Sobota 21. prosince 2024 19:54
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding

Rozbřesk: Koruna po zvýšení sazeb ČNB posiluje pod 25,40 EUR/CZK

24.06.2021 09:17  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká národní banka přistoupila k prvnímu růstu úrokových sazeb o 25 bps a jednoznačně trhům naznačila, že se jedná pouze o “první krok” vedoucí k normalizaci úrokových sazeb.

Zásadní zprávou pro trhy je, že bankovní rada vnímá jako relativně nízká pandemická rizika, a naopak jako výraznější rizika inflační. I když dva členové bankovní rady sice hlasovali pro stabilitu úrokových sazeb, jeden z centrálních bankéřů naopak zvedl ruku pro rychlejší růst úrokových sazeb. Navíc guvernér Rusnok pak potvrdil, že si dovede představit růst sazeb na “každém dalším zasedání” tak, aby bankovní rada zvyšovala úrokové sazby v zásadě v souladu s poslední prognózou. Ta počítá se třemi růsty sazeb letos i v příštím roce. Takto rychlý postup vpřed byl na posledním setkání ČNB prakticky vyloučený a rychlost změny nálady v bankovní radě je v tuto chvíli pro část trhu bezesporu překvapivá. I proto v první reakci na komentáře česká koruna dál zpevňovala.

Klíčová pro rychlost dalšího utahování měnové politiky bude bezesporu nová srpnová prognóza, která může, vzhledem k vyšším inflačním tlakům ze zahraničí, lepšímu vývoji HDP, nižší nezaměstnanosti a rychlejším mzdám, ukázat ještě na o něco rychlejší normalizaci měnových podmínek.

Proti tomu naopak může stát přetrvávající pandemická nejistota spojená s novými kmeny COVID-19, kterou dnes možná bankovní rada lehce podceňuje. Ta se však asi nijak výrazně neprojeví do srpnového zasedání, na kterém lze v tuto chvíli těžko vyloučit další růst úrokových sazeb. Guvernér ostatně ve svém vystoupení také zdůraznil, že proti inflačním rizikům je třeba jednat s dostatečným předstihem.

TRHY
CZK a dluhopisy

Jestřábí obrat v bankovní radě byl pro značnou část trhů větší, než očekávala. Výnosy na krátkém konci křivky šly proto dál vzhůru s tím, že dvouletý výnos vyskočil o 9 bps 1,50 %. V souladu s tím posílila více než o deset haléřů česká koruna a usídlila se pod 25,40 EUR/CZK. Česká měna se teď může pokusit rozšířit zisky až k úrovním dosaženým na začátku června před zasedáním Fedu (25,25 EUR/CZK).

Zahraniční forex
Velmi dobré výsledky podnikatelské nálady z eurozóny v podobě indexů PMI sice eurodolar přiblížily k hranici 1,20, ale relativně jestřábí komentář z Fedu (Bostic) pozitivní dopad na měnový pár neutralizoval.

Dnes dopoledne bude trh monitorovat výsledek německé podnikatelské nálady Ifo (mohl by být dobrý - viz německá PMI) a odpoledne přijdou na řadu americká data, kde stojí za zmínku především týdenní statistiky z trhu práce, které o něco více napoví, jak by mohly vypadat payrolls za červen.

Maďarsko sice vypadlo z eura, ale forintu se po jestřábím zasedání MNB daří. Měnový pár EUR/HUF se již obchoduje pod hladinou 350.

Ropa a zlato
Cena ropy WTI stoupla, i když v závěru většinu intradenních zisků postupně odevzdávala, barel WTI uzavíral okolo hodnoty 73,2 USD. Cena zlata po úvodních nárůstech skončila v záporu, cena unce se při závěru US seance držela při hodnotě 1775 USD.

