Barel WTI
Ropa WTI klesla o 1,5 % pod 70 dolarů; hurikán Rafael zeslábl na tropickou bouři
11.11.2024 Ropa WTI (OIL.WTI ) se v pondělí usadila pod hranicí 70 USD za barel, přičemž hodnocení hurikánu Rafael, který způsobil jen asi 27% výpadek těžební kapacity v Mexickém zálivu, snížilo NHC na tropickou bouři, která pravděpodobně nezpůsobí významné škody na těžbě ropy.
Ranní shrnutí (08.11.2023)
08.11.2023 Wall Street včerejší seanci uzavřela růstem, přičemž Nasdaq vzrostl o téměř 1 % a rozšířil tak zisky amerických akcií, které se obchodují v nejdelší růstové sérii od roku 2021. Silně posílily akcie velkých technologických společností – především Amazon a Apple.
Ropa za 50 nebo 100 dolarů?
17.05.2023 Rok 2022 byl pro ropu jako jedna velká houpačka, letos jsme však očekávali mírné uklidnění situace. Opak je však pravdou a i v první polovině roku 2023 potvrzuje ropa pověst jednoho z nejvolatilnějších aktiv. Aktuálně na ropu působí několik protichůdných sil, které si v dnešním článku shrneme. Jaký je očekávaný krátkodobý a dlouhodobý vývoj cen ropy?
Studená válka o ropu. Bude stát 140 nebo 40 dolarů?
27.02.2023 Jako studená válka by se dal v současnosti popsat stav trhu s ropou. Na jedné straně stojí USA, které se snaží zoufale srazit ropu na co nejnižší hodnoty v rámci svého boje s inflací. Nebojí se tak uvolnit své ropné zásoby, které jsou již na nejnižších hodnotách za posledních 40 let. Co se stane, až USD nebudou mít jak se říká “kde brát”? Na druhé straně pak stojí Rusko, které v rámci své odpovědi na západní sankce omezí svou ropnou produkci o 500 tisíc barelů denně s platností od března. To představuje přibližně 5 % ruské produkce a 0,5 % celosvětové denní produkce. Na vše se z povzdálí dívá kartel OPEC, který má cenu ropy ve svých rukou. Pojďme se ale blíže podívat na jednotlivé faktory, které budou letos ovlivňovat cenu ropy.
Komodity: Včera zpevnila cena zlata
22.09.2022 Včera zpevnila cena zlata, unce se vyhoupla o +0,5 % výše k 1677 USD, což se pozitivně projevilo například na akciích Barrick Gold (+1,75 %). Cena ropy zůstala naopak níže, barel WTI se pohyboval asi -0,9 % pod předchozím závěrem při ceně 83,20 USD.
Ranní komentář: Ropa pod $90, Američané jezdí méně než v létě 2020, dnes výsledky z US trhu práce
05.08.2022 Akciové trhy za sebou mají klidnou seanci a ve většině případů si své pozice držely, nebo mírně rostly. Pod tlakem ale zůstávají ceny ropy, které se propadly pod 90 dolarů za barel WTI kvůli rostoucím obavám ze zpomalující ekonomiky a nižší poptávce po pohonných hmotách. Důležitým tématem zůstává výsledková sezóna, která včera nabídla čerstvá čísla společností Alibaba, Block, nebo Warner Brothers Discovery.
Ranní komentář: Nasdaq +2.6 %, WTI na $90. Risk-on pokračuje navzdory obavám ze zpomalení ekonomiky
04.08.2022 Akciové trhy včera opět rostly. Dařilo se hlavně růstových a technologickým akciím, které těží z návratu risk-on sentiment. Tomu pomáhá nižší úroveň dluhopisových výnosů a výsledková sezóna, díky které mezi investory mírně klesají obavy z dopadů zpomalující ekonomiky. Právě tyto obavy ale dál doléhají na trh s komoditami, což včera pocítila například ropa, která se v USA propadá až zpět na 90 dolarů za barel WTI.
