Obchodování indexů tak v posledních měsících řeším přechodem na jednoduchý "matematický model", kdy po 25 bodech růstu indexu SPX přidávám do obchodního portfolia další menší indexovou short pozici.
Měnový pár EUR/USD poslední dny vypadá, že ztratil svůj tah na branku a již se netváří tak ochotně a jednoznačně na růst nad 1,2100. Naopak, nyní je jistě docela rád, že se mu daří ponory pod 1,1700 vytáhnout zpět nad tuto úroveň. Něco podobného (ztrátu hybnosti nahoru) jsem spíše očekával od amerických akciových indexů.
Na eurodolaru nyní obchodujeme v důležité technické oblasti (předcházející dvouleté maximum +/-), kde se rozhoduje o dalším trendu. Uzavření pod 1,1700 je varováním možného obratu trendu. Tvoříme nižší maxima i minima, a pokud to současná oblast s aktuální býčí divergencí nezastaví, další technickou hladinou je 1,1600 +/- a důležitější pak 1,1500 +/-.
Držím dvě long pozice, nadále očekávám v dalších týdnech (málo měsících) spíše návrat páru nahoru.
Eurokoruna (EUR/CZK) má již většinu očekávaného pointervenčního pohybu za sebou, nicméně osobně ještě obchoduji na další posílení české koruny k úrovni 25,50. Téměř jisté zvýšení úrokových sazeb ČNB v listopadu oproti oddalování snížení QE a záporných sazeb ECB i vlastní tržní chování páru v posledních týdnech mi ukazují na velkou pravděpodobnost dalšího posunu páru směrem k 25 CZK za euro v dalších měsících.
Přeji úspěšné obchodování!
Josef Lukáč