Online trading má v Japonsku dlouhou historii. Japonci obchodují už od konce 80. let a přechod na počítačové platformy, později na mobilní aplikace, byl pro ně skvělým krokem kupředu.
Není žádnou vzácností vidět Japonce, jak si v rušných ulicích Tokia, či v přeplněných prostředcích hromadné dopravy, krátí chvíle přepravy mezi prací a domovem obchodováním na mobilních telefonech.
V Japonsku navíc existuje specifická skupina obchodnic, které jsou známé jako “paní Watanabe”. O těch jsme psali před několika týdny u nás na Fintokei blogu, pokud vás tento příběh hodný filmového zpracování zajímá, doporučujeme tam zavítat.
Co dělají Japonci jinak?
Frekvence obchodů
Japonští tradeři jsou mnohem aktivnější než jejich evropští kolegové. V průměru provedou několik obchodů denně, přičemž jejich oblíbené styly jsou scalping a intraday trading. Rekordmanem je náš klient Yusuke, který během čtyř měsíců zvládl udělat 550 obchodů s úspěšností kolem 65 %. Díky pevnému money managementu se mu podařilo vybrat 11 payoutů v hodnotě 3 miliony yenů, tedy zhruba 500 tisíc korun. Yusukeho obchodování jsme zde na FXstreet rozepsali v samostatném článku.
Flexibilita jako klíč k úspěchu
Další silnou stránkou japonských obchodníků je schopnost přizpůsobit se. I když většina Japonců striktně dodržuje risk management, umí jej upravit, to pokud jde o splnění výzvy. Například u ProTrader výzvy často mění risk-reward ratio tak, aby dosáhli požadovaného 8% profitu.
Japonci jsou prostě odhodlaní a jdou si za svým cílem. To ale nemusí vyhovovat každému. Proto máme ve Fintokei i programy jako StartTrader nebo SwiftTrader – ideální pro ty, kdo chtějí začít s jednodušším nebo rychle dostupným účtem.
Strategie diverzifikace s více účty
Mnoho japonských obchodníků obchoduje na více účtech najednou, a to z chytrého důvodu – diverzifikace rizik. Náš klient s přezdívkou Shalala, který spravuje dva účty v programu ProTrader, vysvětluje:
“Pokud začnu být na jednom účtu ztrátový, okamžitě ho opustím a přejdu na druhý, pokud se cítím v pohodě. Někdy ten den přestanu obchodovat úplně. Druhý den pak obchoduji na jiném účtu. Je to lepší, než jeden účet spálit a pak spálit i druhý.”
Tento přístup dává japonským obchodníkům větší šanci dosáhnout payoutů, protože dokáží udržet emoce na uzdě a předejít gamblingu. Ve Fintokei totiž hledáme konzistentní obchodníky, ne hazardéry. Tento přístup je tak určitě vítanější, než zakoupení spousty účtů a jejich postupné “pálení” s vidinou toho, že “jednou to možná vyjde”.
Obchodování během zpráv? Raději ne
Zatímco u evropských klientů je obchodování během makroekonomických zpráv populární, Japonci to vidí jinak. Obchodování během vysoké volatility, typické pro vyhlašování zpráv, se spíše vyhýbají. Jejich styl je často založený na klasické Dow Theory v intradenním módu. I když jsou schopni své strategie přizpůsobovat, často zůstávají věrní jedné taktice, kterou dovedou k dokonalosti.
Co se týče oblíbených instrumentů, vede mezi japonskými tradery měnový pár USD/JPY a EUR/USD, ale také jejich domácí index NIKKEI. Japonci zůstávají věrní své zemi a rádi obchodují na domácí půdě.
Tohle je tedy několik hlavních rozdílů v japonském a evropském obchodování. Japonci mají svůj unikátní styl, který je kombinací pečlivé přípravy, přizpůsobivosti a silného zaměření na disciplínu. A jak obchoduješ ty?