Finanční dopady požárů v Kalifornii jsou a budou gigantické. Živel spálil luxusní rezidenční oblast Pacific Palisades vedle známého Malibu a prokousal se skoro až k Santa Monice. Na druhé straně Los Angeles plameny olizovaly okraj Pasadeny.
Shořely tisíce domů a statisíce lidí musely před plameny utéct. Investiční banka JP Morgan odhaduje škody na 20 miliard dolarů. Kvůli ekonomickým následkům požárů ale Kalifornie podle ústavu ztratí dalších 150 miliard dolarů. Což představuje i pro nejbohatší stát USA čtyři procenta z HDP.
Jelikož často hořely domy v luxusních oblastech, mohlo by se zdát, že místní tragédie zase tolik ekonomicky nezabolí. Všichni byli určitě dobře pojištění, nebo ne?
Ne tak docela. Kalifornii totiž už roky svírá pojišťovací krize. Lesní požáry se totiž pravidelně vrací a společnosti ani v lukrativních čtvrtích nechtějí nemovitosti pojišťovat. Na tom by v základu nebylo nic divného – ostatně i u nás v Česku domy v záplavových oblastech často stěží někdo pojistí – jenže v Kalifornii byl strach firem tak velký, že pojišťovny samy v posledních letech vypovídaly podle CNN i dekády trvající smlouvy.
Není proto divu, že pošramocená reputace pojišťoven spojená s jejich obřími ztrátami se projevila i na burze. Pojišťovací společnost Allstate slétla o sedm procent, stejně tak firma Chubb. Pojišťovna AIG spadla o čtyři procenta.
Zbývá připomenout, že lidé, které tradiční pojišťovny v Kalifornii odmítly pojistit, mohou čerpat náhrady z vládního programu FAIR. Ten je ale drahý a neposkytuje takové krytí. Stát chce do budoucna pojišťovny zákony donutit, aby domy v rizikových oblastech znovu začaly chránit.
Ohnivý živel zachvátil Kalifornii v době, kdy trh včetně velkých tamních společností prožívá rozpačité období. Od nového roku se totiž stále marně čeká na stabilnější růst trhu. Investoři proto s nadějí vyhlíží inauguraci Donalda Trumpa, který jim má dodat potřebný klid. Vzhledem k jeho zběsilým vizím je to ale dost odvážné přání.
Filip Kalčák