Fundamentální analýza
Americký prezident Donald Trump oznámil v pátek zavedení 25% cel na dovoz z Kanady a Mexika a dodatečných 10% cel na dovoz z Číny. Tento krok vyvolal obavy z nové obchodní války a trhy se po víkendu začaly prudce propadat. Po jednání s kanadskými a mexickými představiteli však Trump souhlasil s odkladem těchto opatření o 30 dní.
Toto odložení tarifů zmírnilo obavy z obchodní války a snížilo riziko narušení dodavatelských řetězců. Odklad si také lze vysvětlit jako možnost pro další jednání, což si trhy vyložily optimisticky a začaly posilovat. Tento optimismus ale může být předčasný. Faktem totiž je to, že tarify jsou již schválené a nejistota, jak se situace bude dále vyvíjet trhům rozhodně neprospívá.
Další důležitou zprávou bylo středeční rozhodnutí amerického Fedu ponechat úrokové sazby beze změny, což bylo dle očekávání. Powell zmínil, že i když je jasný pokrok v poklesu tempa růstu cen, inflace stále zůstává poněkud vyšší, než je 2% inflační cíl, takže Fed nebude s dalším snižováním sazeb příliš spěchat, mimo jiné i z toho důvodu, že ekonomice se daří velice dobře.
Kondici americké ekonomiky potvrdila i poslední data aktivity nákupních manažerů, tzv. ISM manufacturing PMI index, který za měsíc leden dosáhl hodnoty 50,9, což je více než očekávání, které bylo 49,3.
V tomto týdnu nás v pátek čekají data z amerického trhu práce, a kromě toho výsledky budou reportovat v úterý Alphabet a ve čtvrtek Amazon.
Technická analýza
Index Dow Jones se dostal k předchozímu vrcholu, což je rezistence, která je na hladině 45 060 USD. Páteční zpráva o uvalení cel pak vyvolala medvědí pohyb, který akceleroval v pondělí, kdy se vytvořil gap. Ten byl ale ještě v průběhu dne zaplněn.
Na grafu je dobře vidět, jak se cena zastavila na supportu 43 831 USD, ze kterého se odrazila směrem nahoru.
Graf č.1: Index Dow Jones 30 na denním časovém rámci
Silný support je v oblasti kolem 43 300 – 43 363 USD, který vznikl proražením dřívější rezistence.
Podobnou reakci na Trumpovy tarify ukázal také index S&P 500. Ten se ukázkově odrazil od supportu, který v tomto případě je na hodnotě 5 918 USD. Silný support je 5 770 USD a rezistence je 6 100 USD.
Graf č.2: S&P 500 na denním časovém rámci
Na tomto grafu a také na grafu Dow Jones indexu je vidět, že stále probíhá rostoucí trend, protože trhy tvořily vyšší high a vyšší low. Zároveň ale se zdá, že vzniká zárodek obratové formace double top, protože se cena odrazila od předchozí rezistence. Potvrzená ale stále není.
Eurodolar po oznámení tarifů logicky prudce oslabil. Trhy se obávají toho, že Trump brzy oznámí tarify na import zboží z evropských zemí. K oslabení přispělo i rozhodnutí ECB o snížení úrokových sazeb o 0,25 %, které bylo oznámeno ve čtvrtek.
Graf č.3: Měnový pár EUR/USD na denním časovém rámci
Za formu rezistence můžeme chápat novou trendovou linii. Horizontální rezistence je horní hrana nejbližšího Fair Value Gapu na hodnotě 1.038. Silným supportem je hodnota 1.018.
Kromě amerického dolaru je vítězem minulého týdne i zlato, které investoři vyhledávají v dobách nejistoty. Zlato překonalo rezistenci na hodnotě 2 789 USD, která je nyní novým supportem. V dalším růstu zlatu nebrání prakticky nic. Neobvyklé je, že zlato roste i když dolar zůstává velice silný.
Graf č.4: Zlato na denním časovém rámci
Zajímavý vývoj je na bitcoinu. Kryptoměny jsou velice volatilním aktivem a po oznámení tarifů prakticky celý kryptoměnový trh začal silně oslabovat. Bitcoin se dostal až k hodnotě 91 000 USD. Nakonec ale ztráty smazal a v pondělí uzavřel v zelených číslech nad 101 000 USD.
Graf č.5: Bitcoin na denním časovém rámci
Z grafu vyplývá, že v posledních dvou měsících se bitcoin pohybuje v bočním pásmu, které vymezuje rezistence na 108 000 – 109 000 USD. Support je v oblasti kolem 90 000 USD.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 62,20 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.