Neděle 13. dubna 2025 18:49
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Fintokei Payouty
reklama
Fintokei Payouty

Čína dnes v odvetě zvyšuje clo na dovoz z USA na 125 procent. Stojí Peking i za pádem amerických dluhopisů, který Trumpa přiměl k odkladu většiny cel?

11.04.2025 15:25  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Stále živá je spekulace mezinárodních investorů, zda se Čína mstí Spojeným státům za jejich prudce gradující cla (viz graf) nejen jejich odvetným navyšováním jako dnes, na 125 procent, ale i výprodejem amerických dluhopisů.

Definitivně se to dozvíme až 30. května, kdy Peking příslušná data zveřejní. Nyní jsou k dispozici dílčí indicie. A ty hovoří spíše pro to, že Čína za nečekaným výprodejem amerických dlouhodobých dluhopisů není. A Japonsko, o němž se v dané souvislosti spekuluje též, už vůbec ne.


Jde přitom o podstatnou věc. Výprodej dlouhodobých amerických dluhopisů, jenž s sebou tento týden táhne dolů i dolar, totiž podle všeho zásadně přispěl k tomu, že americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve středu rozhodla platnost svých navýšených cel pozastavit – na všechny země s výjimkou Číny.

Přitom Čína je po Japonsku druhým největším zahraničním věřitelem Spojených států. Má tedy možnost svým případným rozprodejem amerických dluhopisů jejich cenu srazit, zvýšit tím náklady obsluhy masivního dluhu Spojených států a potenciálně vyvolat širší paniku na globálních dluhopisových trzích. Jejím výsledkem by mohlo být to, že i další významní držitelé by se začali amerických dluhopisů houfně zbavovat, což by dále zhoršilo podmínky financování chodu Spojených států.

Potíž tkví v tom, že pokud by se Čína (nebo i Japonsko) chtěla pokusit takovouto zkázonosnou vlnu vyvolat, musela by se zbavit podstatné části amerického dluhu, který drží. Poškodila by tím navíc samu sebe, neboť zbylé americké dluhopisy, které by si ponechala, by pochopitelně ztratily na ceně také.

Analytici největší americké banky, JP Morgan, spočetli, že každý pokles zahraniční držby amerických dluhopisů o 300 miliard dolarů má potenciál zvýšit výnos – tedy náklad dluhu Spojených států – na pětiletém dluhopisu USA o zhruba 0,33 procentního bodu. To je zhruba rozsah, v jakém se výnos pětiletého amerického dluhopisu zvýšil v tomto týdnu, kdy narostl nejvíce od března 2022. Pro Ameriku by tedy takové navýšení výnosu samo sobě závažnější problém nepředstavovalo, neboť je v mezích sice celkem výrazného, ale nijak extrémního kolísání dluhopisového výnosu, resp. nákladnosti jejího dluhu.

Čína sama přitom oficiálně drží americké dluhopisy za zhruba 700 miliard dolarů. Peking tedy sám o sobě nemá sílu zvednout Američanům náklad dluhu ani o jediný procentní bod. A kdyby se o to pokusil, sám sebe střelí do nohy.

Peking by se však mohl pokusit alespoň vyvolávat či živit spekulace, že se amerických dluhopisů masivněji zbavuje. V duchu spíše jakéhosi sebenaplňujícího proroctví, tak či onak právě potenciálně Pekingem živeného, by se i mnozí další věřitelé USA rozhodli amerického dluhu zbavovat. Takže americké dluhopisy by potenciálně závažně klesly na ceně prostě proto, že podstatná část mezinárodních investorů uvěřila, že se tak stane, resp. že se tak děje, neb jejich velký držitel typu Číny je právě masivně prodává.

Čína sama by jich pak fakticky ani příliš prodat nemusela, přesto by tato panika vznikla. I tak by však platilo, že Čína sama si živením takové zlovolné spekulace snižuje hodnotu vlastního majetku, tedy právě amerických dluhopisů, které drží. S nejbližším zveřejněním příslušných dat by pak stejně vyšlo najevo, že Peking tolik neprodával, což by zájem o americké dluhopisy mohlo celosvětově opět obnovit. A střednědobě a dlouhodobě by tak Spojené státy žádný vážnější problém se svým financováním stejně neměly. Zato Čína by mohla utrpět minimálně reputační újmu.

Navíc, Peking v posledních letech nákupy a držbu amerického dluhu snižuje, takže durace (průměrná doba potřebná ke splacení všech budoucích hotovostních toků z dluhopisu) jím držených dluhopisů USA se pravděpodobně zkracuje. Pokud by se Čína tedy masivně amerických dluhopisů zbavovala, klesala by i cena těch krátkodobých, s kratší dobou splatnosti. Tak tomu ale v tomto týdnu příliš nebylo, neboť výprodej primárně zasáhl americké dluhopisy dlouhodobé.

