Prozatím jsme se ve Fintokei v rubrice trader měsíce věnovali pouze výkonům českých a slovenských obchodníků. Jenže velká část našich klientů pochází z Japonska a jsou to právě Japonci, kteří ve Fintokei dosahují na největší payouty. Proto se dneska podíváme na jednoho z nejúspěšnějších obchodníků ze země vycházejícího slunce a když už budem u toho, porovnáme i tradingové přístupy našinců s jejich japonskými kolegy. Data na to totiž máme.
Japonský obchodník, kterému věnujeme dnešní článek, se jmenuje Yusuke. U Fintokei obchoduje už 4 měsíce a patří k jedněm z nejaktivnějších obchodníků - stihl totiž úctyhodných 550 obchodů. Prozatím Yusuke stihl vybrat 11 payoutů o celkovém objemu přes 3 miliony yenů - tedy přibližně 500 tisíc korun. V porovnání s nejúspěšnějším scalperem v dosavadní historii Fintokei, o kterém jsme tu psali minule, se sice jedná o nižší částku, avšak kvalitu tradera nelze posuzovat pouze na základě výše jeho zisků.
V čem se liší japonští obchodníci od českých?
Než se však vrhneme na analýzu Yusukeho nejúspěšnějších obchodů, pojďme se na chvíli pozastavit nad rozdíly v přístupech českých a japonských obchodníků. Určité se totiž najdou.
Prvním znatelným rozdílem je frekvence obchodování - japonští tradeři jsou mnohem aktivnější a daleko více se věnují intraday tradingu a scalpingu. Stále však dodržují zásady money managementu a obchodují systematicky. Yusuke tak při své frekvenci 550 obchodů za 4 měsíce udržel svou úspěšnost na přibližně 65 % a přišel si na opravdu slušné částky.
Nejvýraznějším rozdílem jsou však nástroje, které oba tábory obchodují. Japonci se mnohem více orientují na domácí trh a vědí, jak z něj profitovat. Nejčastěji tak obchodují akciový index Nikkei a měnové páry s JPY. Čeští tradeři naopak preferují americké indexy, EUR/USD a samozřejmě zlato a ropu.
Nejúspěšnější obchod tradera Yusukeho
Obchodovaný instrument: Nikkei
Styl obchodování: Intraday
Zisk na obchodu: 1 milion yenů (cca 145 000 kč)
Tak jako se samurajové řídili svými principy a kodexem, řídil se i náš trader Yusuke u tohoto obchodu pravidly risk managementu, fundamentální a technické analýzy.
Jeho nejúspěšnější obchodem byla spekulace ve směru long na indexu Nikkei. Ta mu během 4 hodin vynesla přes 1 milion yenů. Jednalo se navíc o poměrně protitrendový obchod, to z toho důvodu, že Nikkei týden předtím dosáhl historického minima a následně několik dnů ustavičně padal. Za tyto pády mohly obavy investorů ze zasedání Bank of Japan a možného zvýšení úrokových sazeb. Jenže na trhu se začaly postupně objevovat signály možného obratu a Yusuke si jich všímal.
Prvním signálem bylo vyhlášení dat o producentské inflaci za únor. Ta dopadla dle očekávání, což vedlo ke krátkodobému uklidnění situace a nižší pravděpodobnosti zvýšení sazeb. JPY tak začal na páru s USD ihned oslabovat, čímž podpořil exportně orientované společnosti, potažmo růst indexu Nikkei. Druhým signálem, který naznačoval možný obrat, byla svíčka Doji.
Yusuke měl tedy jasno a dvě hodiny po vyhlášení dat k inflaci vstoupil do long pozice na indexu Nikkei.
Index Nikkei 225 na H1 grafu. Zdroj: MT4
Náš japonský obchodník však nezapomněl nastavit stop loss a take profit úrovně. Ty chytře určil podle úrovní, na kterých Nikkei konsolidoval na hodinovém grafu den předtím (rozmezí 38300 a 38800 bodů).
Pozice otevřena, stop loss a take profit úrovně nastaveny, nezbývalo než čekat, jak se trh bude vyvíjet. Netrvalo to dlouho a Yusuke měl důvod k radosti. Tím byl obrovský 300bodový pohyb kýženým směrem. Navíc díky brilantně nastaveným SP a TP úrovním se Yusukemu povedlo přečkat dvě červené svíčky a z pozice vystoupit až poblíž vrcholu předchozí seance, přesně podle plánu.
Zajímavostí může být fakt, že na zasedání 19.3. sice Bank of Japan skutečně úrokové sazby zvýšila, to už byl ale Yusuke dávno pryč ze své pozice. Index pak paradoxně i přesto stanovil nová historická maxima.
Obchod, který dokázal Yusukeho všestrannost
Obchodovaný instrument: USD/JPY
Styl obchodování: Swing
Zisk na obchodu: 600 000 yenů (cca 88 000 kč)
Přestože se Yusuke v drtivé většině případů věnuje intraday tradingu a scalpingu, jednou za čas nepohrdne ani swingovým obchodem. Což pouze svědčí o všestrannosti tohoto tradingového samuraje.
Opět se jednalo o obchod zaměřený na japonský trh - spekulaci na měnový pár USD/JPY. Tento obchod Yusuke držel několik dnů, čímž si díky úrokovému diferenciálu přičítal kladné swapy, které mu k zisku přidaly nějaké to procento.
Ty pro Yusukeho byly takovým lákadlem, že si kvůli nim dovolil poměrně hodně zariskovat a do pozice vstoupil v pátek, možným pondělním gapům navzdory.
Měnový pár USD/JPY na H1 grafu. Zdroj: MT4
Dalším lákadlem bylo také výrazné oslabení yenu, kterým si prošel jen o pár hodin dříve v pátek. Po datech k americkému trhu práce (kde byly podstatně vyšší non-farm payrolls a hodinové mzdy) dolar výrazně posílil. Následně část trhu začala vybírat zisky a krátkodobého propadu trader využil pro vstup do pozice v očekávání pokračování rostoucího trendu.
K tomu následně skutečně došlo a díky předem nastavenému stop lossu a profit targetu tak trader nemusel z pozice vystupovat až do středy do 13:00. Yusuke však bedlivě sleduje fundamenty a věděl, že ve středu ve 14:30 budou oznámena data k inflaci v USA. Trh tak očekával obrovskou volatilitu, která skutečně přišla. To už byl ale Yusuke z pozice venku s krásným ziskem.
Ve Fintokei hledáme další obchodníky jako Yusuke
Systematický přístup Yusukeho k obchodování je přesně tím, co chceme u našich obchodníků podporovat. Ve Fintokei stále hledáme talentované obchodníky a obchodnice, kteří dokážou konzistentním obchodním přístupem generovat stabilní zisky a udržet ztráty na uzdě. Těm jsme ochotní nabídnout kromě štědrých payoutů také profesionální spolupráci.
Pokud obchodujete podle jasně vymezené tradingové strategie a používání stop lossů a take profitů vám není cizí, pak možná právě vy můžete být naším dalším Yusukem. Tak proč nevyzkoušet Fintokei?
Využijte limitované letní 20% slevy na veškeré programy Fintokei!