Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:59
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
eightcap krypto
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Co si trhy myslí?

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Dnes bych se chtěl trošku rozepsat nad teorií mého měření fundamentu.

Je to tak abstraktní téma, že bude myslím velmi náročné to popsat.

Index S&P 500 jako hlavní struna

Veškeré mé měření provádím na indexu S&P 500. Konkrétně na futures kontraktu ES. Během let jsem přišel na to, že je to nejlepší instrument pomocí kterého se dají měřit dopady fundamentální zpráv. Je nejlikvidnější a dostatečně živý i během neobchodních hodin. Obsahuje v sobě inflační doložku (inflačně poroste i kdyby se na trzích nic nedělo), proto je třeba lepší než forexové trhy a je v něm elegantně vyvážen strach a chamtivost obchodníků. Navíc firmy které ho tvoří dostatečně zastřešují ekonomický sentiment celého světa. Začal jsem tedy indexu říkat hlavní struna trhů. Takové první housle :) Celý trh pak vnímám jako takový orchestr. S&P 500 je takový král orchestru.

Díky těmto vlastnostem jsou na tomto trhu „nalepeni“ všichni velcí obchodníci. Spousty Market Makerů, hedge fondů, algo systémů, scalpovacích strategií a pod. Jsou na něm prostě všichni, kdo mají opravdu velké peníze a potřebují obrovskou likviditu od pondělí do pátku pro své obchodní myšlenky. Věřím, že jsou to stovky takových velkých hráčů. Hráčů u kterých není problém brát e-mini kontrakty ES po stovkách či tisících. Index S&P 500 je proto ideální pro mé měření.  

Kdo nám na tu strunu brnká?

Představme si nyní trh S&P 500 (ES) a podívejme se na ty velké hráče trošku podrobněji. Za poslední čas jsem strávil poměrně hodně času studováním toho, co tvoří celkovou likviditu. Někde jsem četl že až 80% denní likvidity představují tvůrci trhu. Někde jsem četl že až 90% trhu se obchoduje pomocí algo systémů. Někdo byl střízlivější a psal o 70%. Řekl bych že pravda bude asi někde uprostřed. Vycházím z toho, že 90% trhu mají velcí hráči a že drtivá většina obchodů je dělána automaticky. Zbytek je retail a to jim možná moc fandím :) Co je pro mé měření dobře a není to úplně ideální stav pro některé tradery je to, že automatizace bude do budoucna dále růst a možná se dočkáme časů kdy ruční obchodování bude věcí minulosti i u retail obchodníků. Pro moje měření je to ale dobře. Čím více automatických systémů, tím lépe půjde identifikovat kdy a jak trh reaguje na přicházející fundament.

Jak nám ta struna hraje? 

No a konečně jsme u toho hlavního, co tedy jak měříme. Nyní si představme všechny ty automatické systémy. Všechny ty roboty se všemi možnými strategiemi. S umělou inteligencí. Všechno napojené přímo v Chicagu na place. Vlastně dokonalé stroje. Nedivil bych se, kdyby takové systémy už v sobě měli i algoritmy na vytváření nových strategií. Prostě dokonalost sama. No jo. Je tu ale jeden problém. I když budou dokonalejší než samotný člověk, nebo armáda lidí, stejně musí reagovat na nově příchozí a zcela náhodný fundament/zprávy. A’t už se jedná např. o přírodní katastrofy, politické či ekonomické změny nebo Trumpovo tweety, vždy na to musí tyto systémy (které právě zastupují skoro celý objem) reagovat. Říkám tomu „přenastavit mašiny“.

Nepřekvapilo by mě, kdyby i toto přenastavování (tzv. započtení aktuálního fundamentu do ceny) dělali automatické systémy. Nicméně, to spíše předpokládám u očekávaných macro zpráv kde se systémy mohou dopředu připravit. U těch nečekaných, v poslední době hlavně ve formě tweetů, musí reagovat okamžitě. Zde očekávám, že za tou hromadou peněz sedí obrovské analytické týmy které se to snaží bleskově vyhodnotit a přenastavit tak obchodní systémy. Někdy to mají v rámci sekund, někdy v rámci minut. Vždy jde o to o jak velký „šok“ jde. Nicméně musí na to nějak reagovat. Buď stažením jedné limitní strany, stažením objednávek celkově nebo naopak zapnutím Market Buy/Sell. Je to v celku jedno. Toto totiž musí udělat všechny tyto systémy/analytické týmy. Nás pak při měření zajímá co si myslí v průměru. Tzv. se sečtou všechny reakce hráčů na trhu a nakreslí se nám na grafu svíce kterou můžeme změřit. Vypadá např. takto.

Jedná se o minutový graf při problémech s Brexitem ze 14.10.2019. Trh byl v evropské seanci. Běžné volume. Nejednou zpráva a stroje si s tím museli poradit. Z mého pohledu měli během 3 minut nastaveno. Je dobré si pod tím představit to, že na pozadí běžela pozitivní nálada ohledně trade wars. Takže mašiny měli nastavenou nějakou „vizi“ a toto změnilo na část dne pravidla hry. Trh to poté ale vykoupil. Tzv. převládl optimismus nad Trade Wars (díky měření vím že byl optimismus mnohem větší než strach z brexitu)

Toto je ukázka toho co se snažím měřit. Říkám tomu: Alga jsou nahé :-) Prokazatelný dopad něčeho na trh. Vždy vyžaduji volume a prokazatelné ustřelení ceny nahoru či dolu. Zprávy které „mašiny“ ignurují, ignoruji také. Takové to zprávy (říkám jim kurzotvorné) měřím, zařazuji dle témat. Díky tomu mohu celkem přesně říci jak ta masa strojů reaguje na konkrétní fundament. Např. jak vnímá Brexit, TradeWars, protesty v HongKongu, ECB, FED atd. … 

A co nám ta struna hraje? 

Jelikož již dnes používám poloautomatickou webovou aplikaci, hraje toho celkem dost :)  Do současného stavu měření ale byla poměrně dlouhá a strastiplná cesta. Hlavně co se týče různých výpočtů a vzorců které změřené zprávy indexují. Nicméně hlavní věc je ta, že moodix (jak mu říkám, mood index) je tvořen vychylováním od 0. Takže index se většinou pohybuje od -4 do +4. Tzv. hodně negativních zpráv tlačí index do záporu a naopak pozitivní. Zde třeba včerejší fundamentální zprávy. Tzv. zprávy co hnuly trhem:

Včera trh reagoval jen na probíhající výsledkovou sezonu. Našel bych dny kdy takových zpráv bylo desítky (např. vyhrocené situace TradeWars apod.). Takto sesbírané zprávy pak na konci dne sčítám a pouštím na ně můj vzorec. Ten pak sestavuje index (je tam mnoho dalších proměnných, o tom jindy). Denní změny pak vypadají následovně:

Je tam krásně vidět že za poslední dny trh fundament absorboval pozitivně. Byl to tedy pro mě jednoduchý Buy The Dip. Tady se můžeme podívat na celkový moodix vč. indexu SP500 (modrá linka).

Zde můžete vidět jak se celková nálada trhů zlepšuje a vykupuje tu negativní náladu z předchozích týdnů. Takže mohu číst články po celé světě o tom jak je všechno špatné a recese za dveřmi. Dokud si to ale nebudou myslet mašiny, je můj pohled prostě jasný.

Z dat vím že trh je nyní hodně focusovaný na macro zprávy. Jelikož máme dneska evropské PMI, očekávám na tyto data silnou reakci. Z dat vím, že mašiny jsou na tyto data nastaveny negativně. Takže pokud nebudou ty data špatné, očekávám silnou BUY reakci = trh řekne, aha, tak ta recese není až tak hrozivá…

No snad jsem myšlenku popsal nějak srozumitelně. U každé myšlenky bych se mohl rozepisovat do nekonečna, takže pokud by vás něco zajímalo nebo jsem něco blbě vysvětlil, ptejte se. Nejsem žádný češtinář, natož spisovatel :-) Příště by jsem se chtěl rozepsat více o tom, jak to měření vyhodnocuji a jak vznikají signály.

A’t se daří!

Alan Kooper

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Co se děje na trzích? Čeká nás finanční krize?
    Rizika ve světové ekonomice se zvyšují, akcie se obchodují příliš vysoko, čínský růstový dluhově-investiční model už přestává fungovat a nad Evropou se zase stahují mračna. Tyto titulky se v ekonomickém zpravodajství objevují už několik let. Recese ale pořád nepřichází. Je tedy teď něco jinak, co by mohlo zastavit růst globální ekonomiky a způsobit finanční krizi?
  • Co se děje s tureckou lirou?
    Volatilita na turecké liře (TRY) nezná mezí. Prezident Erdogan a jeho družina předvádí extrémní měnový hazard. Po propadu hodnoty o více než 55 % nyní lira prudce posílila a alespoň před Vánoci se její kurz relativně stabilizoval. Jak dlouho to ale vydrží?
  • Co se dělo na zasedání Fedu a co jsme se naučili od Ondřeje Hartmana?
    Včera proběhlo živé vysílání na YouTube kanálu XTB ve spolupráci s jedním z nejúspěšnějších traderů v Česku a na Slovensku, Ondřejem Hartmanem. Hlavním tématem vysílání byly zóny Supportů a Rezistencí. Na toto vysílání navazoval živý komentář s analytiky XTB a hostem Janem Berkou – zde jsme se zaměřili na rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách.
  • Co se ještě nevrátilo na hodnotu před COVIDem?
    Jak si mnozí z nás všimli, extrémně uvolněná měnová i rozpočtová politika v reakci na pandemii pomohla smazat ztráty akciovým indexům během několika měsíců. Stejně tak komodity si za podpory výjimečné poptávky a zpoždění v dodavatelských řetězcích užily nečekanou rally, ať už šlo o průmyslové nebo zemědělské suroviny. Ropa, uhlí, kukuřice, sójové boby – všechny tyto komodity se obchodují výrazně výše v porovnání se začátkem roku 2020.
  • Co se můžeme naučit z historie výkonnosti indexu S&P 500
    Investoři rádi hledí do budoucna a snaží se odhadnout, kam se trhy vydají a která akcie bude příští Nvidia, která jenom za letošní rok 2023 nadělila investorům výnos skoro 340 %. Někdy ale není od věci podívat se do historie a podívat se třeba na to, jak si vedl americký akciový index S&P 500. Historická data nám prozradí velmi zajímavé věci, které mohou zejména méně zkušeným investorům pomoci v jejich vlastním investování.
  • Co se občas stane?
    Mnohokrát jsem tady psal o trpělivosti a mnohokrát jsem psal o tom, že nikdo nikdy neví, co se může stát. Často jsem psal o tom, jakou chybou je zasahování do strategie a často jsem psal o tom, jak těžké je udržet nervy na uzdě. Dnes vám ukážu, co se mi včera stalo a o čem to vlastně pořád mluvím.
  • Co se propadne spolu s Čínou?
    Z Číny přichází studená sprcha. O vývoji druhé největší ekonomiky se dlouho hovořilo jako o neudržitelném investičním modelu financovaném dluhovou pyramidou. Podle posledních tvrdých dat se zdá, že v Číně se tento model zadrhává a vzhledem k provázanosti a velikosti místní ekonomiky, která je v mnoha měřítkách srovnatelná s tou americkou, se mají trhy čeho obávat. Otázkou je, jaký by měl případný tvrdší pád dopad na aktiva na finančních trzích.
  • Co se vaří ve Fedu?
    Vzhledem k tomu, že mezi březnovým a dubnovým měnovým zasedání americké centrální banky (Fed) vychází pouze jeden NFP report z amerického trhu práce, na který se centrální bankéři spoléhají ve svých rozhodnutích, hodí se aktualizovat pozici amerického dolaru po pátečním zveřejnění těchto čísel.
  • Co si můžete koupit za příjmy z FOREXu ?
    Mám pro Vás skvělý tip! Poslední mohykán klasických amerických vozů/obrů - Hummer H2.
  • Co s indexy? | Swingový TimeFrame výhled na týden 20.2. - 26.2. 2023
    Každý týden sleduji instrumenty jako měnové páry a indexy, a určuji u nich aktuální sílu trendu. Ty pak obchoduji podle své obchodní strategie. Co přinesl tento týden?
  • Co sledovat příští týden na finančním trhu?
    Příští týden bude první v březnu a bude plný měsíčních dat. Několik z nich by mělo být zdůrazněno a pečlivě sledováno, protože by mohli trhy překvapit.
  • Co sledovat příští týden na trhu?
    Během týdne budou zveřejněny pozoruhodné údaje, které začnou v úterý.
  • Co s těmi akciemi?
    Akciový trh působí skálopevně poblíž rekordních maxim a riziko koronaviru a výraznějšího zpomalení globálního růstu ho v podstatě nechává ledově klidným. Valuace jsou však na extrémních úrovních a některé investiční společnosti již začínají přehodnocovat svůj náhled kvůli jistým imbalancím, které můžeme sledovat a hlavně kvůli očekávání poklesu zisků společností kvůli nižší poptávce a narušení dodavatelských řetězů způsobených koronavirem. Důvěra v pokračování býčího trhu a optimismus již překonává úrovně z roku 2007, a ačkoliv časovat trh není vždy nejlepší rozhodnutí, je potřeba být připraven na vše, co by mohlo přijít.
  • Co stojí za pádem technologických akcií?! | Investiční Memento #80
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 80. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Co stojí za poklesem eura?
    Při prudkém zpomalení růstu eurozóny v druhé polovině minulého roku se vysvětlení hemžilo Čínou, přípravami na brexit, novou homologací aut i třeba nízkým průtokem Rýna. Německo jako hlavní exportér automobilů bylo bito nejvíce a jeho ekonomika od nástupu loňského léta v podstatě stagnuje. Nad dopady na měnovou politiku Evropské centrální banky a kurz eura není třeba dlouze přemýšlet – zvýšení úrokových sazeb se odložilo na neurčito (cca rok 2021 nejdříve), bezpečné eurové dluhopisy už se vesele prodávají se záporným výnosem a euro se znovu obchoduje za pouhých 1,11 amerického dolaru.
  • Co stojí za rally na akciích?
    Propad akcií je v reakci na koronavirovou krizi až překvapivě mělký. Medvědí trh trval pouhých 32 dní, kdy od 19. února do 22. března klesla závěrečná hodnota indexu S&P 500 z 3388 na 2173 bodů, tj. o 36 %. Od té doby už zase při velmi zvýšené volatilitě kralují býci. Hlavní americký akciový index jakoby o přicházející nejhlubší recesi za posledních 90 let ani nevěděl a obchoduje se meziročně přibližně na stejné úrovni.
  • Co stojí za relativně klidnými akciovými trhy?
    Zvedání sazeb má na akciových trzích vést ke korekci. Tu stále vyhlížíme, i když je možné, že americký Fed ještě v červnu zvedne sazby o dalších 25 bazických bodů. Navíc cyklus utahování měnové politiky trvá víc než rok. Za chvíli se začnou vysoké náklady na dluh projevovat ve schodcích státních rozpočtů. To znamená jediné, státy budou muset zvedat daně. A kdo zvedá daně, tlumí ekonomickou aktivitu. I přes tuto černou vyhlídku jsou trhy zatím relativně v klidu.
  • Co to je forex?
    Forex co to je? Forex je zkratkou anglických slov Foreign Exchange, respektive kompletního názvu International Interbank Foreign Exchange. V češtině bychom si jednoduše mohli představit forex jako obchodování s cizími měnami. Jedná se o největší finanční trh, který je rozšířený prakticky po celém světě. Tento druh obchodů nepředstavuje burzu či jiný podobný centralizovaný institut, jak je často mylně uváděno, ale jde o mimoburzovní trh, který nemá žádné jediné určující místo. Jde o propojenou síť nezávislých elektronických systémů, které v reálném čase kooperují.
  • CoT report: Způsob, jak obchodovat jako velcí hráči?
    Cílem každého obchodníka by měla být základní znalost podkladového aktiva nebo trhu, na kterém obchoduje. Mezitýdenní zpráva Commitment of Traders (tzv. CoT report) může být skvělým nástrojem pro obchodníky, kteří chtějí vidět pod ruce velkým hráčům a učit se od nich. Zpráva je zveřejňována pravidelně a její formát je pevně daný, což vytváří skvělou příležitost k průběžnému generování obchodních nápadů.
  • Co trhy příští týden z pohledu fundamentů?
    Ve čtvrtek americké data o nezaměstnanost odhalily, že téměř 3,3 milionu lidí je bez práce. To naznačuje, že dochází k masivním propouštěním. Konkrétně, koronavirus tvrdě zasáhl ekonomiku.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024