Středa 18. prosince 2024 06:35
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Blahobyt se snížil hlavně v zemích eurozóny

05.11.2013 14:35  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Finanční krize vedla ke snížení blahobytu ve vyspělém světě, přičemž dopad byl nejtíživější v zemích eurozóny. Uvedla to dnes ve své zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Řada evropských zemí je ale nadále považována za nejlepší místo k životu. K pětině nejbohatších států patří vedle Austrálie, Kanady a Nového Zélandu stále Švýcarsko, skandinávské země i Británie. Většina ostatních evropských zemí včetně Česka dál spadá do skupiny 60 procent států, kde jsou například i USA či Japonsko, které mají průměrnou úroveň blahobytu.

Ze členů eurozóny pouze Řecko a Estonsko jsou součástí skupiny, která představuje pětinu zemí, v nichž je poměrně nízká úroveň blahobytu. K nim se řadí i například Turecko, Brazílie a Mexiko.

Zatímco podle OECD příjmy a zaměstnanost zaznamenaly od počátku krize v roce 2008 pokles, hospodářské potíže měly ještě širší dopady: ovlivnily důvěru lidí v instituce a jejich názor na fungování demokracie, stejně tak jako míru jejich očekávání vnější pomoci.

Podle OECD neměla nicméně krize žádné měřitelné účinky na zdravotní úroveň obyvatelstva, i když mnoho lidí si stěžuje na větší stres z obav ze ztráty zaměstnání.

Ve 34 vyspělých členských zemích OECD byl reálný hrubý domácí produkt na obyvatele o jedno procento nižší v roce 2012 než v roce 2007. Naopak skutečné příjmy domácností, které zahrnují dávky a platby poskytované státem, stejně jako platy a investice, byly loni o jedno procento vyšší než před krizí.

Pokud jde o příjmy, Američané přestáli krizi lépe než Evropané. Zatímco americké HDP na obyvatele se koncem roku 2012 vrátilo téměř na předkrizovou úroveň, příjmy domácností stouply o dvě procenta ve srovnání s rokem 2007. V eurozóně byly HDP na obyvatele a příjmy domácností za stejné období o více než čtyři procenta nižší. V Evropě byly krizí nejvíce zasaženy země na jihu kontinentu - příjmy řeckých domácností v letech 2010 a 2011 poklesly proti roku 2007 o deset procent.

Přijetí úsporných opatření v eurozóně v reakci na krizi se stalo hlavní příčinou rozdílu ve srovnání s USA, protože vyšší daně a zmrazené mzdy snížily disponibilní příjmy do rozpočtů.

"Snížení vládního strukturálního primárního deficitu bylo největší v eurozóně a spojilo se s velkým poklesem reálných disponibilních příjmů domácností na obyvatele," uvedla OECD.

Vyšší míra nezaměstnanosti a finanční stres v důsledku krize se promítly do snížení pocitů spokojenosti v zasažených zemích - u obyvatelů eurozóny více než v USA.

Nejhorší propad byl nepřekvapivě zaznamenán v Řecku - mezi lety 2007 a 2012 se spokojenost Řeků podle indexu OECD snížila o 20 procent. V Itálii to bylo o 12 procent a ve Španělsku o deset procent. Ve Spojených státech to bylo o sedm procent.

V roce 2012 byli nejspokojenější Švýcaři v závěsu s Nory, Islanďany, Švédy a Dány. Nejnejspokojenější byli Maďaři, před nimiž na tom byli o něco lépe Portugalci, Řekové a Turci. Češi byli 23. po Francouzích a Chilanech, Slováci 28. po Jihokorejcích a Japoncích.

V některých zemích spojenost vzrostla. V Německu, kterému se krizí daří proplouvat s udržováním nízké úrovně nezaměstnanosti poměrně bez úhony, to bylo o více než čtyři procenta.

Nespokojenost ve většině zemí se projevila i v chování obyvatel. V nejzasaženějších státech klesla účast ve volbách nebo jiná forma občanské aktivity, například obracení se na úřady.

Jednou z mála oblastí, v nichž si eurozóna vedla lépe než USA a Japonsko, bylo vnímání síly sociálních kontaktů, tedy do jaké míry lidé věří, že se mohou spolehnout na rodinu a přátele, když se na ně obrátí o pomoc a podporu v případě nouze.

Zdroj: Reuters, ČTK, OECD

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Bitcoin ztrácí přes 16 procent, jeho cena klesla pod 48.000 USD
    Nejznámější kryptoměna bitcoin včera výrazně oslabovala, od pátku její cena odepsala více než 16 procent a klesla pod 48.000 USD. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk. Oslabují i další kryptoměny, jako je ethereum.
  • Bitcoin ztrácí 5,5 procenta a je opět pod cenou 30.000 dolarů
    Největší a nejznámější světová kryptoměna bitcoin dnes podle serveru CoinDesk ztrácí 5,5 procenta a je tak zpět pod cenou 30.000 dolarů (696.460 Kč). Pod tuto hranici se bitcoin dostal už v noci poté, když ve středu oslabily i americké akciové burzy, které poslaly dolů obavy z růstu úrokových sazeb ve Spojených státech.
  • Bitcoin ztratil za týden desetinu hodnoty, ale opět roste
    Nejznámější kryptoměna bitcoin ztratila proti minulému týdnu více než desetinu své hodnoty. V současnosti se bitcoin obchoduje kolem 8900 dolarů a jeho cena opět roste. Kvůli tzv. halvingu na začátku tohoto týdne kurz klesl z více než 10.000 USD před týdnem k 8000 USD. Vyplývá to z informací serverů bitstock.com a kurzy.cz.
  • Bitfinex chce přenést ztráty z útoku na všechny uživatele
    Bitcoinová burza Bitfinex, která byla tento týden okradena při hackerském útoku, zvažuje, že by ztrátu v hodnotě zhruba 70 milionů USD rozdělila mezi všechny své uživatele. Informoval o tom dnes server finanční televize CNBC. Rozhodnutí ale zatím nepadlo.
  • Bit.plus: Obchody s kryptem v listopadu vzrostly o desetinu
    Objem obchodů s kryptoměnami v Česku v listopadu vzrostl proti říjnu o deset procent na 370 milionů korun. Meziročně zaznamenaly růst téměř o čtvrtinu. Za 11 měsíců tak Češi za krypto utratili téměř 3,8 miliardy korun, což znamená proti loňsku zvýšení o devět procent. Vyplývá to z údajů obchodníka Bit.plus.
  • Bit.plus: Objem obchodů s kryptem do října stoupl o 8 procent
    Objem obchodů s kryptoměnami v Česku za deset měsíců letošního roku meziročně vzrostl o osm procent na 3,4 miliardy korun. Trh začal být výrazně aktivní zejména v říjnu, kdy obchody rostly o 15 procent zhruba na 330 milionů korun. Meziročně to znamená nárůst o desetinu. Růst přitom táhne především rostoucí poptávka po bitcoinu. Vyplývá to z údajů největšího obchodníka Bit.plus.
  • Bit.plus: Objem obchodů s kryptem do září stoupl
    Češi za tři čtvrtletí nakoupili kryptoměny za 3,08 miliardy korun, což je o osm procent meziročně více. V září se objem obchodů zvýšil o desetinu na 280 milionů korun. Proti srpnu to znamená nárůst zhruba o 30 milionů Kč. Vyplývá to z údajů největšího obchodníka Bit.plus.
  • Bit.plus: Objem obchodů s kryptem v lednu stagnoval na 350 milionech Kč
    Objem obchodů s kryptoměnami v lednu zůstal zhruba na prosincové úrovni 350 milionů korun. Meziročně pak byl přibližně o šestinu vyšší. Zájem se soustředil především na bitcoin a ethereum. ČTK to dnes oznámil obchodník Bit.plus.
  • Bitstock změnil název na Bit.plus a začne nabízet zlato
    Největší tuzemský obchodník s bitcoiny změnil svůj název z Bitstock.com na Bit.plus. Důvodem je expanze na evropský trh. Firma také v červnu zahajuje prodej digitalizovaného fyzického zlata. Uvedla to dnes v tiskové zprávě.
  • BlackRock převezme za 12,5 miliardy USD firmu Global Infrastructure Partners
    Americká společnost BlackRock, která je největším světovým správcem investic, převezme v transakci za 12,5 miliardy dolarů (281,4 miliardy Kč) firmu Global Infrastructure Partners (GIP). BlackRock o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Stane se tak jedním z největších hráčů v oblasti alternativních aktiv a soukromých trhů, uvedla agentura Reuters. Firma dnes také oznámila sedmiprocentní nárůst čistého zisku za čtvrté čtvrtletí, k čemuž přispělo oživení na trzích.