 
 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Koruna navzdory jestřábí ČNB dál slábne
    Konec minulého týdne byl ve znamení prvních odhadů indexů nákupních manažerů v eurozóně za měsíc říjen. Celkový PMI podle očekávání mírně poklesl v důsledku nepříznivé situace v evropském průmyslu. Nejde však jen o problém pomalejšího růstu odvětví, jak by napovídal celkový index, ale také o slabší příliv nových zakázek, rostoucí zásoby nedokončených výrobků, a především o prudce rostoucí ceny vstupů, které se odrážejí i v rekordních cenách finální produkce.
  • Rozbřesk: Koruna navzdory překoupenosti posiluje, Fedu se stále nelíbí nízká inflace
    Česká koruna pokračuje ve spanilé jízdě a včera se držela pod klíčovou hodnotou 27,50? Proč přes vysokou překoupenost rozšiřuje své zisky a co čekat dál?
  • Rozbřesk: Koruna na vzestupné dráze, proč?
    Česká koruna je na vzestupné dráze, a to zvlášť na frontě s dolarem, vůči kterému posílila od začátku týdne o skoro 2 %. Proč? Je to výsledek působení hned tří sil.
  • Rozbřesk: Koruna neposiluje vůči všem stejně - kdo se musí vyrovnávat s nejvýraznějšími zisky?
    Evropská centrální banka má z konce měnové expanze strach. Podle zápisu z posledního zasedání se bojí, že nastartuje tak výrazné zisky eura, které ve finále udrží inflaci hluboko pod cílem. A obavy nejsou úplně bezdůvodné. Od začátku roku euro zpevnilo (vůči dolaru) o necelých 14 % - částečně díky dobrým výkonům ekonomiky, ale do velké míry kvůli tomu, že ECB “pouze? začala připouštět ukončení QE. Debaty nad koncem měnové expanze začnou ve Frankfurtu pravděpodobně již na zářijovém zasedání. Mario Draghi a jeho družina ale budou pravděpodobně velice opatrní a finální verdikt ohledně strategie ústupu se trhy nedozví dříve než v říjnu.
  • Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama
    Evropské trhy nezažívají v posledních týdnech zrovna nejlepší chvíle, když se investoři museli nejprve vyrovnávat s potenciálními důsledky hrozící celní války, následované rostoucím napětím mezi USA a Íránem a v neposlední řadě i novým děním na politické scéně v Itálii. Původně nepříliš pravděpodobná varianta vládní koalice, která stále více získává reálné obrysy, vyvolává na trzích vzrušení nebo spíše obavy. Druhá nejzadluženější země eurozóny chce totiž především fiskálně expandovat. V situaci, kdy její dluh přesahuje hranici 130 % HDP, to není asi nejlepší nápad, zvlášť když si její dluhopisový trh zvykl na to, že část dluhu pravidelně odkupuje ECB. Společná centrální banka má ve svém portfoliu italské dluhopisy za více než 341 mld. EUR a s 15% podílem se tak stala největším individuálním věřitelem této jižní země. S perspektivou konce politiky kvantitativního uvolňování je otázkou, kdo by velkorysou fiskální expanzi financoval a především za kolik. A vlastně tento drobný dovětek se může brzy ukázat jako katalyzátor návratu do tvrdé ekonomické reality, podobně jako tomu bylo i jinde na jihu, a celá situace se poté bude moci zklidnit.
  • Rozbřesk: Koruna pod tlakem ”holubičí rotace” v ČNB a globálních výprodejů akcií
    Česká koruna nemá v posledních dnech zrovna na “růžích ustláno”. Nejistota je spojená s holubičí rotací v bankovní radě na jedné straně a masivními výprodeji na globálních akciových trzích na straně druhé. To vše dostalo českou korunu v posledních dnech zpět nad 25,00 EURCZK. Co čekat dál?
  • Rozbřesk: Koruna pod tlakem. Hrozí jí od ČNB další nebezpečí?
