Jak jsem zmínil, jednalo se pouze o jednorázový faktor a přání amerického prezidenta něco udělat se silnějším dolarem. Trhy se však nehýbou podle toho, kdo si co přeje, ale reagují na fundamenty. Ty jsou na straně Spojených států a ve středu zveřejněn zápis ze zasedání FEDu potvrzuje postupné zvyšování úrokových sazeb. V pátek by mohl vše potvrdit během projevu guvernér americké centrální banky Jerome Powell. Euro se tak dostane zpět na úrovně, které mu při současné situaci sluší a aktuální posílení bude vnímáno pouze jako technická korekce předchozích výprodejů. Konec konců dnešní fundamenty potvrzují spíše stagnující evropskou ekonomiku, které už nepomůže ani probíhající stimul ECB.
Konkrétně dnes bylo zveřejněno PMI za výrobní sektor a sektor služeb v eurozóně. Německo již dříve zaznamenalo pokles průmyslových objednávek a průmyslové výroby, což by mohlo nakazit celý výrobní sektor, který je pro německou ekonomiku klíčový. Horší fundament se potvrdil a PMI za výrobní sektor podle očekávání klesl, ovšem více než se očekávalo, konkrétně na 56,1 bodů. PMI za celou Eurozónu kleslo na 54,6 bodů, očekávala se stejná hodnota jako předchozí měsíc na 55,1 bodech. Politická scéna v EU euru také nepomůže, zahraniční investoři se zbavují italských dluhopisů a rozdíl mezi italskými a německými dluhopisy se dále rozšiřuje. Ukončení podpůrného programu Řecka, kdy do země bylo napumpováno téměř 300 mld. eur, také vyvolává spekulace ohledně jeho funkčnosti.
Dolar po většinu času vydělával na utahující se měnové politice v USA a rostoucích geopolitických rizicích. Ty se nám tento týden podařilo eliminovat obchodním jednáním mezi USA a Čínou a plánem Turecka na uklidnění situace tím, že nebudou dělat vůbec nic. Ovšem v noci na dnešek vešly v platnost nová cla na dovoz čínského zboží o objemu 16 mld. dolarů a Čína reagovala opatřením ve stejné výši na americké zboží. Obchodní války jsou po krátké přestávce zpět a americká administrativa chystá další opatření v podobě 25% cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, to opět zvýší poptávku po amerických bondech a dolar dostane svou silou euro pod tlak. Na to však nebudeme muset čekat, pokud Jerome Powell bude demonstrovat nezávislost FEDu a naznačí pokračování ve zvyšování úrokových sazeb.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.