  • Blinken by chtěl rovné podmínky pro americké firmy v Číně
    Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes v Šanghaji vyzval Čínu, aby zajistila rovné podmínky pro americké pracovníky a firmy působící v zemi. Šéf americké diplomacie přicestoval na třídenní návštěvu Číny ve středu a v pátek se v Pekingu sejde k jednání se svým čínským protějškem Wang Iem a možná také s prezidentem Si Ťin-pchingem, informovala agentura Reuters.
  • Blížící se VIP seminář a exkluzivní bonus!
    Vážení čtenáři portálu FXstreet.cz, rádi bychom vás informovali o blížícím se termínu našeho speciálního VIP semináře: Obchodujte jako bankovní trader! a posledních volných místech na tomto semináři.
  • Blíží se seminář Roberta Kiyosakiho
    Úspěšný americký investor a autor bestsellerů řady Bohatý táta Robert Kiyosaki vystoupí v Praze již za měsíc.
  • Blíží se vrchol na NZD/USD?
    Na grafu měnového páru NZD/USD se vytvořila Doji svíčka s dlouhým horním stínem.
  • Blockchain ethereum dokončil významnou aktualizaci softwaru
    Blockchain ethereum dokončil významnou aktualizaci softwaru, oznámil dnes na twitteru jeho tvůrce a spoluzakladatel Vitalik Buterin. Cílem aktualizace, označované anglickým slovem merge (spojení), je výrazně snížit spotřebu energie. Ta klesne o 99,95 procenta.
  • Bloomberg: Akcie automobilky s nulovými výnosy stouply o 100 pct.
    Akcie firmy Tesla, která vyrábí elektrická auta, jsou na rekordu. Cena akcií společnosti Hertz Global Holding je vysoko nad úrovní, kde byla, než firma zkrachovala. Žádné akcie v automobilovém sektoru ale nejsou lepším ukazatelem vitality na akciových trzích než akcie firmy Nikola. Tento ctižádostivý výrobce nákladních aut s elektrickým a vodíkovým pohonem debutoval na trhu Nasdaq minulý týden díky fúzi se společností bez podnikatelského plánu VectoIQ Acquisition, zato ale s akciemi na burze. Letos čeká nulové výnosy a první miliardu dolarů ročně plánuje až v roce 2023. Akcie za těch pár dnů přesto posílily o více než 100 procent. Píše o tom agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Americký regulátor se přiklání k rozdělení zkrachovalé banky SVB
    Americká Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) nenašla vhodného kandidáta na převzetí zkrachovalého finančního ústavu Silicon Valley Bank (SVB) v celém rozsahu a nyní se přiklání k variantě jeho rozprodání po částech. S odvoláním na zdroje obeznámené s vývojem o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Předtím uvedla, že nabídku na převzetí SVB zvažovala americká bankovní společnost First Citizens BancShares, přičemž ve hře byl ještě jeden vážný zájemce.
  • Bloomberg: Analytici se neshodnou, zda na trhu bude dostatek lithia
    Analytici se nedokážou shodnout, zda bude na trhu dostatek lithia. Tento kov má přitom zásadní úlohu ve výrobě baterií pro elektromobily, a výrobci aut, těžaři a investoři se proto snaží zjistit, kolik lithia bude svět potřebovat v nadcházejících letech, a také kolik ho bude mít. Informuje o tom agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Bezos je nejbohatší člověk světa
    Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos vystřídal šéfa automobilky Tesla Elona Muska na pozici nejbohatšího člověka světa. Vyplývá to z aktuálního žebříčku miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg.
  • Bloomberg: Biden chystá první velké zvýšení daní od roku 1993
    Nový americký prezident Joe Biden plánuje první velké zvýšení daní ve Spojených státech od roku 1993. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Zvýšení daní má podle nich pomoci pokrýt náklady na dlouhodobý ekonomický program, který má následovat po balíku opatření ke zmírnění hospodářských dopadů koronavirové krize.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
HOTFOREX
EightCap
NAGA
reklama
Swissquote Bank