Wall Street včera zažila po delší době úlevu
08.07.2022 Všechny tři hlavní indexy se držely celý den v plusových hodnotách a v průběhu dne navyšovaly zisky. Nejvíce se dařilo technologickému Nasdaq Composite, jenž posílil o více než dvě procenta a umazal tak alespoň nějakou část ze svých letošních ztrát. Dění se točilo hlavně kolem sektoru polovodičů, kdy akcie AMD, Nvidia, TSMC nebo Qualcomm posílily o +5%, akcie Intel přidaly +3 %. Dařilo se však napříč sektory, energie a základní materiály rovněž narušily klesající trend z počátku týdne a akcie Chevron nebo Exxon přidaly téměř 4 %. Ropa samotná poskočila +4 %, barel WTI se v nejbližším kontraktu obchodoval opět přes hranici 100 USD.
Rozbřesk: Válečná inflace - energie, potraviny a pohonné hmoty
13.04.2022 Inflace bezesporu zůstává na globálních trzích indikátorem číslo jedna, na který se dnes soustředí největší pozornost investorů. Její intenzita v tomto a příštím roce do značné míry rozhodne o tom, jak výrazně ochladne spotřebitelský apetit domácností ve vyspělém světě. Americká inflace v březnu vystoupala na nejvyšší úrovně od roku 1981 (8,5 %) a i to byl jeden z důvodů, proč klíčové americké akciové indexy včera klesaly třetí den v řadě.
Komodity: Strmě rostla cena ropy
13.04.2022 Strmě rostla cena ropy, barel WTI se opět obchodoval nad 100 USD (+6,5 %), zpevnila rovněž cena zlata (+0,7 %) k 1966,5 USD za unci.
Ranní komentář: Indexy znovu silnější navzdory rostoucím výnosům, zvedá se i Čína a meme stocky
23.03.2022 Akciové trhy včera dokázaly růst, a to i navzdory situaci na Ukrajině, nebo zvyšujícím se dluhopisových výnosům, které u desetiletých splatností v USA vystoupaly až na 2.4 %. Nálada na trzích zdá se zůstává docela optimistická i během dnešního rána, kdy si futures na americké indexy pozice drží, zatímco Evropa přidává okolo jednoho procenta.
Rozbřesk: Fed zvyšuje sazby a posílá trhům jestřábí prognózu. Default Ruska na obzoru?
17.03.2022 Americký Fed včera poprvé od startu pandemie zvýšil úrokové sazby. Bylo to sice “pouze” o 25bps, doprovodná prognóza ovšem (tak jak jsme očekávali) překvapila trhy více jestřábím vyzněním. Předpokládá v tomto roce celkem sedminásobný růst úrokových sazeb a konec “utahovacího” cyklu na 2,75 %. Současně s tím v doprovodných komentářích J. Powell působil jednoznačně jestřábím dojmem. Zdůrazňoval nebezpečí vysoké inflace a neukotvených inflačních očekávání, zatímco současně mluvil o síle domácí ekonomiky (zejména pak trhu práce).
Komodity: Ropa WTI klesla k 95 USD/barel
17.03.2022 Cena ropy, po vyšším než očekávaném stavu zásob EIA, klesla k 95 USD za barel WTI. Cena zlata mírně stoupla k 1929 USD za unci.
Americké indexy zahájily silným růstem, raketově rostou čínské firmy. Další dění bude určovat Fed
16.03.2022 US indexy dnes zahajují seanci silným růstem a navazují tak na pozitivní dění v Asii a v Evropě. Dow Jones přidává aktuálně +1,2 %; S&P 500 +1,7 % a technologický Nasdaq Composite +2,5 %. Dnešní rozhodnutí Fedu o sazbách, a především jeho další výhled budou určovat následující dění.
Komodity: Cena ropy WTI včera kulminovala
25.02.2022 Cena ropy WTI včera kulminovala po ohlášení uvolnění strategických rezerv USA a vyššímu stavu zásob černého zlata. Američané tedy byli podle všeho na tuto možnost připraveni. Barel WTI uzavřel „jen“ o +0,5 % výše při 92,60 USD. Během dne se jeho cena pohybovala okolo 100 USD za barel.
