Program StartTrader jsem zahájil před necelými dvěma týdny. Zatím víceméně se učím orientovat v těch pravidlech, respektive zkouším, co si mohu dovolit v rámci těch antigamblingových opatření.
První pozitivní zkušenost jsem ale zažil v souvislosti s pravidlem omezení maximálního zisku. Jak to funguje?
Pravidlo je v testovací fázi nastaveno tak, že když dosáhnete za jeden den zisku 0,7 % z celkové cílové částky, kterou máte dosáhnout, tak vás platforma automaticky vypne a všechny další otevřené pozice se automaticky uzavřou. Nemusíte do toho nijak zasahovat, vše se děje samo.
Pak vám přijde email, který oznámí, že jste dosáhli maximálního možného zisku a že vás teď platforma odpojí od možnosti zadávání dalších obchodů. Takže máte možnost si odpočinout.
Text emailu je zde:
Druhý den vám pak přijde další email, který vám oznámí, že nyní můžete obchodovat.
Obchod, který k dosažení zisku přispěl nejvíce je na následujícím obrázku.
Graf č.1: Obchod na indexu NASDAQ
Po zprávě NFP NASDAQ posiloval a vybral likviditu z asijské seance, což bylo i předchozí high tohoto dne. Vyplnil pak i Fair Value Gap z 5minutového grafu z předchozího dne. Poté se začal otáčet směrem dolů. Protože se snažím obchodovat tzv. výběry likvidity, tak návrat ceny pod – v tomto případě již zmíněné asijské high - je signálem. Ladím to v konfluenci s dalšími parametry, o některých se zmíním později. Výstup z obchodu byl proveden automaticky zavřením platformy.
Je možné, že kdyby se platforma sama nezavřela, možná bych měl větší zisk a možná bych dokonce tuto fázi splnil celou. Ale možná bych také mohl skončit ve ztrátě anebo bych u toho strávil zbytečně moc času, který se dal strávit jinak a lépe.
Automatické vypnutí platformy po dosažení nějaké úrovně zisku mě osobně v každém případě přijde jako velice dobrý krok, protože do jisté míry to pomáhá proti podlehnutí psychologickému bludu „horké ruky“. Pro ty, co to neznají, tak to vysvětlím.
Termín horká ruka pochází z hraní hazardních her. Ve velmi pěkně zpracované diplomové práci Kateřiny Skopalové na téma: Vztah hráčství, kognitivních omylů a impulsivity, je to uvedeno takto:
„Víra v jedincovu horkou ruku, v originálním znění hot hand, kterou lze volně přeložit také jako šťastnou ruku, se týká přesvědčení, že po sérii výher hráč pravděpodobně opět zvítězí. Lidé tak bezdůvodně očekávají, že série výher bude pokračovat i v budoucnu.
Pokud jde o hazardní hry, tak výzkumy ukázaly, že v případě horké ruky hráči sázeli po výhrách na větší množství čísel než po prohraných kolech. Ze 139 subjektů 80 % ukončilo hru ruleta po neúspěšném kole, zatímco pouze 20 % ukončilo hru po úspěšném kole. To znamená, že po výhře je pravděpodobnější, že následovala další sázka“.
Tento jev funguje ovšem i v tradingu. Třeba tady příspěvek prop firmy ForTraders, která mimochodem používá velice intenzivně různé prvky gamifikace, čímž dělá z tradingu něco jako prostředek k zábavě, je toho důkazem:
Přiznávám, že já nejsem psycholog, takže moje poznatky k tomu jsou pouze na základě toho, co jsem nastudoval a na základě vlastní zkušenosti. Pokusím se to proto vysvětlit jednoduše.
Pokud člověk hraje hru o peníze, ve které je přítomen vliv prvku nahodilosti, což trading je, pak je vystaven vlivu rychlého dopaminu. Ten se vygeneruje většinou při zisku nebo fantazírování o zisku (ve fázích gamblerské závislosti se generuje i při ztrátách, ale o tom teď nechci mluvit).
Ten dopamin způsobí velice příjemný pocit. Problém číslo 1 ale je, že po ukončení transakce hladina dopaminu začne rychle klesat a klesne pod původní hladinu, tzv. base line, která byla na začátku, než trader do transakce vstoupil. V této fázi se pak ten původně příjemný pocit rychle mění v jakýsi pocit nekomfortu, který pak nutí tu hladinu dopaminu nějak dorovnat.
To by sice mohl udělat třeba tím, že platformu vypne a dá si dopaminový detox, aby jeho vnitřní systém dostal šanci k obnově. Jenže to většinou neudělá, protože rychlý dopamin z tradingu je mnohem silnější než dopamin z procházky v přírodě. Takže se pak stává to, že trader, který když je doma a nudí se, tak začne do obchodu znovu vstupovat, aby si dal další dávku a znovu zažil ten příjemný pocit.
Jenže s tím souvisí problém číslo 2 a sice, že aby se člověk dostal opět na minimálně stejně příjemný pocit, jako zažil u předchozího ziskového obchodu, tak musí být následující zážitek ze stejné aktivity silnější. To lze ale zajistit jen tak, že buď zvýší riziko, nebo obchoduje rychleji, zvyšuje frekvenci nebo jede vyloženě impulzivně. V takovém stavu pak už nedokáže sám platformu ukončit. Myslím, že víte, o čem mluvím.
Zásah zvenčí, který platformu v programu StartTrader uzavře a člověk tak má čas na zotavenou, je proto z tohoto pohledu velice vítaným pomocníkem.
Omezení maximálního zisku samozřejmě neřeší všechny psychologické problémy, které v tradingu nastávají. Jsou zde jevy jako těsné prohry, chycení do pasti, pronásledování proher, iluze kontroly a mnohé další, které se vás jaksi snaží dostat do pasti.
Cesta ven z toho je snaha o určitou přiměřenost, pravidelný dopaminový detox a nesedět u toho celý den. A také se nesnažit o rychlé plnění challengí za pár dnů, jak se vám někteří „gurus“ snaží namluvit. Tím si totiž celou cestu nejen ztížíte, ale také prodloužíte, protože se špatnými návyky se to daleko dotáhnout nedá. Znám to z vlastní zkušenosti.
Ukončit bych to proto mohl myšlenkou, jejímž autorem je Marka Dzirasa, a sice: Začít stíhat znamená přestat spěchat.
To je pro dnešek vše, díky za pozornost a nezapomeňte na to hlavní:
Keep Moving Forward!