Výprodej dlouhodobých dluhopisů spíše vypovídá o hlubší, celosvětové, „organické“ ztrátě důvěry mezinárodních investorů v další vyhlídky Spojených států jak v oblasti ekonomické, tak ovšem i v oblasti vnitropolitické, institucionální i geopolitické. Tuto ztrátu důvěry má předně na svědomí nikoli Čína, ale sama Trumpova administrativa a jí vyvolávaná obchodní válka.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čína bude mít rekordní deficit na podporu ekonomiky proti clům
    Čína stanovila svůj letošní fiskální deficit na 5,66 bilionu jüanů (780 miliard USD), což odpovídá přibližně 4 % HDP. Jde o nejvyšší úroveň od daňové reformy v roce 1994, která přetvořila vládní rozpočtový systém. Premiér Li Qiang tento cíl oznámil během výroční zprávy předložené národnímu parlamentu.
  • Čína buduje obry globálního investičního bankovnictví z dosud opomíjených brokerů
    Čína se rozhodla pro zásadní reformu domácího brokerského byznysu a neskrývá ambice vybudovat z nich domy, které se budou schopny postavit nejsilnější globální konkurenci typu Goldman Sachs či Morgan Stanley. Ukazují to dokumenty tamních regulátorů. Má šanci?
  • Čína byla pro Apple v 1Q24 mírný headwind
    Společnost Apple dosáhla působivých celkových výsledků, které překonaly očekávání v oblasti příjmů díky silnému prodeji iPhonů, zejména na rozvíjejících se trzích mimo Čínu. Prodeje iPadů a služeb však zaostaly za odhady a prodeje v Číně výrazně zaostaly za očekáváním. Cena akcií po skončení obchodování mírně klesla, což odráží obavy z konkurenceschopnosti čínského trhu. Apple investuje do umělé inteligence, v současné době se však zaměřuje na produkt pro rozšířenou realitu Vision Pro. To naznačuje, že společnost může čelit rostoucí konkurenci v oblasti umělé inteligence.
  • Čína čelí priemyselnej rececii
    Čína čelí tzv. priemyselnej recesii. Na jednej strane index spotrebiteľských cien zaznamenal medziročný nárast o 3% (najvýraznejší rast od roku 2013), no na druhej strane, index cien výrobcov klesol oproti minulému roku o 1,2%.
  • ČÍNA ČELÍ TVRDÉ OBCHODNÍ PERSPEKTIVĚ
    V rámci druhé světově největší ekonomiky došlo k poklesu exportu i importu v průběhu měsíce června. Vývoz klesl...
  • Čína dala Hongkongu zákulisní souhlas k tomu, aby se mohl stát krypto hubem
    Od té doby, co vešlo ve známost, že Čína zvažuje legalizaci obchodování s kryptoměnami pro retailové obchodníky, hongkongské úřady tvrdě prosazují rozvoj blockchainového ekosystému.
  • Čína dále povoluje kohouty, skrz nižší rezervy bank vlije do finančního systému až 400 miliard jüanů
    Čínská centrální banka dnes snížila povinné minimální rezervy bank. Podíl rezerv...
  • Čína devalvovala měnu, německý index ZEW zklamal, analýza EURA (BOSSAEUR), EUR/USD, EUR/AUD
    Řecké banky by mohly získat první kapitálovou injekci až do výše 10 miliard eur po dohodě o záchranném programu a ještě předtím, než...
  • Čína devalvuje menu. Vyzerá to tak, že chce provokovať Trumpa.
    Čínska mena stratila na páre s americkým dolárom za posledné dva týždne viac ako tri percentá. Je to dokonca viac ako stratil brazílsky real či juhoafrický rand, ktorých ekonomiky sú na tom aktuálne zle a krajiny znižujú úrokové sadzby. Čínska ekonomika je na tom naopak dobre, Li Keqiangov index (čo je aktuálne asi najlepší index ekonomickej aktivity), ukazuje pokračovanie solídnej expanzie čínskej ekonomiky.
  • Čína devalvuje takmer nepretržite od začiatku mesiaca, akcie to (zatiaľ) príliš neriešia
    Čínska centrálna banka opäť oslabuje kurz juana voči doláru. Fixáciu znížila v deviatich z posledných jedenástich dní. Offshorový juan, ktorý sa obchodoval (v Hongkongu) aj počas prvého októbrového týždňa, dokonca oslabuje takmer konštantne od začiatku mesiaca.
  • Čína doplňuje zlaté rezervy, láme rekordy
    Čína zůstává nenasytná, pokud jde o zlato. Centrální banka země již desátý měsíc po sobě doplňuje své měnové rezervy tímto drahým kovem.
  • Čína drží pozitivní náladu na trzích, eurodolar však bez jasného směru
    Německý HDP ve 4Q neklesl, takže formálně ekonomika unikla recesi. I tak je ale její výkon mírně pod očekáváními a stagnaci těžko označit za nějaký slibný výsledek. Meziroční dynamika klesla na 0,6 pct. Data asi náladu na trzích vysloveně nezkazí, ale ani nepodpoří.
