Z výše jmenovaných rizik se poslední dny zřetelně zhmotňuje riziko vycházející ze zhoršujícího se stavu evropských bank, když obrovské obavy panují o světově veledůležitou Deutsche Bank. Nakažen je aktuálně celý bankovní sektor, evropské banky dnes klesají cca o 5 % +/-. Čím chlubit se nemají ale ani americké banky. Zatím poměrně dobře se Americe daří nerozvířit velký skandál ve Wells Fargo (falešné účty miliónů klientů). Plus v týdnu šéfka Fedu Janet Yellenová navrhla zpřísnit pro další roky zátěžové testy pro banky.
Dále se komplikuje se situace v Sýrii, kde se skoro schyluje k přímému válečnému střetu Ruska a USA (každý pomáhá jiné straně syrského konfliktu). Takže nastartováno k poklesům máme slušně, na druhé straně je ale jasné, že tu máme síly, které se velkému pádu budou snažit zabránit (centrální banky a spřízněné instituce).
Každý se samozřejmě může zařídit, jak uzná za vhodné. Já držím a do případného růstu budu dále akumulovat indexové short pozice. V dalších týdnech a měsících nadále očekávám výraznější poklesy na akciových trzích.
Měnový pár EUR/USD se dále chová dle plánu, všechny snahy o růst jsou následně vždy korigovány k širší technické Fair Value oblasti 1,1100 +/-. Svému cíli (1,1150) se blíží swing short pozice z minulého týdne z 1,1250.
Další případné pokusy eura o větší posílení budou opět příležitostí k short obchodům. Důvodem je stále lepší kondice americké ekonomiky a očekávání zvýšení sazeb v dalších měsících. Euro naproti tomu nemá zatím stále vůbec nic nabídnout.
Dobrá obchodní příležitost se objevila na ropě (Light Crude). Po alžírském OPEC zasedání ropa posílila o více než 10 %, ovšem je jasné, že se na ropném trhu tímto vůbec nic nezměnilo. Ropy bude ještě několik kvartálů přebytek a cena zcela jistě bude aktuální posílení korigovat dolů. Optimálním obchodním řešením je opět akumulace menších short pozic (např. na 47, 48 a 49 USD) s prvním cílem na 45 USD?
Přeji úspěšné obchodování!
Josef Lukáč