Ranní komentář: Ceny energií rostou. Zemní plyn se v USA dostal nad 5 USD
14.09.2021 Začátek týdne na finanční trhy žádné větší změny nepřinesl. Akciové indexy v Evropě i v USA dokázaly mírně růst a stabilní situace byla také na většině měnových párů. Za pozornost stála ale ropa, která se dostala nad hranici 70 dolarů za barel WTI díky pozitivnímu výhledu OPEC na rok 2021. Vyšší ceny ropy následně pomohly i akciím energetických společností.
Rozbřesk: Oblasti HORECA pomohl start letní sezóny
08.09.2021 Zatímco v pondělí jsme měli možnost vidět podrobné červencové výsledky průmyslu a stavebnictví, včera přišly na řadu služby včetně maloobchodu. A celkově na nich není v podstatě nic moc překvapivého. Reálné útraty v obchodech se meziměsíčně zvýšily o půl procenta, meziročně jsou o téměř šest procent výše než loni v červenci. Pozitivně vyznívá i srovnání s rokem 2019, i když lze asi jen těžko hovořit o nějakém přehnaném nákupním boomu.
Rozbřesk: Koruna po zvýšení sazeb ČNB posiluje pod 25,40 EUR/CZK
24.06.2021 Česká národní banka přistoupila k prvnímu růstu úrokových sazeb o 25 bps a jednoznačně trhům naznačila, že se jedná pouze o “první krok” vedoucí k normalizaci úrokových sazeb.
Rozbřesk: ECB dnes jen velice mírně zvolní expanzi, převládnou holubičí hlasy
10.06.2021 Na dnešním zasedání bude ECB řešit důležitou otázku: Jak ve světle posledních vyšších inflačních čísel a rozjezdu ekonomiky naložit s mimořádnými měnově-politickými injekcemi. Konkrétně s programem PEPP, který v uplynulých měsících přispěl k rychlému nafukování bilance ECB, tedy pumpování likvidity do finančního systému. Věříme, že na dnešním zasedání ECB nakonec jen kosmeticky změní nastavení mimořádného programu PEPP. Debaty o jeho útlumu odsune do druhé poloviny roku.
Rozbřesk: Velké trable slabého zlotého
26.03.2021 Polský zlotý je slabý a to tak, že velmi. Zlotý nejenže trvale znehodnocuje proti hlavní měnám jako jsou euro a dolar, ale ztrácí i proti svým regionálním konkurentům. Proti koruně je například polská měna na nejslabších úrovních za posledních deset let. Jak k tomu došlo, když polská ekonomika je fundamentálně zdravá, a navíc si průběžně užívá štědrého finančního polštáře v podobě dotací z fondů EU?
Rozbřesk: Velké trable slabého zlotého
26.03.2021 Polský zlotý je slabý a to tak, že velmi. Zlotý nejenže trvale znehodnocuje proti hlavní měnám jako jsou euro a dolar,...
Rozbřesk: Podrží průmysl evropskou ekonomiku?
12.03.2021 Dnešní lednová průmyslová výroba v eurozóně i v Česku hodně napoví, co čekat od ekonomiky na začátku roku 2021. České číslo již známe: lednový meziroční růst o 0,9 % po očištění (konsensus 0,6 %). Podnikatelské nálady doposud potvrzovaly odolnost průmyslu vůči třetím a dalším vlnám pandemie COVID 19. Vesměs ukazovaly na jedné straně zdecimované služby a na straně druhé rychlý růst zakázek i výroby v průmyslu. Je však otázkou, zda to nyní potvrdí i tvrdá čísla z výroby – dosavadní výsledky z Německa spíše zaostaly za očekáváním. To by mohlo výrazně zhoršit naše odhady růstu pro začátek roku, které zatím počítaly se stagnací evropské ekonomiky na začátku roku 2021 a s náběhem post-pandemického oživení zhruba od poloviny roku.
