Brokeři poskytují grafy v mnoha časových rámcích a důležitost supportů a rezistencí mezi jednotlivými časovými rámci kolísá. Zpravidla platí, že čím je větší časový rámec, tím silnější jsou supporty a rezistence, které v něm nalezneme. Silnější znamená, že je pro cenu obtížnější tyto levely prorazit.
Existují dva typy supportů a rezistencí: horizontální a dynamické. Jak jméno napovídá, horizontální support se změní v rezistenci v momentě, kdy cena tento horizontální level prorazí.
Oproti tomu dynamické levely se vyvíjejí spolu s vývojem ceny. Pohybují se spolu s cenou, proto je obtížnější je překonat.
Když se na grafu objeví dvě a více dynamických a horizontálních levelů, takovou zónu nazýváme "confluence area". Dostat se skrze takovou zónu je pro cenu velmi těžké.
Jak zakreslit supporty a rezistence
Jak fungují supporty a rezitence lze nejsnáze vysvětlit pomocí příkladů. Jako příklad nám poslouží týdenní graf EUR/USD bez jakýchkoliv technickách indikátorů.
Cenové pohyby byly v roce 2018 zatím smíšené. Trh rostl od hodnoty 1.20 (kde v minulém roce skončil) a následně se během posledních dvou měsíců konsolidoval v trojúhelníkové formaci okolo hodnoty 1.25.
Traderům s technickým pohledem na věc se mohlo zdát, že by býčí trend mohl pokračovat. Šance že bude trh pokračovat ve stejném směru však nebyly velké, protože cena dosáhla významné rezistence.
Zóna, kde začala nedávná konsolidace okolo levelu 1.25 se nejdříve projevovala jako horizontální rezistence. V reakci na finanční krizi z roku 2008 tento měnový pár několik let váhal, než nakonec prorazil pod horizontální support.
Logický předpoklad pak je, že až cena narazí na tento level, setká se silnou rezistencí.
Když zakreslíme trendovou čáru tak, že spojíme poslední nižší vrchol s absolutním vrcholem, vyjde nám z toho dynamická rezistence ve stejném levelu.
Černá trendová čára spojuje levely supportů z období, než tento měnový pár prorazil dolů. Když ji vyprojektujeme na grafu směrem doprava, tato trendová čára se dostane do stejné rezistenční zóny.
Jinými slovy, máme před sebou konfluenční zónu (confluence area) danou dvěma dynamickými rezistencemi zformovanými na vrcholu horizontální rezistence. A vzhledem k tomu, že se jedná o graf s týdenním časovým rámcem, odmítnutí ceny v těchto levelech má mnohem vyšší šanci než pokračování trendu.
Není s podivem, že se cena měnového páru nakonec opravdu obrátila směrem dolů a od levelu dynamické rezistence se propadla o více než 1000 pipů. Chytrý trader své peníze posílá cestou s nejmenší rezistencí. V tomto případě byl potenciál poklesu ceny zcela evidentní, protože se na grafu objevila zóna, která byla výsledkem čistého obchodování ceny za použití nástrojů jako jsou dynamické a horizontální rezistence a supporty.
Závěrem
Tradeři mají dnes ve zvyku dělat věci příliš komplikovaně. Obchodní platformy s bohatým arzenálem technických indikátorů skýtají pokušení aplikovat jich co největší množství.
To ale vůbec nevede k přesnější předpovědi vývoje ceny. Naproti tomu dělat věci jednoduše funguje vždy. Důležité zóny jsou díky nástrojům obchodování ceny, jako jsou supporty a rezistence, snadno viditelné.
Tým FXOPEN