V první řadě je třeba si uvědomit, že zemní plyn kvůli jeho špatným logistickým možnostem netvoří žádný globální trh podobný ropě. Naopak jde o lokální trhy a kontrakty obchodované u drtivé většiny brokerů jsou ty americké (tzv. Henry Hub). Toto uspořádání vysvětluje, proč Američané mohli v roce 2012 v době největší břidlicové horečky nakupovat plyn za 2 USD za mBTU (milion britských termálních jednotek), zatímco v Evropě byla stejná porce za 12 USD a v Asii dokonce za 17 USD.
Vývoj ceny amerického zemního plynu v USD za mBTU (týdenní graf – W1):
Postupným budováním terminálu na zkapalnění a vývoz plynu z USA by se ale tyto rozdíly měly umazávat. To je také jeden z důvodů, proč by se aktuální rally na americkém zemním plynu po odrazu z historicky minimálních hodnot měla přetavit v dlouhodobý trend.
Aktuálně jsou sice evropské ceny také velice nízko (viz graf), což je projevilo i ve výpočtu květnové inflace v ČR a což bychom měli také poznat na účtech za plyn. Už na Vánoce by se ale díky nedávnému růstu cen ropy měl evropský plyn dostat k 7 USD a to už bude dostatečná cena pro vývozce z USA, aby ulevili svému domácímu přezásobenému trhu dodávkami přes Atlantik.
Vývoj ceny evropského zemního plynu v USD za mBTU za posledních 10 let:
Druhým býčím signálem pro ceny zemního plynu je ustupující přebytek této komodity na americkém trhu. Při cenách v rozmezí 2,00-2,50 USD nabídka stagnuje a žádné nové vrty se neotevírají (viz červená linie v grafu), protože odhadovaná dlouhodobě rentabilní cena pro těžaře začíná od 3 USD výše. Naopak plynové elektrárny v USA v tu chvíli jedou na plný výkon a razantně zvyšují poptávku. Ceny pod 3 USD za mBTU jsou proto neudržitelné a jako férovou cenu vidí analytici mezi 3,50 a 4,00 USD, která by navíc měla být dnem, pokud se bude pokračovat s budováním vývozních terminálů na zkapalnění.
Cena je pak každou zimní sezónu poznamenaná výkyvem teplot oproti normálu. Silná zima může dočasně přidat i 2 USD, když jsou zásobníky na jaře dostatečně prázdné (zima 2013-14). Naopak při teplé zimě může trh stejnou měrou srazit, když se čeká, že letní produkci již nebude kam skladovat (jaro 2012). Dlouhodobě se tedy můžeme spolehnout na fundamentální faktory, které ale může na krátký čas výrazně přebít počasí.
Porovnání vývoje nabídky (černě), poptávky (modře) a ceny (růžově) na americkém trhu se zemním plynem:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz