Vývoj účtu se od minula prakticky nezměnil, jsem ve ztrátě necelá 3 %.
Protože nemám příliš času na intradenní trading v době, kdy je na trhu volatilita, tak musím udělat změnu a začnu se zaměřovat na delší obchody. U těch je sice nevýhoda swapů za držení transakce přes noc, ale dá se to řídit. U těch krátkodobých obchodů, které jsem dělal až dosud, jsou nepříjemné emoční stavy a zážitek z dobré práce u toho stejně není, takže přechod na delší obchody bude ku prospěchu věci. Času je na první fázi ještě asi 150 dnů, takže žádný spěch.
Něco ke strategii:
· Na obchod riskuji max 0,25 % (jednou mi utekl větší risk a ztráta byla 333 USD). Vždy zadávám tvrdý stop loss.
· RRR 2:1 (zatím se mi zdaleka nedaří. Průměrné zisky jsou sice větší než ztráty, ovšem v poměru zhruba 1,3: 1).
· Na jednom instrumentu může být max 0,5 % rizika v případě, že na něm otevřu více obchodů a ty nechám běžet.
· Do otevřených pozic přikupuji tak, aby nedošlo k překročení pravidla agresivního průměrování. K tomu má Fintokei na webu excelovskou tabulku, do které je potřeba zadat obchody. Podle toho se spočítá průměr a k tomu navíc 10% rezerva. Pokud se nový obchod do průměru nevejde, jedná se o agresivní průměrování a obchod by nejspíš byl hodnocen jako porušení pravidla Martingale.
· Pro swingové obchodování používám rámec H1 a H4.
· Většina obchodů je na indexech NASDAQ, DJ30 anebo S&P 500. Kromě toho sleduji všechny hlavní měny na dolaru a zlato, stříbro a ropu. To je vše. Křížové páry nesleduji.
· Z metod technické analýzy používám horizontální SR zóny, výběry likvidity u swing high a swing low, nebo high a low předchozího dne nebo týdne a fair value gapy. Kromě toho používám korelace, které mezi indexy fungují celkem dobře. To je vše.
Aktuální otevřené obchody jsou na NASDAQ. Ty jsem otevřel prakticky jen z toho důvodu, že indexy DJ30 a S&P 500 mají all-time high, takže předpokládám, že je NASDAQ dožene. Tezi podporuje snížení sazeb Fedem a podpora ekonomiky v Číně.
Vstup sám o sobě z pohledu TA ideální není, protože to je vstup, který vypadá jako spekulace na proražení rezistence, což je riskantní. Spoléhám ale v tomto případě víceméně na aktuální tržní sentiment a korelaci s ostatními americkými indexy.
Graf č.1: Otevřené obchody NASDAQ
Zastavím se ještě u již zmiňovaného pravidla pro agresivní obchodování. Excel, který pomáhá určit, jestli je obchod agresivní nebo ne, vypadá takto:
Obrázek č.2: Excel tabulka k výpočtu agresivního průměrování
Fintokei to má na webu v sekci FAQ v článku, který se jmenuje: Jaká je definice Martingale a Agresivního průměrování?
Přiznám se, že pokud bych s podporou od Fintokei neměl emailovou komunikaci k tomu, co se tím Martingale myslí, tak bych ten soubor asi nenašel. Borci mi to pak poslali do mailu. Je to ale velice důležitá věc, protože pokud bych si obchody podle toho excelu neověřoval (na ukázce vidíte v excelu tři obchody, které jsou právě otevřené), a Fintokei by později při vyhodnocování zjistila, že některé obchody v pořádku podle tohoto pravidla nebyly, tak by bylo po výzvě.
Co tedy vnímám jako příležitost ke zlepšení tak je to, aby Fintokei odkaz na ten článek dala přímo do části, kde se popisují pravidla k výzvám. Zatím tam klient vidí jen to, že Martingale je zakázané, ale nemusí mu tak úplně docvaknout, že to je něco jiného než jen zdvojnásobování ztrátových pozic, což se právě dozví z toho článku a pak ověří v tom excelu. Tak jak to nyní je, tak to podle mě většina klientů nemá šanci najít. Schválně mi napište do komentářů, jestli jste o tomto excelu věděli.
Jinak se správným vyplňováním excelu, což je nutné pro to, abyste měli jistotu, že pravidlo Martingale neporušujete, pak souvisí další důležité záležitosti, o kterých se zmíním příště.
Mějte se fajn a nezapomeňte na to hlavní,
Keep moving forward!