USA jako zachránce, nebo už není kde brát?
V rámci boje s obrovským nárůstem cen ropy uvolnili na trh Američané v minulém roce rekordních 180 milionů barelů ropy ze svých strategických rezerv. USA tak doslova přispěchaly jako rytíř v lesklé zbroji a hlavně jejich zásluhou cena ropy spadla z červnových 120 dolarů na 75 dolarů za barel na konci roku. Tento boj se však neobešel bez obětí. Ropné rezervy v USA spadly na nejnižší hodnoty od roku 1983, když v nich zbývá jen 372 milionů barelů. S doplněním rezerv v USA rozhodně nespěchají, v posledních měsících odmítli hned několik nabídek na odkup ropy. Rezervy údajně čekají na úroveň kolem 70 USD za barel, na které by mohly začít nakupovat. Taková zpráva by však pravděpodobně poslala ceny ropy ihned výše. V tomto roce však trh jasně očekával, že americké ropné rezervy budou spíše nakupovat, než aby dále uvolňovaly. Kongres dokonce zrušil plánované uvolnění 140 milionů barelů ropy na trh, které mělo přijít v letech 2024 až 2027. Ropné rezervy nejsou nekonečné - jejich vývoj v posledních letech je na grafu níže. Američané však trhy opět zaskočily a v reakci na ruské omezení těžby se rozhodli uvolnit na trh dalších 26 milionů barelů. To na trhu čekal jen málokdo.
Graf: Vývoj amerických ropných rezerv. Zdroj: Ycharts
Rusko a OPEC proti všem?
Tím se dostáváme na druhou stranu barikády. Rusko dle očekávání rozhodlo o omezení těžby o 500 tisíc barelů denně s platností od března. Tento krok nikoho příliš nepřekvapil, očekával se již dlouho. Je navíc možné, že u Ruska dojde k dalším škrtům v produkci. Jeho ropa nyní míří primárně do Číny, Indie a Turecka. Pro zbytek trhu se stala toxickou. Rusko je členem OPEC+ a svou produkci zajisté konzultovalo se Saúdskou Arábií jako vůdčí zemí kartelu OPEC. Ten na posledním zasedání nechal svou produkci beze změny, ikdyž pád cen ropy z konce roku by si možná zasloužil z jejich pohledu další škrty. Země OPEC si samozřejmě přejí co nejvyšší ceny ropy, ideálně přes 100 dolarů za barel. Pro dané země se jedná o hlavní příjem jejich rozpočtů. OPEC tak zůstal u posledních těžebních limitů z minulého října, kdy trhy překvapil snížením produkce o 2 miliony barelů denně. Do červnového setkání se pak žádné změny těžebních limitů asi nedočkáme. V červnu se země OPEC opět sejdou osobně ve Vídni a dost možná dojde k dalším úpravám těžby. Otázkou však je, jakým směrem? Na jedné straně tlačí USA cenu ropy níže, na druhé však bude výrazně chybět na trhu ruská ropa. Tím se dostáváme k dalšímu faktoru - Čína.
Graf: Ropa WTI na D1 grafu v platformě MT4
Ropa nad 100 dolarů? Odpověď hledejme v Číně
Čína je největším dovozcem ropy na světě a její spotřeba by měla letos dále vzrůst. Země se postupně otevírá po dlouhém boji s koronavirem a postupně opět ožívá tamní průmysl. Jak OPEC, tak i EIA letos očekávají celosvětový růst poptávky po ropě o 2 až 2,5 %. Přibližně polovina tohoto růstu by pak měla připadnout Číně. Dle některých hlasů jsou tyto odhady ještě střídmé, Čína by mohla spotřebovat ještě více ropy. Stávající těžební limity kartelu OPEC, pokles ruské ropné produkce a vypleněné americké ropné zásoby jsou tak výbušným koktejlem. Ceny ropy provází v dosavadním průběhu roku obrovská volatilita, aktuálně se prodává barel WTI za 76 dolarů a barel brentu za 82 dolarů. Trh však aktuálně hledí příliš krátkodobě a v ceně ropy nejsou příliš započítaná rizika jejího nedostatku. V okamžiku, kdy v USA začnou nakupovat do svých rezerv nebo OPEC překvapí zachováním, nebo snížením produkce (při současných cenách nemůžeme moc očekávat zvýšení produkce) a z Číny budou chodit pozitivní data o průmyslu, tak není vyloučen postupný návrat cen ropy nad 100 dolarů a možná i výše.
Co se musí stát, aby barel klesl na 40 dolarů?
Na druhé straně na ceny ropy výrazně tlačí posilující americký dolar, který nabral v posledních týdnech druhý dech. Ke konci minulého roku se zdálo být jeho slábnutí jasným trendem, po zprávách o inflaci v USA se však dolar opět probral a tlačí na ceny komodit. V USA ještě zdaleka nemají vyhraný boj s inflací a úrokové sazby mohou nakonec vzrůst i přes 5,5 %. Již současná úroveň úrokových sazeb působí pro ekonomiku výrazně restriktivně a jejich růst na výrazně vyšší úrovně může uvést USA do technické recese. To by pak tlačilo ceny ropy níže. Pouze výrazná ekonomická recese v globálním měřítku by však mohla srazit ceny ropy na úrovně kolem 40 USD za barel, jako tomu bylo v roce 2008. Překvapivý je také nárůst ropných zásob u amerických producentů - ty se od začátku února překvapivě zvýšily o 26 milionů barelů. To může ukazovat na postupný pokles poptávky v USA. I díky tomu cena ropy v posledních týdnech padala. Aktuálně však vnímáme jako pravděpodobnější scénář růst cen ropy ke hranici 100 USD za barel ve střednědobém horizontu.
Petr Lajsek
Upozornění: Jakékoli názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu jsou poskytovány jako obecná marketingová komunikace pouze pro informativní účely a nepředstavují investiční poradenství. Nic v tomto sdělení neobsahuje investiční doporučení nebo pobídku za účelem nákupu a prodeje jakéhokoliv finančního nástroje. Všechny poskytnuté informace jsou shromažďovány z renomovaných zdrojů a jakékoliv informace obsahující údaj o minulé výkonnosti nejsou zárukou ani spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Nepřebíráme žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty vyplývající z jakékoliv investice provedené na základě informací uvedených v tomto sdělení. Tato komunikace nesmí být reprodukována ani dále šířena bez našeho předchozího písemného souhlasu.