Rozbřesk: Průmysl zadržuje propad ekonomiky a ztráty dluhopisů neberou konce
22.02.2021 Kontrast, který vidíme v Česku, ve vývoji nálad i tržeb mezi průmyslem a službami, není v Evropském měřítku nijak výjimečný. Potvrdily ho i v pátek zveřejněné předběžné indexy nákupních manažerů ve vybraných zemích eurozóny. Nepřekvapily slabší výsledky PMI za služby, na které primárně směřují restrikce, ale spíš velmi silná čísla u průmyslu.
Goldman Sachs: Ropa do příštího roku zdraží o víc než 100 procent
04.05.2020 Americká investiční banka Goldman Sachs na příští rok počítá s výrazným růstem cen ropy, který se podle ní dostaví v reakci na výrazné omezování produkce suroviny v hlavních těžebních zemích. Jedním z faktorů, které hovoří pro růst cen, je podle analytického týmu banky i postupný růst poptávky po ropě, jak se začíná obnovovat ekonomická aktivita.
Ceny ropy výrazně klesají, WTI spadla na 18leté minimum
18.03.2020 Ceny ropy třetím dnem klesají, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) je nejlevnější za 18 let. Omezení dopravy a volného pohybu lidí kvůli pandemii způsobené novým koronavirem výrazně zhoršily výhled poptávky po této surovině. K poklesu cen přispívá i cenová válka mezi Saúdskou Arábií a Ruskem.
Související klíčová slova:
FOREX | Intervence | Intervence ČNB | Kvantitativní uvolňování | Čína | Peníze | Stříbro | Akciové indexy | Equity | Inflace | Deflace | EUR/USD | Nasdaq | Dow Jones | Rusko | USA | Nezaměstnanost | OPEC | Koruna | HDP | Měnová politika | Německo | Česká měna | Španělsko | Apple | Středoevropské měny | Polský zlotý | Ceny ropy | Výsledková sezóna | Ropa Brent | Ropa WTI | Česká koruna | Dluhopisový trh | Poptávka | Ratingové agentury | Recese | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Průmyslová výroba | Nikkei | Akciové trhy | EUR/CZK | Eurodolar | Sazby | Akcie | Aktiva | Americký dolar | Bank of England | Bankovní rada | Centrální banka | Centrální banky | Depreciace | ECB | Ekonomika | Emerging markets | Emise | Euro | Eurobondy | Eurozóna | Evropská centrální banka | FX | Fed | Finanční trhy | Futures | Investice | Investování | Japonský jen | Jestřáb | Komodity | MIFID | MT4 | Risk | Momentum | Měna | Měnový pár | Měny | Pozice | Prémie | Příkaz | Rally | Riziko | Ropa | S&P 500 | Sentiment | Tightening | Trading | Trend | Volatilita | Výkonnost | Výnos | Wall Street | Zlato | ČNB | Časový rámec | Česká národní banka | Úrokové sazby | Úrokový diferenciál | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | Obchodování | Goldman Sachs | Evropa | Citigroup | Cena zlata | Cena ropy | Bank of America | XTB | Indexy | Americká lehká ropa | Ropné zásoby | Investoři | Produkce ropy | Fundamenty | Stimulační opatření | EU | Vývoj ceny | Aukce | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Pravděpodobnost | Výnosy dluhopisů | Těžba ropy | Dluhopisové trhy | Ceny komodit | Optimismus | Výsledky | Credit Suisse | Intervenovat | ČSOB | Gold | Investiční banka | Nasdaq Composite | Makro | Makrodata | EUR/HUF | Obchodníci | EURUSD | Index | Investiční strategie | Americká centrální banka | Analýzy | Banka | Barel ropy | Brent | Cena | Cena ropy WTI | CZK | Dolar | Dolary | Elektřina | Eura | Graf | Hang Seng | Investiční | Investiční doporučení | Investiční poradenství | Jádrová inflace | Maďarsko | Markets | Meziroční