A tak je otázkou, jak velké cíle si tedy v tradingu dávat. Možná to někoho překvapí, ale odpověď je jednoduchá. Obchodník si prostě musí dávat ty nejvyšší cíle. V tomto ohledu prostě musí jít skromnost stranou. Jistě, někdo namítne, že ony deprese se odvíjí právě od nereálnosti stanovených cílů, které si obchodník stanovil a kterých není schopen dosáhnout, ale ne, takhle to není. Jak jsem říkal v úvodu, psychika tradera je při obchodování na FOREXu neustále napnutá jako struna. Ale dříve nebo později se s tím každý naučí pracovat. A to tím způsobem, že začne racionálními argumenty ve svém nitru potlačovat emoce. Stejným způsobem se potom musí naučit pracovat se svými cíli, které jsou vysoké a kterých není dosahováno. A jak na to?
Osobně mám takovou jednu strategii, která je myslím plně funkční. V první řadě je nutné si uvědomit, že člověk nikdy nedosáhne ze 100 % svých cílů a to z prostého důvodu. Tím je skutečnost, že pouze asi tak 2/3 toho, co se stane, má člověk ve svých rukách. Zbytek zkrátka nemůže ovlivnit. V tradingu třeba to, že brokerovi na několik minut vypadne signál a nejsou zobrazovány svíčky. Nebo se traderovi poláme jeho počítač přesně ve chvíli, kdy má vstoupit do obchodu. Anebo dostane od někoho data k backtestování, avšak až po dlouhé době zjistí, že ta data jsou děravá. To všechno ale nevadí.
Vzhledem k tomu, že obchodník ví, že nedostane 100 % svého cíle, musí uvažovat následovně. Chceš Octavii? Musí tvým cílem být Superb. Chceš Superb? Tvým cílem musí být Mercedes. Chceš Mercedes, pracuj pro cíl Aston Martin. Atd. Atd… Takhle jednoduché to je. Když si potom trader za delší období udělá křivku vývoje svých výsledků, není vůbec důležité, jak vysoko nebo nízko je. Důležitá je jen jedna jediná věc, aby rostla. Třeba pomalu, ale rostla. To, že má k cíli daleko, to je úplně jedno, protože někam do terče se určitě trefí. A že to nebude desítka? No a? I šestka je dobrá, tím spíš, že drtivá většina lidí netrefí ani samotný terč.
Michal Uma