  • Čína drží trhy v napětí, měny však kromě cel zajímají také data
    Pozornost mířící na technologický sektor na sebe včera částečně strhlo IPO Spotify a obavy spojené s Amazonem poklesly. Finančním trhům se dýchá o něco lépe, ale k ideálu má současná situace daleko. Je to hlavně kvůli pokračující nejistotě kolem obchodních sporů USA - Čína. Americká administrativa už oznámila seznam zboží, na které budou uvalena dodatečná cla. Čínská strana se dosud držela zpět a její odpovědi byly menšího rozsahu, čímž očividně chtěla zachovat maximální prostor pro vyjednávání. Na poslední americkou akci chce ale odpovědět ve stejném rozsahu.
  • Čína drží vysoké tempo a slibuje reformy. Dolaru zlepšení tržní nálady nestačí
    Čína na sebe dnes ráno strhla pozornost v trochu jiném ohledu než dosud. Zveřejnila data o HDP v prvním čtvrtletí, která kopírují odhady (6,8 % y/y). Lehce slabší investice trochu zklamaly, ale kompenzuje je silnější spotřebitelská poptávka, což je pro rovnováhu ekonomiky určitě zdravý posun. Doplněním jsou čínská data o průmyslové výrobě, jež lehce zpomalila a zaostala za odhady, a dále vývoj maloobchodních tržeb, který očekávání naopak překonal. Lehce negativní efekt, který sledujeme na asijských trzích, by se do světa šířit neměl.
  • Čína hlásí zpomalení exportu a pokles importu v listopadu 2024
    Čínský zahraniční obchod zaznamenal v listopadu 2024 výrazné zpomalení, což poukazuje na možné oslabení obchodní aktivity i v dalších měsících. Data zveřejněná čínskými úřady ukazují, že růst exportu se zpomalil a import klesl více, než se očekávalo. Tento trend přichází v době, kdy se Čína snaží oživit svou ekonomiku, která čelí vnitřním i mezinárodním výzvám.
  • Čína - Hledání ztraceného růstu 🔎 🇨🇳
    Ve třetím čtvrtletí 2024 se Čína dostala do centra pozornosti investorů kvůli významnému posunu v hospodářské politice Komunistické strany Číny. Oznámené nebo již realizované stimulační balíčky pro druhou největší ekonomiku světa rozproudily globální trhy a místní indexy i jednotlivé společnosti zaznamenaly výrazné zisky.
  • Čína hraje na vlastenectví, čímž ochladila tržní náladu. Zatím však pohyby akcií ani dluhopisů nejsou výrazné
    Poslední americký krok proti firmě Huawei trhy nejprve trochu vyvedl z míry, ale pak nezabránil téměř euforickému pozitivnímu obratu podpořenému firemními výsledky a makrodaty. Jak jsme však už zmiňovali, v americko-čínském sporu jde o zvětšení napětí, které odrazuje od jednání a spíše motivuje k vymýšlení odplaty. Tento předpoklad dnes potvrzují zprávy z Číny. Zatím nejde o konkrétní prohlášení čínských představitelů, ale o články v čínském státním tisku vyzdvihující vlastenecká témata a hovořící o tom, že "neupřímné" chování USA staví bariéru pro pokračování rozhovorů.
  • Čína chce kupovat méně amerických dluhopisů, dolar slábne
    Dění na dluhopisových trzích stále poutá velkou pozornost. Výnosy značně rostou a s tím samozřejmě vyvstávají otázky, zda tu nemáme (konečně) delší trend výprodejů této třídy aktiv. Německý desetiletý výnos je za dnešek o 8 bodů výš, americký o 3 body.
  • Čína chce nakupovat extrémně zlevněnou ruskou ropu do svých strategických rezerv. Vítězem střetu mezi Západem a Ruskem je právě ona
    Čína zahájila s Ruskem jednání o odkupu jeho zlevněné ropy. Tou zamýšlí doplňovat své strategické rezervy dané suroviny. Ruská ropa – typu Ural či Sokol – se obchoduje třeba o s třetinovou slevou oproti severomořské ropě Brent, jejíž cena představuje světový standard.
  • Čína chce svůj „Bitcoin". Může jí otevřít dveře do nejvyšší ligy ekonomik
    Ruch kolem tzv. kryptoměn nyní neustává. Stojaté vody sice rozčeřil v posledních týdnech Bitcon, ale čínská centrální banka nyní uvedla, že vyvíjí svou vlastní digitální měnu. Ta totiž podle několika zdrojů (např. Seeking Alpha, nebo rakouský magazín Der Standard) chce spustit kryptoměnu co nejdříve. A důvod? Tím hlavním je, že nad množinou již existujících virtuálních měn nemají čínské orgány patřičnou kontrolu, ale mezi důvody patří i to, že by nová kryptoměna mohla otevřít dveře stávající měně jüan do skupiny globálních rezervních měn.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
DeGiro
Kawase
InstaForex
reklama
Fintokei Payouty