsíc. Společnosti ohlašovaly výsledky za první kvartál, ale trhy to příliš nenastartovalo. Například pro Nvidii, dosavadního krále letošního roku, znamenal duben naprostou katastrofu. Akcie odepsaly za měsíc skoro 20 procent.
Zdaleka nejvíce ale s trhy v dubnu zamávalo dění na Blízkém východě. Nejdříve útočil Izrael v Damašku na íránský konzulát. Pak odpověděl Írán gigantickým útokem na Izrael. A ten se pak ještě jednou pomstil pátečním miniútokem. Střed světa zamával s akciemi i komoditami.
Dolů šly americké i evropské indexy. Krvácel také izraelský index TA-125, ale ne v takové míře, jaká by se dala vzhledem k okolnostem očekávat. Ztratil jen několik procent.
Mnozí investoři pak viděli spojitost v útoku na Izrael a lehkém pádu bitcoinového trhu. Spíše se ale událost zrovna potkala s klasickým odkupem mincí před bitcoinovým půlením, ke kterému došlo v minulém týdnu. Po něm se cena nejslavnější kryptoměny oklepala a drží relativně stabilní korunovou kótu milion a půl.
Jak to tak ale při velkých geopolitických machinacích bývá, někdo na chaosu přece jen vydělal. Jakýkoli konflikt na Blízkém východě rozvíří trhy s ropou a ani poslední eskalace v regionu nebyla výjimkou. Dražší ropa se začíná propisovat do reálné ceny benzinu a nafty a řidiči už zase tankují litr paliva za čtyřicet korun a více. Kdo ale vsadil na ropu na burze, mohl vydělat.
Stejně jako ten, kdo nadále věřil zlatu. Blýskavý kov se po několika letech probral a letos zatím předvádí úchvatnou jízdu. Na burze osciluje kolem hranice 56 tisíc korun za trojskou unci. Konečně se tak potvrzuje, že zlato plní svou roli v době světových krizí.
Filip Kalčák