Tyto indexové růsty mi opravdu evokují představu řízené snahy vytáhnout trhy výše z důvodu očekávání nějaké akce či skutečnosti, která spustí větší tržní korekci (brzké zvednutí úrokových sazeb v USA, příprava restriktivních opatření v evropském bankovním sektoru, nejistota kolem výsledku voleb nového amerického prezidenta,?). Případná korekce by totiž ze současných extra vysokých úrovní tolik neděsila a nepřinesla tolik škod jako pokračování rychlého brexitového propadu.
Co tedy vlastně táhne indexy výše?
Není to žádný zvýšený zájem retailu či fondů. Ty naopak prodávají a tak vehementně, že současné prodeje (z posledních týdnů) jsou rekordní za hodně let. Pravdou je, že toto představovalo vždy býčí signál. Také Goldman Sachs v poslední zprávě investorům varuje, že akcie i dluhopisy jsou předražené a trh je náchylný k rychlé prodejní vlně.
Akciové trhy táhnou nahoru dvě síly, a to odkupy vlastních akcií z trhu a také nákupy centrálních bank a spřízněných institucí.
V dalších dnech uvidíme zveřejnění dalších 2Q výsledků amerických korporací a ty zatím začaly „dobře“. Sice meziročně jde o poklesy zisků i tržeb, ale protože jsou poklesy menší než nastavená očekávání, tak jsou výsledky považovány za překonávající odhady a tedy vlastně dobré a tedy podporující růst příslušného titulu.
Nicméně mě toto + další technické indikace (býčí – viz graf, Equal Leg Up) nepřesvědčují k uzavření či dokonce reverzování indexových short pozic. Platí, že do růstu dále pomaličku akumuluji menší short pozice.
Očekávám však, že se v dohledné době objeví i nějaké horší výsledky důležité společnosti a to spolu s nějakými horšími makrodaty, zprávami z Číny, obavami o evropské banky, dalšími případnými teroristickými útoky ve světě či komplikacemi kolem brexitu, nakonec vnese na trh nervozitu a výraznou korekci.
Akciové indexy nejsou samozřejmě jediným instrumentem a oblastí, kde jsem se svým obchodním kapitálem angažován. Velmi dobře se v posledních týdnech daří drahým kovům, které dlouhodobě doporučuji akumulovat a držet, kde jsem angažován násobně více.
Zlato dokonce v týdnu otestovalo oblast blízkou historickým maximům v českých korunách z roku 2012 (35.000 Kč/1oz +/-). Přesně kvůli podobným situacím (nelogický, nečekaně výrazný a vytrvalý růst akciových trhů) je vhodné vždy diverzifikovat kapitál do různých málo korelovaných instrumentů a nikdy nevsázet vše pouze na jednu kartu (jeden instrument).
Přeji úspěšné obchodování!
Josef Lukáč