inflace | Pepperstone | Polská měna | Prognóza | Reuters | Ropy | Signály | Tapering | Těžba ropy v USA | Trh | Volatility | Výprodej | Vývoj cen ropy | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | WTI | Zemní plyn | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | EUR/PLN | CNBC | BreakEven | EIA | Benzín | Indie | Intermediate | MIC | ROCE | Itálie | West Texas Intermediate (WTI) | Tržby | Komise | 1 milion | ANZ | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Standard Chartered | Barrick Gold | Zvyšování sazeb | Polská centrální banka | Dnešní fundamenty | Nákupy dluhopisů | Dovoz ropy | Úspěch | Podnikání | Pokles akcií | Zvyšování úrokových sazeb | Energie | Severomořská ropa | Polská ekonomika | Christine Lagardeová | Futures kontrakty | Ekonomická aktivita | Vývoj ceny ropy WTI | Pozornost investorů | Firmy | Inflační tlaky | Americké akciové indexy | Hlavní indexy | Utahování měnové politiky | Alibaba | Halliburton | Propad | Kryptoměny | Ropné společnosti | Severomořská ropa Brent | Země OPEC | Citi | S&P | Guvernér | Benchmarky | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Nálada na trhu | Americké indexy | Nejistota | Tempo růstu | Vitol | Výnosy amerických dluhopisů | Baidu | Výhled | Exxon | Chevron | Payrolls | Konsensus | Dobré výsledky | Americký trh práce | Bankovní krize | Krize | Výnosy | Příjmy | ČTK | Růst ekonomiky | Zpomalení ekonomiky | Bilance ECB | Očekávání | Purple Trading | Obchodování ropy | Zahraniční forex | Palladium | MiFID II | Cena bitcoinu | Podnikání na kapitálovém trhu | Kartel OPEC | OPEC+ | Technologické akcie | Inflace v eurozóně | Americká investiční banka | Americké dluhopisy | Forint | Měny v regionu | Růst amerických výnosů | Použití finanční páky | Trh s ropou | Pokles cen ropy | Propad cen ropy | Růst úrokových sazeb | Čínské firmy | Zvýšení sazeb | Zvýšení sazeb ČNB | Rozdílové smlouvy | Technologický Nasdaq | Inflační očekávání | Růst cen ropy | Ceny pohonných hmot | Boris Johnson | NATGAS | Pokles cen | Britský premiér | Oživení ekonomiky | Pohonné hmoty | Pravděpodobnost recese | Poptávka po ropě | Finanční situace | Pumpování likvidity | RISK-ON | Banka Goldman Sachs | Investujte zodpovědně | TOPIX | KOSPI | Deficit | LNG | Objem | Trh práce | Vyšší sazby | Německý průmysl | FRED | Průmyslová výroba v eurozóně | Inflace v USA | Růst cen | Vysoké riziko | Bilance | Ukrajina | Lagardeová | Amazon | Indexy nákupních manažerů | Americká data | Omezení těžby | Ceny výrobců | Průmysl | HUF | PLN | Celosvětový růst | Vyšší poptávka | Impuls | USDIDX | Ceny potravin | Rozvoj | Stavebnictví | Problémy | Finanční ztráty | Cvičení | Ekonomická recese | Ruská ropa | Ranní komentář | Plyn | Nálada | Kontrakty | Měnové politiky | Hypotéky | Premiér Boris Johnson | Investujte | xStation5 | Nálada na globálních trzích | Růst poptávky | Klesající trend | Vyšší ceny ropy | Američané | Ceny ropy dnes | Ifo | Poradenství | Nový rekord | Výroba v eurozóně | Obchodování na Wall Street | Dobré zprávy | Výsledky americké banky | Ceny energií | Komunikace | Prezident | Koronavirus | Trhy | Evropské ekonomiky | Šíření koronaviru | Pokles | Situace | Meziroční růst | Růst inflace | Pandemie | IHNED | Vstupy | Pochybnosti | Zlepšení | Výdaje | Aktivity v Číně | Rekordní hodnoty | SEC | NFP | Hrozba recese | Americké