V tomto týdnu jsem zachytil informace o změnách, na kterých se dohodli těžaři této nejslavnější kryptoměny. Uživatelům by to mělo zajistit větší anonymitu a efektivitu transakcí. Otevře se také potenciál takzvaných chytrých kontraktů, které eliminují prostředníky i z těch nejsložitějších transakcí, v čemž zatím vynikalo převážně konkurenční Ethereum. To všechno zní docela zajímavě a pěkně a to i přesto, že tomu skoro vůbec nerozumím. Na druhou stranu nerozumím ani fungování mikročipu, přesto díky němu dokážu docela bez potíží napsat tento článek. Jenže teď jsme u toho „jenže“.
Jak jsem řekl, zní to všechno docela hezky, jenže podle mě je to nepochopení situace kolem Bitcoinu, respektive kryptoměn. Představte si následující situaci. Dokážete vyrobit lék, který zajistí, že lidé už nikdy nebudou mít cukrovku. Stačí, když budou každý týden konzumovat jednu tabletku vašeho zázračného preparátu a nikdy nebudou muset držet diabetickou dietu, píchat si inzulin, ani nic podobného. Začnete to prodávat na internetu a skutečně, lidé diabetes nebudou dostávat. Budete mít v ruce skvělou věc… jenže… budete ji sice pokoutně prodávat na internetu, ale nikdy ji nepředepíše žádný lékař. A proč? No protože bude chybět politická vůle a tedy i podpora pro všeobecné používání tohoto léku. Takže ačkoliv budete v ruce držet miliardový potenciál, nikdy nevyděláte víc, než pár tisíc.
A to je přesně ono nepochopení ze strany producentů Bitcoinu. Místo toho, aby věnovali úsilí nějakému upgradu, měli by vrhnou veškeré svoje síly do získání politické podpory. A proč? Protože ideální stav by přeci z jejich pohledu měl být, že na dveřích obchodů bude vedle samolepek s VISA a MasterCard také samolepka Bitcoinu. Ale to se nikdy nestane, pokud nebude existovat právní rámec, který by to umožňoval. Právní rámec, který ovšem potřebuje politickou podporu.
To o co se těžaři momentálně snaží je sice moc hezké, ale pro masové rozšíření kryptoměny absolutně neúčelné. Bohužel…
Michal Uma