Ani uplynulý týden situaci na americkém trhu příliš nevylepšil. Administrativa Donalda Trumpa zavelela k dalším clům, která poslala indexy ještě níž. Ukazatel S&P 500 letos odepsal už skoro pět procent. Na první pohled by se tak nikdo nemohl divit, kdyby nešlo o finální propad.
Analytické firmy na Wall Street to ale vidí jinak. V době vrcholné skepse totiž společnosti publikovaly své překvapivě optimistické výhledy pro letošní rok. Hned 16 ze 17 firem očekává, že oproti současné situaci trh v prosinci zakončí rok v plusu. Patnáct společností pak očekává další bezpečné proražení all-time high indexu S&P 500.
S nejoptimističtější prognózou vyrukovali analytici správce aktiv Oppenheimer. Podle nich index zakončí rok na 7 100 bodech. To by znamenalo naprosté otočení momentálního trendu a růst o zhruba 25 procent.
Ani ostatní analytici se ale nedrží zpátky. Wells Fargo čeká v prosinci index na 7 007 bodech, Deutsche Bank na 7 000 bodech. Banky JP Morgan a Morgan Stanley pak čekají příjemný růst na 6 500 bodů.
Z analýz je tak zjevné, že velcí hráči na Wall Street už nečekají, že by trhy šly ještě hlouběji. Naopak předpovídají rychlý růst.
Podobným prognózám samozřejmě trh hodně naslouchá. Někdy se stává, že jim investoři tak moc chtějí věřit, že tomu přizpůsobují své chování a ve finále tím prognózu naplní.
Index S&P 500 je ale mohutný a zřejmě nezvládne vyrůst o 25 procent jen za pár měsíců. Pokud by se tedy měly vyplnit optimistické výhledy, obrat trendu by měl nastat už velmi brzy.
I takto renomované společnosti se ale často pletou. Minulý rok kupříkladu nečekaly kdovíjaký růst a nakonec se trhům výrazně dařilo. Určitě se tak nevyplatí přizpůsobovat svou investiční strategii výhradně analýzám na internetu.
Filip Kalčák