Fundamentální analýza
Vyhrocená obchodní válka směřuje k další eskalaci, která odstartuje její další fázi, protože prezident Trump oznámí zavedení dalšího souboru cel na dovoz z dalších zemí. Toto bude oznámeno ve středu 2. 4., což je den, který Trump nazývá dnem osvobození. Podle Trumpa je totiž potřeba osvobodit USA od závislosti na zahraničních produktech.
Trump tvrdí, že cla chrání americké průmysly před nespravedlivou zahraniční konkurencí, přinášejí peníze pro federální vládu a poskytují páku pro požadování ústupků od jiných zemí. Ekonomové však zdůrazňují, že široká cla v sazbách, které Trump navrhuje, by mohla mít opačný efekt.
Cíleně se Trump bude snažit zavést reciproční cla, které budou odpovídat poplatkům, které jiné země účtují na americké výrobky. Uvidíme, jaké detaily k tomu budou poskytnuty. Jasné je to, že toto oznámení bude provázet mimořádně vysoká volatilita a v případě výrazně nepříznivých zpráv to může vyvolat hlubší propady na akciových indexech.
Zatím jsou jasné tarify na dovoz automobilů ve výši 25 %, které začnou platit od 3. 4. 2025 a tarify na kanadský a mexický import, které byly již dříve oznámeny, poté odloženy a měly by začít platit nejspíš od tohoto týdne. Možná.
Aby toho nebylo málo, inflace v pátek opět zahrozila, když klíčový ukazatel PCE index, který preferuje americký Fed, ukázal, že ceny rostou rychleji než očekávání. Roční růst core PCE indexu za měsíc únor je 2,8 % (očekávání 2,7 %) a meziměsíční růst byl 0,4 % (očekávání 0,3 %). Pod vlivem těchto dat Fed nemá důvod spěchat se snižováním úrokových sazeb.
Tento týden v pátek vyjdou data z amerického trhu práce, tzv. NFP data. Trh očekává vytvoření 139 tisíc pracovních míst. Logická úvaha je, že hodnota výrazně nižší, než tento odhad by mohla spustit další výprodeje. Trhy jsou ovšem někdy velice iracionální, a tak se můžeme dočkat i překvapivé reakce.
Technická analýza
Index vytvořil poměrně jasné nižší high, a protože máme i nižší low, je z pohledu technické analýzy v klesajícím trendu.
Hladina 41 700 USD se zdá být velice důležitá. Po falešném breaku ze 17. 3. cena rostla a zdálo se, že index by mohl v tomto růst pokračovat. Ovšem páteční data o inflaci a hrozba dalších tarifů poslala index opět do červených čísel. Při proražení hodnoty 41 700 směrem dolů je možné, že cena bude pokračovat až k supportu 40 650. Jako nejbližší rezistence se jeví swingové nižší high, které je na hodnotě 42 850.
Graf č.1: Index Dow Jones na denním časovém rámci
Na NASDAQu je podobný vývoj. Nižší low a nižší high potvrzují klesající trend. V minulém týdnu se cena poměrně ukázkově odrazila od rezistence, která je v oblasti kolem 20 300. Cena klesla k supportu na 19 130. Ten byl nejprve překonán, ale cena pak uzavřela nad ním. Tím se vytvořila svíčka typu pin bar.
Podle teorie je tato svíčka obratovou formací, která by mohla naznačovat minimálně krátkodobý růst. Středeční vystoupení Donalda Trumpa ale může přinést natolik nečekané překvapení, že může dojít k rychlému prolomení i tohoto supportu. Dalším supportem pak je hodnota 18 300.
Graf č.2: NASDAQ na denním časovém rámci
Podívejme se co je nového na eurodolaru. Cena se odrazila od rezistence na 1.0933 a dostala se k supportu na 1.077. Tento support byl již proražen, ale cena se pak vrátila nad tuto hodnotu. Zdá se to tedy být falešný break, což by mohlo naznačovat pohyb směrem nahoru.
Graf č.3: EUR/USD na denním časovém rámci
To by bylo i v souladu s teorií, kterou jsme zmínili dříve, a sice, že vývoj na eurodolaru pod vlivem Donalda Trumpa je podobný, jako v jeho prvním prezidentském období.
Tentokrát je to trochu jiné v tom, že Trump je daleko agresivnější a nepředvídatelnější, což vyvolává nejistotu, ze které většinou v historii těžil americký dolar. Jenže Trump potřebuje slabý dolar, aby americký export byl levnější. Chaotická rétorika ohledně tarifů možná důvěru v tuto měnu částečně podkopává, proto dolar oslabuje a euro posiluje.
Novým bezpečným přístavem tedy nyní není americký dolar, ale zlato a dále japonský jen nebo švýcarský frank, na což se podíváme v příštím článku.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 62,20 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.