Na forexu se propad měny většinou zastaví, jakmile začne být kurz velice zajímavý pro exportéry a zahraniční investory. Měna natolik zlevní domácí produkci i aktiva, že účastníci na trhu upřednostní právě výprodejové nákupy a substituce skvěle zafunguje. Podmínkou však je, že země musí mít co nabídnout a investoři se nesmí z jiných důvodů (většinou politických) bát v zemi investovat.
Jako příklad můžeme uvést oslabení mexického pesa po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem až na 22 USD/MXN nebo stejně tak propad libry po brexitu až na 1,20 GBP/USD. V tu chvíli je výhodné nakoupit ve slevě, podobně jako to dělá Warren Buffett na akciích po výrazném propadu trhu. Nevýhodou substituce na měnovém trhu je fakt, že ne pokaždé chce nebo dokáže centrální banka postižené měny zabránit inflaci, která zase produkty i aktiva zdražuje a následně už výprodejový efekt není na stole.
Vývoj měnového páru USD/MXN (týdenní graf – W1):
Naopak u komodit není třeba se inflačního jevu bát. Všechny komodity obchodované na hlavních trzích jsou kotované v amerických dolarech a pro všechny je pohyb dolaru a americká inflace stejná. Substituce zde nebývají na první pohled zřejmé. Dnes si ukážeme dva příběhy, které dnes píšou komoditní story a tím je substituce uhlí za zemní plyn a také ropy za cukr/kukuřici.
Uhlí a zemní plyn se dají hojně kombinovat při výrobě elektřiny. Pokud je rozdíl v cenách příliš velký, začnou drahé zdroje omezovat produkci a naopak. A právě tato substituce se dnes děje ve Spojených státech. Uhlí se díky silné globální ekonomice a vysoké poptávce z Číny obchoduje vysoko, protože jej Američané mohou lehce vyvážet po celém světě. S plynem se ale jednoduše obchodovat nedá, díky břidlicové revoluci se v USA hromadí a je aktuálně velice levný. Tento spread mezi plynem a uhlím není ale dlouhodobě udržitelný, protože při aktuálních cenách se téměř nevyplatí vyrábět elektřinu z uhlí.
Podobný příběh můžeme najít mezi ropou a cukrem s kukuřicí, ze kterých se dá vyrábět ethanol, který se především v Brazílii a USA přimíchává do benzínu. Ethanol je tak částečnou mnohdy náhražkou pro pohonné hmoty. Díky dobré úrodě kukuřice a zrušení výrobních kvót cukru v Evropské Unii se obě zemědělské komodity drží velice nízko, zatímco ropa se obchoduje v blízkosti 3,5letých maxim. Zpracovatelé cukru a kukuřice tak letošní úrodu ve velkém využijí na výrobu ethanolu a sníží tak přebytek těchto komodit na trhu.
Nákup cukru a kukuřice při aktuálních cenách ropy dává silný ekonomický smysl. Komodity by navíc nahoru měl tlačit slabý dolar a zvyšování ostatních výrobních nákladů od práce přes úrokové sazby až k samotné ropě.
Porovnání vývoje ceny cukru a americké ropy WTI (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, Natural Gas Intelligence, oilprice.com