    Česká koruna se po slabší páteční inflaci dostala pod tlak a pokouší se atakovat 25,50 EURCZK. Ztráty nejsou zatím nijak výrazné, ale česká měna se i tak obchoduje na nejslabších úrovních od začátku ledna. A tentokrát nejsou na vině výprodeje na globálních trzích ani rostoucí strach z utahování měnové politiky v USA, tak jako v polovině února - to koruna reagovala negativně na nárůst indexu strachu VIX (implikovaná volatilita na S&P 500). Korunový výprodej je dnes čistě domácí výroby a má původ v nízké inflaci. Ta zaostala o celé 4 desetiny procentního bodu za poslední prognózou ČNB. I když za to mohou do značné míry levnější potraviny, nedá se nad tím jednoduše mávnout rukou. Na vině byly nakonec skoro všechny složky spotřebitelského koše, včetně jádrové inflace - ta setrvává na 1,7 %, což jsou nejnižší úrovně za poslední dva roky.
  • Rozbřesk: Koruna pod tlakem vysokých amerických úroků…
    Koruna se znovu dostává pod tlak. Ne že by se doma dělo něco velmi překvapivého. Klíč k výprodejům je třeba opět hledat za našimi hranicemi. Americké výnosy míří dál a dál vzhůru a celé skupině rozvíjejících se trhů včetně české koruny se proto nedaří. Nejvíce to samozřejmě dopadá na nejrizikovější lokality včetně Argentiny.
  • Rozbřesk: Koruna po ECB v lehké defenzivě
    ECB včera oznámila revoluční krok. Pokud všechno půjde tak, jak předpokládá, projekt QE (dolévání likvidity na trh) skončí na konci roku 2018. Od konce srpna do prosince bude postupně omezován z dnešních 30 na 15 miliard eur za měsíc a pak jednoduše skončí.
  • Rozbřesk: Koruna po zasedání ČNB pod tlakem, malá ochutnávka post-intervenční volatility
    Včerejší den byl malou ochutnávkou toho, jak nepředvídatelné může být chování koruny bezprostředně po vypnutí intervencí. Koruna se po zasedání centrální banky a vypršení pevného závazku intervenovat odlepila od intervenční hladiny a oslabila v jednu chvíli až nad 27,20 EUR/CZK. Proč? Při pohledu na příliv peněz do korun v posledních třech měsících se zdá být jasné, že koruna je v tuto chvíli silně překoupená - kumulativní sázky na zisky koruny podle našich odhadů dosahují 50 až 60 miliard eur, což je násobně více než roční přebytek běžného účtu (2 miliardy eur).
  • Rozbřesk: Koruna po zvýšení sazeb oslabila, proč? Přinese prosinec další zvýšení sazeb?
    Česká národní banka zvýšila sazby, jak slíbila, a koruna v reakci oslabila ke 25,70 EUR/CZK. Jaký je důvod, a jsou ztráty trvalé?
  • Rozbřesk: Koruna proráží další technické mety, Polsko jako první letos zvedá sazby
    Polská NBP nepřekvapila a jako první centrální banka v tomto roce zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu. Stalo se tak v souladu s tržním očekáváním, když základní sazba byla posunuta na úroveň 2,25 %. Úrokový diferenciál vůči eurovým sazbám se tak dále posunul vzhůru, avšak z pohledu regionálního srovnání jsou oficiální úrokové sazby stále relativně nízké. Nejde jen o to, že hlavní úroková sazba polské centrální banky je aktuálně nižší než u obdobných institucí v ČR či Maďarsku, ale navíc pokud ji očistíme o aktuální inflaci, tak v reálném vyjádření se tento (negativní) rozdíl ještě dále prohlubuje. Připomeňme, že v pátek bude v Polsku zveřejněna inflace za prosinec, která velmi pravděpodobně ukáže na to, že spotřebitelské ceny rostly v meziročním srovnání okolo 8 %. To je poměrně dost na to, že inflační cíl NBP je 2,5 % a oficiální úroková sazba se nachází pod touto úrovní.
  • Rozbřesk: Koruna před jednáním ČNB rychle posiluje
    Americká centrální banka dále vystužila obranu ekonomiky před dopady pandemie, a to podmíněným závazkem nakupovat do své bilance dluhopisy v řádu 120 mld. USD měsíčně. Fed hodlá tuto expanzi provádět do té doby, dokud se mu nepodaří dosáhnout plné zaměstnanosti a cenové stability. Šéf Fedu J. Powell sice na tiskovce odmítl specifikovat přesná čísla (míry nezaměstnanosti a inflace), které by měly být signálem k ukončení této expanzivní politiky, avšak dá se odhadovat, že míra nezaměstnanosti v USA bude muset klesat k číslu 4 (%) a naopak inflace (PCE index) bude muset delší dobu převyšovat číslo 2 (%).
