Představte si svět, kde život všech lidí začíná na stejné startovací čáře, kde má každý člověk stejné zázemí a kde existuje 100% spravedlnost. V tomto světě nelze nikoho uplatit, nelze nikoho obejít a úspěchu se dosahuje pouze vlastní píli, šikovností a chutí na sobě pracovat. V tomto světě vede cesta k úspěchu pouze přes pokoření sama sebe a veškeré své limity si člověk nastavuje sám. Je tento svět pouhou utopickou absurditou? Ne. Jedná se o svět finančních trhů.
Již od začátku svého tradingu na trzích obdivuji jejich rychlost, se kterou mi nabízejí zpětnou vazbu na mé chování. Tato vlastnost je mnohokrát rychlejší, než by zvládl život za běžných podmínek. Ať si to obchodníci chtějí připustit nebo ne, trading dokáže změnit povahu obchodníka - zocelit ho, vycupovat jeho chování a to vše do takové podoby, která z tohoto člověka nakonec udělá vyrovnaného jedince, se kterým necloumají emoce, a který dokáže ovládat jak sám sebe, tak i svůj život.
Diverzifikace vnímání
Další vlastností finančních trhů, která mě fascinuje ještě o něco více, je způsob potvrzování mého pohledu na věc. Toto se projevuje v okamžicích, kdy si v knížce přečtu něco zajímavého o technickém patternu a jakoby někdo mávl kouzelnou hůlkou a tento pattern v trzích najednou vidím. Byl tam předtím? Jistě že byl. Akorát jsem jej nevnímal.
V jednom cenovém grafu každý obchodník uvidí něco jiného. Jiné patterny, jinou volatilitu, jinou rizikovost i jiný potenciál. A přitom jsou všechny tyto technické proměnné naprosto totožné a empiricky měřitelné. A i přes to je subjektivní vnímání například volatility nebo ziskového potenciálu v různých obchodech dosti různé.
Finanční trhy se totiž chovají jako život. I přes to, že vám média budou tvrdit, že existuje pouze jedna pravda, jedna skutečnost a jeden vědecký fakt, je to naprostý nesmysl. To, co jednomu může pomáhat, může zároveň druhému škodit. To, co jednomu může přinášet radost a štěstí, může však druhého ničit. Bohužel systém prosazuje pouze jednu pravdu a to takovou, která je výhodná pro něj, pro systém.
Finanční trhy se tímto způsobem nechovají. Na long obchodech lze vydělat i v klesajícím trhu a pattern, na kterém jiní dokážou vydělat peníze, nemusí jinému vůbec fungovat. Trhy, stejně jako život, potvrzují to, co si myslíme, a to co chceme vidět. Tento princip lze demonstrovat následující ukázkou.
Stojí tři muži vedle sebe a dívají se na zamilovaný pár, který se líbá u popelnic.
První muž, mladík, který právě začal s někým chodit, vidí krásnou idylickou situaci, kterou by si také chtěl prožít. Druhý muž, rozvedený padesátník, vidí situaci, kdy se žena snaží do chlapcovo přítomnosti vnutit s tím, že jej stejně v budoucnosti oškube. A třetí muž, bezdomovec neurčitého věku, vidí slibně vyhlížející popelnici, ve které by se mohla skrývat nějaká užitečná věc.
Přesně touto diverzifikací vnímání jsou finanční trhy charakteristické. Nejedná se o utopii, jedná se o 100% férové prostředí, které pouze zrcadlí stav mysli obchodníků. Když má trader ve své mysli bordel, uvidí bordel i na cenovém grafu. Pokud je trader vyrovnaný člověk, který vidí v trzích potenciál, má vysokou pravděpodobnost toho, že mu trhy tento pohled velmi rádi potvrdí.
Děkuji za přečtení,
Martin Klass