ekonomiky | Americké banky | West Texas Intermediate | Medvědi | Poptávky po ropě | Organizace zemí vyvážejících ropu | Americká inflace | Růst sazeb | COVID-19 | Kukuřice | OIL.WTI | Ekonomické aktivity | Zisky amerických akcií | Americký Fed | Vývoj | Snížení těžby | Cenová válka | Restrikce | Těžební kapacity | Aerolinky | Stimuly | Členové bankovní rady | Guvernér Rusnok | Energetické společnosti | Šíření viru | ECB dnes | Odhad inflace | Propad poptávky | Pád ceny | Pád ceny severomořské ropy | Pád ceny severomořské ropy Brent | Výhled poptávky | Zamezení šíření viru | Pád cen ropy | Aktuální situace | Texas | Fed včera | MF | Kongres | Komerční banky | Domácnosti | Investiční banka Goldman Sachs | Ministryně financí | Americké ropné zásoby | Další růst | Růst | Signál | Tempo růstu CPI | Ceny elektřiny | Šíření nákazy | Březnová inflace | Izrael | Ekonomiky | Války | Organizace | Práce | Údaje | Tempo růstu CPI v USA | Snížení produkce | Nejvyšší soud | Výpadky | Inflace v březnu | Úspory | Statistiky | USD za barel | Kontrakty na ropu | Kontrakty na ropu WTI | Debata | Šíření nákazy COVID-19 | Posílení | Osobní příjmy | Růst výnosů | Soud | Dovoz | Riziko deflace | Expanze | JD.com | CL | Moderna | Omezení produkce | JDE | ČR | Akcie Intel | Dlouhodobý výhled | PEPP | Akcie AMD | Rekordní nárůst | Internetové prodeje | Statistiky z trhu práce | Rozhodnutí Fedu o sazbách | Propad cen | Covid | Příjmy a výdaje | Novavax | Šance | Statistiky z britského trhu práce | Ceny | Růst poptávky po ropě | Společnost XTB | Propad ekonomiky | Rekordní deficit | Výzkumy | Maďarská inflace | Pandemická situace | Měnová politika v USA | Venezuela | Inflace spotřebitelských cen | Dolarové úrokové sazby | Nvidia | Qualcomm | Lockdown | CPI v USA | Nařízení | Intel | Pinduoduo | Pád cen | Ministr zdravotnictví | Nio | Li Auto | Vakcinace | Očkování | NBP | Voda | Měnový pár EUR/PLN | Intervenovat proti vlastní měně | Ycharts | JD | Rozvolnění | Třetí vlna | Nakoupit ropu | Risk-on sentiment | Očkování v USA | Discovery | HoReCa | AMD | Futures na americké indexy | Riziko ztráty | MNB | ANZ Research | Weibo | XPeng | Trh dnes | TSMC | Zvýšení produkce | Americký trh | Pokles poptávky | Jednání ECB | Růst v Číně | Základní sazby | BioNTech | Stav trhu s ropou | Rusko a OPEC | Společnosti | Opatření | Akcie čínských společností | Minulá výkonnost | Vysoké ceny | Obilí | Pozornost | Společnost | Raketový růst | TIM | Nálada na trzích | 3М | Rozšíření | Jestřábí Fed | Krátkodobý výhled | Akcie velkých technologických společností | Petr Lajsek | Banka Credit Suisse | Deeskalace | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | Sankce | Ukrajina a Rusko | Studená válka | Invaze | Západní sankce | Úrokové platby | Vysoké ceny energií | Boj s inflací | Marketingová komunikace | Největší kryptoměny | Upozornění | Pozitivní nálada | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Stav trhů | Pověst | NHC | WTI a Brent | Nálada na Wall Street | Vývoj amerických ropných rezerv | Válka o ropu | SVB | SVB a Signature | First Republic | Western Alliance | PacWest | Banka First Republic | Ropa WTI na D1 | Vice | Nálada na trhu s kryptoměnami | Finanční podmínky | Hamás | Hurikán | 256/2004 | Odpovědnost | Směrnice | Investování je rizikové
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot