Nvidia je mistrem adaptace. Společnost založená v roce 1993 byla vždycky tam, kde se něco dělo. S konkurenční AMD se dlouhodobě přetahuje o zastánce stolních počítačů, vedle toho ale Nvidia nezaspala ani na poli konzolí nebo moderních automobilů.
A když na trh dorazila další velká inovace, Nvidia byla znovu u toho. Jenže tentokrát se svou konkurencí nevídaným způsobem vymetla. Mánie kolem umělé inteligence totiž skokově zvýšila poptávku po specifických čipech a Nvidia je jediná, která ji dokáže uspokojit.
Během pár měsíců dokázala Nvidia marketingově přetransformovat core svého byznysu. Společnost dává najevo, že chce být světový lídr v oblasti umělé inteligence a sama se tak definuje. A zákazníci na to slyší.
Jen letos posílila Nvidia o více než 63 procent. Za poslední rok pak zisky bezpečně přesahují hranici dvou set procent. A když se člověk ohlédne pět let dozadu, spatří neuvěřitelnou cifru – 1 915 procent v plusu.
Tržní kapitalizace firmy je teď skoro dva biliony dolarů. Což by ještě před pár lety stačilo k tomu, aby byla Nvidia nejhodnotnější společností světa. Konkurence ale nikdy nespí a Microsoft i Apple jsou stále ještě dost napřed.
Přesto už odvážní analytici spekulují o tom, že je může Nvidia do pár let předehnat. Druhá část expertů zase tvrdí, že je umělá inteligence jen nafouknutá bublina připomínající internetovou horečku na přelomu milénia. A že se prý s jejím splasknutím trh zřítí a Nvidia bude první na řadě.
Ze zastánců tohoto názoru se pak zřejmě verbují investoři, kteří Nvidii shortují. Zatím se jim to ale moc nevyplácí. Z dat agentury Bloomberg vyplynulo, že trh takové investory obral o v přepočtu 70 miliard korun.
Vzestup Nvidie znamená také rošádu v indexu S&P 500, který sdružuje pět set nejhodnotnějších firem USA. Čipový gigant už totiž v tržní kapitalizaci předskočil Amazon. V cestě mu tak stojí v kontextu indexu už jen Apple a Microsoft. Větší tržní kapitalizaci než Nvidia má ještě stále také Saudi Aramco, saúdskoarabská ropná společnost.
Filip Kalčák