Ve svém minulém článku jsem popsal a rozvinul koncept „vědomého“ jednání a s ním spojené psychologie tradingu. Krásně se to píše, ale hůř se to dělá, to je první věc, která logicky každého napadne. Tento článek, druhý z plánované trilogie článků, je tedy zaměřený na to, jak takového stavu dosáhnout.
Cílem tradera by mělo být dostat se a zůstat po celou aktivní session v „zóně“. Každý vstup, každá analýza, každé zakreslení tak musí být provedeno vědomě, v souladu se strategií a trading plánem. Jakmile necháte operovat vaše nevědomí a automatické procesy, skončí to na 99,9 procenta fiaskem.
Jeden můj velký přítel a učitel mně v životě naučil jednu věc – dělej věci krok za krokem, postupně. Nesnaž se dosáhnout cíle hned, vše má svůj čas, svoji cestu a ty se snaž každý den posunout dál, byť o maličký krok kupředu, ale o krok. Důležitý je ten posun, není možné čekat, že se něco stane a nic pro to neudělat. Taky není možné čekat, že se něco stane hned, zázraky se sice dějí, ale v omezené míře. Tato moudrá slova platí i pro náš případ. Dosáhnout toho dobrého, vědomého stavu vědomí okamžitě, bez čekání, je nemožné. Nepovede se to, to je prostě realita. Pokud jste se s tím nenarodili a neaplikujete tento přístup na všechny své činnosti, musíte se to naučit.
V minulém článku jsem zmiňoval, že v prvním kroku je nutné přepnout v hlavě tlačítko „Profesionální trading“. To mimo jiné znamená, že se vymaním z koloběhu stále dokola opakovaných chyb. Musím, pokud chci být úspěšný trader, musím se zbavit všech návyků, které mě brzdí. Další kroky jsou takřka totožné se situací, kdy se kuřák odnaučuje kouření. Je nutné si uvědomit, že prostřednictvím špatného tradingu jste si sami ve své hlavě vytvořili špatné návyky, které se ještě ke všemu zautomatizovali. Vstup mimo strategii. Posunování již dříve určeného stop-lossu. Opakované vstupy do ztrátových pozic bez řádné analýzy. Overtrading. Kumulování ztrátových vstupů v rámci jedné session. Neschopnost ukončit trading se záporným výsledkem atd., mohl bych strávit celý den tím, že budu všechny ty nesmyslné chyby jmenovat. Všechny tyto návyky jsou paralelou ke kouření. Pokud chce kuřák přestat kouřit, musí se nejprve rozhodnout – zmáčknout tlačítko. A poté s každou situací, kdy se bude konfrontovat s nutkáním kouřit a zvládne to, bude další den lehčí a lehčí. Ty první kroky jsou nejtěžší, ale nejdůležitější. Důležité je, aby s návykem nebojoval. Neupírejte na své špatné tradingové zlozvyky pozornost, čím víc s nimi budete bojovat, tím spíš prohrajete. Ty zlozvyky nahraďte. Pokaždé, když budete mít utkání udělat nějakou z výše uvedených „blbostí“, udělejte místo toho něco jiného.
V prvních krocích se třeba jděte projít. Vypněte burzu a jděte od PC. Jděte uklidit byt, cokoliv, co dostane vaší mysl z prostoru „musím vstoupit, protože mi to říká můj automatický proces, který je ale apriori špatný“. Já přece vím, že teď ta reakce není v souladu s mým tradingovým plánem, tak jí nesmím udělat. A pokud si nejsem jistý, že s ní můžu přímo v reálném čase bojovat, musím prostě ustoupit. Ustoupit znamená přestat tradovat a jít pryč. Ono se to bez vás pár prvních dní nepo*ere. Burza tady je dost dlouho na to, aby se bez vás pár těchto session obešla. Postupně, den za dnem, session za session budete mít čím dál menší nutkání dělat hovadiny. Bude se navyšovat čas, kdy vědomě správně tradujete. Budete trávit více času v „zóně“. Ne mimo ní.
Dobrou radou je také volit nejprve kratší dobu tradingu, session. Rozhodně bych nedoporučoval obchodovat 6 hodinovou session, pokud jsem historicky permanentně ztrátový trader a nemůžu se zaboha dostat do zisku. Začněte na 2 hodinách. Pokud se tam nestane nic pro vás očekávatelného, tak prostě to nebyl váš den. Nechte do vašeho tradingu vklouznout trochu kauzality.
Cílem tak je postupně se zbavit těch automatických procesů, které se stále opakují. Trading je seriozní vážná věc, vyžaduje si vaše plné vědomí. Zvlášť intradenní tradeři musí toto naprosto jasně ovládnout, jinak vše skončí katastrofou. Ideální situací je, když se toto všechno naučíte už na začátku, když je to součástí vašeho tréninku, vaší přípravy na burzu. Jenže komu se to poštěstilo? Kdo na začátku měl mentora, coache, který by ho směřoval na cestu, která je správná? Pravděpodobně velká většina traderů si sebou nese stigma ze svého začátku tradování, které se nepovedlo. Spolu s ním si sebou často nesou i ztráty, dluhy, které se snaží neustále napravit, vyrovnat atd., a to samozřejmě celému tradingu absolutně nepomáhá.
V příštím a poslendím článku této série bych se tak chtěl na téma začátků, trading historie a ztrát podívat zblízka. Nic není tak nenávratně ztraceno, aby se to nemohlo napravit. Do té doby mějte samé ziskové dny a hlavně – TRADUJTE VĚDOMĚ! Howgh