V letech 2008-09 však byla tahounem pohybu poptávka, která nejprve silně poklesla v důsledku finanční krize a následně oživila, tažená stimulačními balíčky vlád, především pak v Číně. OPEC navíc tehdy na pokles poptávky reagoval snížením těžby zhruba o 4 mil. barelů denně, což představovalo globální pokles o 5 %.
Vývoj cen americké ropy WTI (týdenní graf – W1):
Tyto faktory naopak v aktuálním vývoji chybějí. Proto není příliš pravděpodobné, že by během letošního roku došlo k soustavnému růstu cen, který by téměř smazal předchozí propad. Investice do těžby břidlicové ropy v USA mají dlouhou setrvačnost a bude trvat minimálně do léta, než uvidíme v Texasu a Severní Dakotě značné úbytky těžby a Spojené státy začnou stahovat z trhu více než aktuálních 5,5 milionů barelů ropy denně (viz graf).
Nicméně analytici a média se při vývoji cen ropy a její nabídky na trhu až příliš zaměřují na Spojené státy. To je na jednu stranu logické, protože z USA se jim dostávají kvalitní data zveřejňovaná každý týden, vývoj v zemích OPEC je však neméně důležitý. A právě země vyvážející ropu se nechystají těžbu omezit, spíše naopak - např. Irák má během následujících měsíců zvýšit těžbu o 400 tisíc barelů, což by více než kompenzovalo přicházející propad z USA.
Nynější stav, kdy se ropa obchoduje mezi 45 až 60 dolary za barel, by tak měl zůstat během zbytku letošního roku. Při obchodování se ale dá využít vyšší volatility díky otevírání dlouhých pozic na spodním okraji a jejich uzavíráním na horním okraji tohoto pásma. Pokud se fundament globální ekonomiky radikálně nezmění a země OPEC nerozdají nové karty, budeme si moci užívat levných cen ropy i nadále.
Vývoj dovozů ropy do USA (v tisících barelů denně):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, eia.gov