Přitom poslední výzkumy před referendem, ale i první předběžné výsledky hodinu a dvě po hlasování stále ukazovaly na setrvání v EU. V souladu s tímto přesně reagovaly i finanční trhy. Akciové indexy ve čtvrtek posílily, libra výrazně posílila, euro k dolaru také posílilo, zlato oslabilo k 1.250 USD.
Páteční ranní probuzení však přineslo šok, když předběžné povolební průzkumy se nenaplnily. 52 % Britů odhlasovalo odchod z EU. A finanční trhy i v tomto případě reagovaly logicky a správně - globální akciové indexy se propadly, libra se propadla z nočních 1,5000 úrovní až na 1,3200 +/-, euro oslabilo k 1,0900 +/- a zlato posílilo na několikaletá maxima 1.360 USD +/-.
Na tyto situace může obchodník reagovat třemi základními způsoby:
- 1. Neúčastnit se.
- 2. Snažit se reagovat ex post na rozjeté trendy (s rizikem vysoké volatility a nečekaných zvratů).
- 3. Předem analyzovat možné situace a připravit obchodní plán = načrtnout možné scénáře, navrhnout nejlepší možný způsob jejich obchodování, porovnat potenciál zisku a risku, stanovit přesné obchodní hladiny, nastavit money management parametry atd.
Já zvolil kombinaci prvního způsobu (indexy) a třetího (euro, libra).
Index S&P 500 ve čtvrtek před výsledky uzavíral na dohled maxim. Po prvních odhadech výsledků referenda se jim ještě více přiblížil. I když jsme byli u silných rezistencí, trh šel poměrně snadno nahoru a s potvrzením výsledků bylo pravděpodobné překonání maxim, i s ohledem na býčí technické střednědobé indikace. Index jsem v týdnu neobchodoval a ještě pár dní obchodovat nebudu. Vyčkám na další zprávy a analýzy, nové tržní indikace a akce centrálních bank k řešení nastalé situace.
Měnový pár EUR/USD se ve čtvrtek opět dostal nad svou střednědobou kritickou úroveň = nad 1,1400, což bylo signálem k otevření části short sell pozice. Případný růst na dobrém výsledku Brexit referenda by neměl delšího trvání a pár by jistě následně korigoval opět směrem ke své Fair Value (F.V.). Americký Fed by také velice pravděpodobně avizoval, že v červenci bude uvažovat o zvýšení sazeb. Cílem této short pozice byla úroveň 1,1200.
Podobně na britské libře (respektive měnovém páru GBP/USD) - libra v týdnu posilovala, takže long pozice z minulého týdne z 1,4200 úrovně si pohodlně došly až k Profit-Targetu na librové technické F.V. 1,4600 +/-. Libra však ve čtvrtek večer dále pokračovala v růstu a na předběžných nočních výsledcích skokově posílila až k avizované nejoptimističtější úrovni 1,5000! Díky tomuto opravdu extra velkému a rychlému posílení, i v případě potvrzení pozitivního výsledku referenda, již nebylo moc prostoru a důvodů pro další růsty a dle pravidla „Buy rumor, sell the news“ jsem libru na 1,5000 shortoval.
Této příležitosti si správně všimli a zobchodovali i další obchodníci zde na portálu FXstreet.cz. Takto výhodná obchodní příležitost = nadstandardně příznivý RRR parametr obchodu spolu s velkou pravděpodobností dosažení zisku se na trzích nevyskytují příliš často. Pravdou je, že s úplnou změnou konečného výsledku britského referenda na odchod z EU jsem nepočítal, Profit-Targety jsem v noci nastavil „pouze“ na 1,4600 a jednu část pozice na 1,4200. Takže ráno mi radost z dobrého obchodu kazila jen vidina „ušlého“ zisku na tomto obchodu (pokud bych Profit-Targety pevně nezadával či je zadal výrazně níže)?
Na překvapivý výsledek Brexit referenda a následnou situaci na finančních trzích v pátek rychle reagovaly některé centrální banky intervencí = Bank of England, Bank of Japan a zřejmě i ECB, které dokázaly noční a ranní propad svých měn výrazněji zkorigovat. Do dalších dnů bude ale vhodné ještě vyčkat a sledovat, co se na chování a volatilitě jednotlivých měn a dalších instrumentů po pátku změnilo a tomu následně přizpůsobit obchodní metody i money management nastavení.
Přeji úspěšné obchodování!
Josef Lukáč