  • Rozbřesk: Koruna se bez podpory sune k hranici 26,20 EUR/CZK
    Po krátkém oddychu inflace opět nabrala dech a opět „díky“ potravinám, jejichž ceny jsou nejvyšší v historii, tedy přesněji od roku 1995, neboť jen tam sahá aktuální srovnatelná časová řada. Dražší potraviny se letos staly hybnou silou inflace a obstarávají ji skoro z poloviny. Ale samozřejmě nejde jen o ně. Stále ve větší míře je vidět rostoucí náklady na bydlení, v nichž se odráží nedostatek bytů na realitním trhu vedoucí až k svižnému růstu nájemného.
  • Rozbřesk: Koruna se bojí jestřába Prymuly a dalšího lockdownu
    Česká koruna se v průběhu včerejšího obchodování dostala pod silný tlak a bez větších problémů prolomila úroveň 27,0 EURCZK. Oproti euru tak česká měna jen včera odepsala 1,5 procenta, vůči dolaru dokonce ještě o půl procentního bodu více. Od září táhne korunu ke slabším úrovním narůstající averze k riziku na globální (akciových) trzích, nyní však do hry vstupuje také domácí faktor v podobě zhoršující se epidemiologické situaci v Česku.
  • Rozbřesk: Koruna se vrací pod 25,50 k euru, dolar sílí a tématem pro trhy americký trh práce
    Na globálních trzích bude klíčovou událostí tohoto týdne bezesporu páteční výsledek červnových čísel z trhu práce. Bude to před začínajícími prázdninami nejčerstvější připomenutí současného stavu největší globální ekonomiky.
  • Rozbřesk: Koruna sílí a maloobchod zůstává pod tlakem lockdownu
    V zápisu z posledního jednání bankovní rady se sice uvádí, že tuzemská poptávka zůstává alespoň podle příjmových ukazatelů relativně silná, na výsledcích tuzemského maloobchodu to zatím příliš vidět není. Alespoň to tedy nevyplývá z vývoje maloobchodních tržeb v prvních dvou měsících letošního roku. Včera zveřejněné maloobchodní tržby za únor jasně ukazují, že realizovaná poptávka zůstává i nadále utlumená podobně jako v lednu. Na vině je samozřejmě lockdown, který zasahuje část maloobchodu už od vánočních svátků. Spotřebitelé tak už poslední tři měsíce mají možnost si buď nakoupit na internetu, nebo vyčkat na otevření nákupních “chrámů”.
  • Rozbřesk: Koruna slábne nad 25,50…, vyčkává na ČNB
    Česká koruna se ke konci týdne dostala pod tlak a vrátila se do blízkosti 25,50 EUR/CZK. To vše ve chvíli, kdy na globálních trzích jako by nebyly mráčky, rozvíjející se trhy se zklidnily a blíží se zasedání ČNB. Teoreticky by tedy koruna měla být na výsluní, ale zdá se, jako by jí docházel dech. A není se úplně čemu divit. Od ČNB se už podle nás příští týden mnoha pozitivních impulsů nedočká.
  • Rozbřesk: Koruna spolu s regionem na závěr roku nepatrně silnější
    Koruna končí rok mikroskopicky silnější, když se veze na relativně dobré náladě ve střední Evropě. Zde stojí za zmínku především zpevňování forintu (EUR/HUF je již pod 400), které probíhá nehledě na předvánoční rozhodnutí komise EU ohledně zablokování transferů z kohezních fondů unie (celkově jde až o 22 mld. euro).
  • Rozbřesk: Koruna tentokrát ustála zasedání centrální banky bez větších problémů
    Česká národní banka podle očekávání ponechala základní sazbu beze změny na 7,00 % a stejně tak potvrdila ochotu nadále bránit korunu proti nadměrné volatilitě. Až nečekaně výrazné změny ovšem doznala prognóza centrální banky. Ta v tuto chvíli ukazuje na jedné straně na nižší inflaci i HDP (při porovnání s létem), na druhou stranu na výrazně vyšší trajektorii úrokových sazeb. Jak je to možné?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding