Je to tak abstraktní téma, že bude myslím velmi náročné to popsat.
Index S&P 500 jako hlavní struna
Veškeré mé měření provádím na indexu S&P 500. Konkrétně na futures kontraktu ES. Během let jsem přišel na to, že je to nejlepší instrument pomocí kterého se dají měřit dopady fundamentální zpráv. Je nejlikvidnější a dostatečně živý i během neobchodních hodin. Obsahuje v sobě inflační doložku (inflačně poroste i kdyby se na trzích nic nedělo), proto je třeba lepší než forexové trhy a je v něm elegantně vyvážen strach a chamtivost obchodníků. Navíc firmy které ho tvoří dostatečně zastřešují ekonomický sentiment celého světa. Začal jsem tedy indexu říkat hlavní struna trhů. Takové první housle :) Celý trh pak vnímám jako takový orchestr. S&P 500 je takový král orchestru.
Díky těmto vlastnostem jsou na tomto trhu „nalepeni“ všichni velcí obchodníci. Spousty Market Makerů, hedge fondů, algo systémů, scalpovacích strategií a pod. Jsou na něm prostě všichni, kdo mají opravdu velké peníze a potřebují obrovskou likviditu od pondělí do pátku pro své obchodní myšlenky. Věřím, že jsou to stovky takových velkých hráčů. Hráčů u kterých není problém brát e-mini kontrakty ES po stovkách či tisících. Index S&P 500 je proto ideální pro mé měření.
Kdo nám na tu strunu brnká?
Představme si nyní trh S&P 500 (ES) a podívejme se na ty velké hráče trošku podrobněji. Za poslední čas jsem strávil poměrně hodně času studováním toho, co tvoří celkovou likviditu. Někde jsem četl že až 80% denní likvidity představují tvůrci trhu. Někde jsem četl že až 90% trhu se obchoduje pomocí algo systémů. Někdo byl střízlivější a psal o 70%. Řekl bych že pravda bude asi někde uprostřed. Vycházím z toho, že 90% trhu mají velcí hráči a že drtivá většina obchodů je dělána automaticky. Zbytek je retail a to jim možná moc fandím :) Co je pro mé měření dobře a není to úplně ideální stav pro některé tradery je to, že automatizace bude do budoucna dále růst a možná se dočkáme časů kdy ruční obchodování bude věcí minulosti i u retail obchodníků. Pro moje měření je to ale dobře. Čím více automatických systémů, tím lépe půjde identifikovat kdy a jak trh reaguje na přicházející fundament.
Jak nám ta struna hraje?
No a konečně jsme u toho hlavního, co tedy jak měříme. Nyní si představme všechny ty automatické systémy. Všechny ty roboty se všemi možnými strategiemi. S umělou inteligencí. Všechno napojené přímo v Chicagu na place. Vlastně dokonalé stroje. Nedivil bych se, kdyby takové systémy už v sobě měli i algoritmy na vytváření nových strategií. Prostě dokonalost sama. No jo. Je tu ale jeden problém. I když budou dokonalejší než samotný člověk, nebo armáda lidí, stejně musí reagovat na nově příchozí a zcela náhodný fundament/zprávy. A’t už se jedná např. o přírodní katastrofy, politické či ekonomické změny nebo Trumpovo tweety, vždy na to musí tyto systémy (které právě zastupují skoro celý objem) reagovat. Říkám tomu „přenastavit mašiny“.
Nepřekvapilo by mě, kdyby i toto přenastavování (tzv. započtení aktuálního fundamentu do ceny) dělali automatické systémy. Nicméně, to spíše předpokládám u očekávaných macro zpráv kde se systémy mohou dopředu připravit. U těch nečekaných, v poslední době hlavně ve formě tweetů, musí reagovat okamžitě. Zde očekávám, že za tou hromadou peněz sedí obrovské analytické týmy které se to snaží bleskově vyhodnotit a přenastavit tak obchodní systémy. Někdy to mají v rámci sekund, někdy v rámci minut. Vždy jde o to o jak velký „šok“ jde. Nicméně musí na to nějak reagovat. Buď stažením jedné limitní strany, stažením objednávek celkově nebo naopak zapnutím Market Buy/Sell. Je to v celku jedno. Toto totiž musí udělat všechny tyto systémy/analytické týmy. Nás pak při měření zajímá co si myslí v průměru. Tzv. se sečtou všechny reakce hráčů na trhu a nakreslí se nám na grafu svíce kterou můžeme změřit. Vypadá např. takto.
Jedná se o minutový graf při problémech s Brexitem ze 14.10.2019. Trh byl v evropské seanci. Běžné volume. Nejednou zpráva a stroje si s tím museli poradit. Z mého pohledu měli během 3 minut nastaveno. Je dobré si pod tím představit to, že na pozadí běžela pozitivní nálada ohledně trade wars. Takže mašiny měli nastavenou nějakou „vizi“ a toto změnilo na část dne pravidla hry. Trh to poté ale vykoupil. Tzv. převládl optimismus nad Trade Wars (díky měření vím že byl optimismus mnohem větší než strach z brexitu)
Toto je ukázka toho co se snažím měřit. Říkám tomu: Alga jsou nahé :-) Prokazatelný dopad něčeho na trh. Vždy vyžaduji volume a prokazatelné ustřelení ceny nahoru či dolu. Zprávy které „mašiny“ ignurují, ignoruji také. Takové to zprávy (říkám jim kurzotvorné) měřím, zařazuji dle témat. Díky tomu mohu celkem přesně říci jak ta masa strojů reaguje na konkrétní fundament. Např. jak vnímá Brexit, TradeWars, protesty v HongKongu, ECB, FED atd. …
A co nám ta struna hraje?
Jelikož již dnes používám poloautomatickou webovou aplikaci, hraje toho celkem dost :) Do současného stavu měření ale byla poměrně dlouhá a strastiplná cesta. Hlavně co se týče různých výpočtů a vzorců které změřené zprávy indexují. Nicméně hlavní věc je ta, že moodix (jak mu říkám, mood index) je tvořen vychylováním od 0. Takže index se většinou pohybuje od -4 do +4. Tzv. hodně negativních zpráv tlačí index do záporu a naopak pozitivní. Zde třeba včerejší fundamentální zprávy. Tzv. zprávy co hnuly trhem:
Včera trh reagoval jen na probíhající výsledkovou sezonu. Našel bych dny kdy takových zpráv bylo desítky (např. vyhrocené situace TradeWars apod.). Takto sesbírané zprávy pak na konci dne sčítám a pouštím na ně můj vzorec. Ten pak sestavuje index (je tam mnoho dalších proměnných, o tom jindy). Denní změny pak vypadají následovně:
Je tam krásně vidět že za poslední dny trh fundament absorboval pozitivně. Byl to tedy pro mě jednoduchý Buy The Dip. Tady se můžeme podívat na celkový moodix vč. indexu SP500 (modrá linka).
Zde můžete vidět jak se celková nálada trhů zlepšuje a vykupuje tu negativní náladu z předchozích týdnů. Takže mohu číst články po celé světě o tom jak je všechno špatné a recese za dveřmi. Dokud si to ale nebudou myslet mašiny, je můj pohled prostě jasný.
Z dat vím že trh je nyní hodně focusovaný na macro zprávy. Jelikož máme dneska evropské PMI, očekávám na tyto data silnou reakci. Z dat vím, že mašiny jsou na tyto data nastaveny negativně. Takže pokud nebudou ty data špatné, očekávám silnou BUY reakci = trh řekne, aha, tak ta recese není až tak hrozivá…
No snad jsem myšlenku popsal nějak srozumitelně. U každé myšlenky bych se mohl rozepisovat do nekonečna, takže pokud by vás něco zajímalo nebo jsem něco blbě vysvětlil, ptejte se. Nejsem žádný češtinář, natož spisovatel :-) Příště by jsem se chtěl rozepsat více o tom, jak to měření vyhodnocuji a jak vznikají signály.
A’t se daří!
Alan Kooper