Solidní přírůstek 215 tisíc pracovních míst poslal dolar do zisku několika desítek pipů. Celkový obrázek ale pokazil nízký 0,4 % růst objemu mezd, který nedokázal ani nahradit 0,5 % propad z minulého měsíce. Nakonec tedy měla zpráva v rámci pátečního obchodování na dolar neutrální vliv a očekáváními ohledně budoucího nastavení úrokových sazeb v USA nijak výrazně nezahýbaly.
Vývoj míry participace v USA:
Některé dobré zprávy pro americkou ekonomiku jsme zde však mohli najít. Míra participace měřící poměr Američanů starších 15 let, kteří jsou ochotni pracovat, se vyhoupla zpět na 63 % a zvrátila doposud klesající trend. Její 6měsíční změna byla dokonce nejlepší za posledních 23 let (viz graf).
Návrat několika set tisíc Američanů na trh práce znamená, že Spojené státy mají více volných kapacit, než se předpokládalo a to se odráží na stále nízkém růstu mezd, který drží dole i inflaci. Pokud tedy NFP report vyslal Fedu nějakou zprávu, tak nejvíce šlo o ubezpečení, že březnové setrvání sazeb na 0,50 % nebylo chybou a ekonomika se vyvíjí přesně tím směrem, kterým si centrální bankéři přejí.
Vývoj a forecast (očekávání) meziroční jádrové inflace v USA:
Nedávný prudký růst meziroční jádrové PCE inflace (preferované měřítko Fedu pro růst cen) také nemusí vzbuzovat obavy. Z velké části totiž šlo pouze o vyrovnání bazického efektu - na přelomu let 2014-15 táhl prudce sílící dolar inflaci níže a ta se pouze vrací na svých 1,5 – 2,0 %, na které byla zvyklá, když dolar meziročně stagnoval. Po zbytek roku se tedy nečeká žádné přestřelení 2procentního cíle Fedu, i když aktuální mírné oslabení dolaru oproti většině světových měn bude působit na její růst. Na dubnové zvýšení sazeb tak můžeme téměř jistě zapomenout.
I když data nepůsobí přímo na podporu USD, žádná tragédie to není. Je však možné vnímat, že trh si hledá jakoukoliv záminku, při které by mohl tento krátkodobě slabý dolar koupit. Tento týden nás čeká ještě velice slušná dávka ekonomických dat, které budou trhy hýbat. Konkrétně na eurodolaru vidíme během dubna vyšší možnost pro pokles než pro růst. Už jen kvůli velice silné rezistenci v okolí 1,1500 a vysoké neochotě Evropské centrální banky (ECB) trpět posilující euro.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz