1. Trpělivost je dovednost, ne vlastnost
Když jsem začínal, měl jsem pocit, že musím furt sledovat trhy. Otevíral jsem obchody jen proto, že „něco se děje“. Ale trhy mě rychle naučily, že nejlepší obchody přicházejí k těm, kteří si na ně dokážou počkat.
„Pokud nevíte, co dělat, nedělejte nic.“
Tohle pravidlo jsem začal aplikovat nejen v tradingu, ale i v životě. Ano, zní to trochu nerozhodně, ale někdy je nejlepší strategií prostě počkat – na lepší příležitost, na správný okamžik, místo abych se hnal do něčeho, co nemá jasný směr.
Dnes už tedy vím, že pokud v trhu nevidím jasnou příležitost, zavřu platformu a věnuju se jiným věcem.
2. Ztráty jsou součástí hry
Nikdo nechce ztrácet, ale realita je taková, že i nejlepší tradeři mají ztrátové obchody. Problém nastává, když ztrátu začnete brát osobně a snažíte se ji hned „opravit“.
„Ztráta není selhání. Selhání je, když kvůli ní změníte dobře fungující plán.“
V běžném životě to platí stejně – některé věci prostě nevyjdou. Ale pokud máme dobrý systém a jasná pravidla, nemá smysl panikařit a dělat impulzivní rozhodnutí.
V minulosti jsem měl několikrát potřebu úplně eliminovat ztráty. Jedno oddobí mi to dokonce vyšlo, jelikož jsem měl několikanásobně větší Stop-Loss než Take-Profit. Nicméně po čase mi ztráty vypláchly všechny předchozí zisky.
Naučil jsem se tedy, že jedna špatná série obchodů neznamená, že jsem špatný trader. Stejně tak jeden špatný den neznamená, že všechno jde špatně.
3. Sebekontrola je cennější než jakákoli strategie
Můžete mít nejlepší strategii na světě, ale pokud ji nedokážete dodržet, je vám k ničemu. Trhy vás neustále pokouší: „Ještě chvíli podrž ten zisk...“, „Teď bys měl vstoupit, ať ti něco neuteče…“ Ale tyto impulzy většinou vedou k horším výsledkům.
„Nejvíc peněz jsem ztratil, když jsem se nedržel vlastních pravidel.“
Tuhle disciplínu jsem si přenesl i do běžného života. Pokud se rozhodnu pro nějaký plán, snažím se ho dodržet a nenechat se ovlivnit momentálními emocemi.
Velmi mi pomohla excelová tabulka, která za mě vypočítává velikost lotu, kde cca vstoupit, kam dát SL a TP, apod. V minulosti jsem totiž měl problém s tím, že jsem posouval stop-loss, protože „trh se určitě otočí“. Nikdy se neotočil. Dnes už s tímhle neexperimentuju.
4. Emoce jsou váš největší nepřítel (i přítel)
Strach a chamtivost – klasika: dvě nejsilnější emoce v tradingu. Strach vás nutí předčasně zavírat obchody, chamtivost vás nutí riskovat víc, než byste měli. Nejlepší tradeři umí s emocemi pracovat, ne je potlačovat.
„Trh neví, co cítíte. A je mu to jedno.“
V životě je to podobné – pokud dovolíte emocím řídit vaše rozhodnutí, většinou dopadnou špatně. Ale pokud se naučíte emoce chápat a pracovat s nimi, stanou se vaší výhodou.
Dřív jsem měl tendenci zavírat ziskové obchody příliš brzy, protože jsem se bál, že „trh mi to vezme“. Dnes už nechávám trh dělat svou práci.
5. Trhy vám ukážou, kdo opravdu jste
Trading je jedno z mála prostředí, kde není kam utéct. Výmluvy nefungují. Pokud děláte chyby, trh vám je ukáže. Pokud nejste disciplinovaní, trh vás potrestá.
„Trhy vám neustále nastavují zrcadlo. A ne vždy se vám bude líbit, co v něm vidíte.“
Trading mě naučil extrémní odpovědnosti za vlastní rozhodnutí. Už se nemůžu vymlouvat na smůlu nebo okolnosti. Stejně jako v životě – pokud chcete lepší výsledky, musíte se nejdřív podívat na sebe.
Díky tradingu jsem zjistil, jaký je můj apetit k riziku, jak moc jsem konzervativní, jak rychle se rozhoduju, jaké emoce na mě mají největší vliv, jaká zkreslení a předsudky si v sobě nesu, a mnoho dalšího.
Závěr
Trading není jen způsob, jak vydělávat peníze. Je to škola trpělivosti, disciplíny a práce s emocemi. Je to vlastně určitá forma self-terapie, psychologie a koučingu. Pokud se k němu postavíte správně, může vás změnit nejen jako obchodníka, ale i jako člověka.
A to je možná ta největší hodnota, kterou vám trhy mohou dát.
Pepa Zeman
Tým FXstreet.cz