Úterý 21. ledna 2025 05:13
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new

Ropy je stále přebytek

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

V Libyi se zase dějí věci. Vojsko nástupců Muammara Kaddáfího obsadilo 3 hlavní terminály na vývoz ropy. Na tuto zprávu však trh s ropou takřka nereagoval, protože Libye nyní vyváží asi 15 % své produkce z roku 2011, což představuje pouhých 200 tis. barelů ropy denně. Naopak negativně na ceny působila následná dohoda, při které se jak vláda podporovaná Západem, tak povstalci budou snažit kooperovat při

Tato situace vykresluje aktuální statut trhu s ropou, který je stále zaplaven přebytky. Trh je proto citlivý na jakékoliv negativní informace o možné vyšší nabídce. Podle posledního výhledu kartelu OPEC by se tak nabídka a poptávka po ropě měly vyrovnat až na konci letošního roku a v roce 2017 by měla být těžba zemí mimo OPEC vyšší o 300 tisíc barelů denně oproti původním předpokladům.

Za těmito revizemi stojí jak předpokládané spuštění obrovského a dlouho odkládaného projektu Kašagan v Kazachstánu i velice rezistentní američtí těžaři z břidlice, kterým již stačí setrvalá cena okolo 45 USD za barel, aby nemuseli svou produkci snižovat.

Vývoj zásob ropy v zemích OECD (v mil. barelů):


I po vyrovnání nabídky a poptávky však býci nemohou doufat v rychlý růst cen. Svět se nejprve bude muset vypořádat s obrovskými zásobami, které během nízkých cen nahromadil. Zásoby ve vyspělých zemích jsou aktuálně o 400 milionů barelů nad 5letým průměrem (viz graf) a na tankerech čeká o dalších 200 milionů barelů více než před třemi lety. I při výpadku těžby ve výši 1,65 milionu barelů denně (ekvivalent produkce v Norsku) by tak globální trh mohl celý rok pouze čerpat zásoby. Krátkodobé výpadky na nabídkové straně proto pro trh nebudou žádným zásadním faktorem, který by posunul ceny o desítky dolarů výše.

Kontrakt s vypořádáním v říjnu 2017 se obchoduje za 49,05 USD za barel, což naznačuje, že trh žádný prudký růst ceny v blízké budoucnosti nečeká. Podle předpokladů se tak ropa rychle obrátila z hlubokých minim z února letošního roku (26 USD), ale nad úroveň 50 dolarů se cenám prozatím nechce. K tomu bude třeba cítit dopad velice nízkých investic do nových vrtů, které např. v USA spadly během dvou let o 70 %. To je ale běh na dlouhou trať.

Vývoj cen ropy WTI (denní graf – D1):


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: OPEC September forecast, investing.com

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa za 40 USD nevydrží věčně
    Celé jaro těžaře ropy mimo OPEC držela nad vodou naděje, že se bude opakovat rok 2009 a jejich produkt zažije prudké oživení cen do pásma 70-80 dolarů za barel. Nepřestávali tedy těžit a snažili se „jednorázové ztráty“ vysedět. Místo toho přišla studená sprcha s prohloubením 6letých minim a dosažením těsné blízkosti 40 dolarů za barel.
  • Ropa za 50 nebo 100 dolarů?
    Rok 2022 byl pro ropu jako jedna velká houpačka, letos jsme však očekávali mírné uklidnění situace. Opak je však pravdou a i v první polovině roku 2023 potvrzuje ropa pověst jednoho z nejvolatilnějších aktiv. Aktuálně na ropu působí několik protichůdných sil, které si v dnešním článku shrneme. Jaký je očekávaný krátkodobý a dlouhodobý vývoj cen ropy?
  • Ropa zůstává stále levná
    V návaznosti na americké volby a úspěch několika vakcín vystřelily akciové indexy vzhůru. Ani průmyslové a zemědělské komodity nezůstávají pozadu a atakují letošní maxima. Jen ropa se drží při zemi, americký WTI kontrakt nemá sílu se dostat ani na letních 43 USD za barel.
  • Ropě dochází dech i skladovací prostor
    Ropa zažila v květnu silnou rally s tím, jak se koronavirová situace v USA i Evropě začala uvolňovat a Čína využila příležitosti k agresivním nákupům za vskutku výprodejové ceny. Zhruba před měsícem ale cena ropy WTI narazila na 40dolarovou rezistenci – zeď, přes kterou se nemůže dostat výše. Toto příměří mezi býky a medvědy na ropném trhu má za sebou několik fundamentálních příběhů.
  • Ropná rally je přehnaná
    Sentiment na trhu s ropou je nyní jednoznačně býčí. Tradeři se bojí plánovaných sankcí na Írán, které by měly drasticky snížit exporty tohoto producenta. Ne všechny zprávy však zapadají do mozaiky vyšších cen. Trh je akorát ignoruje.
  • Ropná rally je u konce
    Za posledních 12 měsíců prošla ropa velice pozitivním obratem, když od minim z loňské zimy zdražila o více než 100 %. Tento vliv také v následujících měsících uvidíme v rychle rostoucí inflaci. Není ale třeba se obávat rychleji rostoucích cen, protože tento efekt bude dočasný. Zdá se, že ropa ve svém růstu skončila.
  • Ropní býci vracejí úder
    Na jaře se ropnému trhu nedařilo. Propad o více než 30 % zapříčinila řada nejistot v čele s ostřejším vývojem americko-čínského obchodního konfliktu a rostoucí zásoby suroviny ve Spojených státech. 50 USD za barel se ale ukázalo jako dno, pod které už trh nechce jít.
  • Ropný trh zasáhnou od příštího týdne sankce na Irán
    Předpovědi, že na trhu s ropou bude kvůli americkým sankcím na iránský obchod s ropou chybět více, jak 1 milion barelů denně se nakonec vůbec nemusí naplnit. Podle posledních dat nebude vše tak černé, protože iránské exporty jsou stále poměrně velké. Trumpovo administrativě se podařilo snížit iránské exporty ještě předtím, než vstoupí v platnost jejich sankce, výraznější pokles však nemusí ani dorazit, protože Čína a Indie hodlají v nákupech iránské ropy pokračovat.
  • Ropy i plynu je dostatek, cena padá
    Minimálně co se týče Spojených států, tak o žádné energetické krizi hovořit nemůžeme. Pohled do zásobníků i na výhled počasí žádné velké anomálie a cenové extrémy neslibuje.
  • Ropy je na trhu stále příliš
    Poslední vývoj cen ropy až dramaticky připomíná její vývoj v letech 2008-09, a to jak graficky, tak načasováním. Vrchol z června/července je následován prudkým poklesem, ceny se poté během ledna stabilizují na zlomku předchozích hodnot a obchodování je doprovázeno vysokou volatilitou. Kdyby byla historie vodítkem, mohli bychom se těšit na slušnou rally na ropě, která by do konce roku vrátila ceny do pásma 70-80 dolarů za barel.
  • Ropy rychle ubývá
    Snaha kartelu OPEC o nastolení rovnováhy na trhu s ropou začíná vracet své ovoce. Po 8 měsících produkčních škrtů trh vysílá signály, že zásoby začínají klesat. Pravděpodobnost návratu ceny pod 45 dolarů za barel se tak výrazně snižují.
  • Rorschachův test a my
    Občas, když si pročítám články a diskuze, tak mě napadne modifikace známého přísloví „když dva vidí totéž, není to totéž“. Je mnoho obchodníků, kteří obchodují na základě technické analýzy, a pro ně je velmi důležité umět interpretovat, co grafy vlastně ukazují. A je to asi jako v každém jiném lidském konání. Každý má svůj pohled, svoje vysvětlení a svůj názor. Není na tom nic špatného a vlastně je i zajímavé sledovat to. Další věcí, která mě při těch článcích a diskuzích ještě napadá, je slavný Rorschachův test. Osobně jsem ho nikdy nedělal a myslím, že ani celá řada z vás, ale myslím si, že hodně lidí ví, o co v něm jde.
  • Rostoucí americká produkce brzdí růst ceny ropy
    Sankce, které zavedla administrativa Spojených států na dva klíčové vývozce ropy Venezuelu, a Irán způsobily v průběhu roku výkyvy na trhu s ropou, žádných výraznějších výpadků dodávek, ke kterým mohlo dojít, nicméně nedošlo. Jedním z důvodů je rostoucí americká ropná produkce, která by mohla koncem roku atakovat 13 mil. barelů za den. Začátkem nového roku přitom OPEC a jeho spojenci kvůli obavám z příliš velkého množství ropy na trhu opět utáhly kohoutky. Saudská Arábie dokonce čerpá méně ropy, než původně odsouhlasila.
  • Rostoucí nezaměstnanost: Vyhněte se indexům
    Často se můžeme setkat s jednoduchým doporučením, že ten, kdo investuje dlouhodobě, má solidní šanci porazit trhy. K této radě se většinou přidávají další. Nejjednodušší strategií je přikupovat indexové ETF. Tyto ETF zajistí drobnému investorovi dostatečnou diverzifikaci portfolia. To je pravda. Navíc americké indexy v poslední době rostly, takže nelze udělat chybu. Investování však není jednoduché. Chyby lze dělat stále.
  • Rostoucí rizika mohou dostat trhy znovu pod tlak
    Měsíc listopad nakonec nesplnil očekávání a zdaleka nebyl tolik nervózní, jak se původně očekávalo. Prezidentské volby proběhly bez větších zádrhelů a volitelé už příští týden mohou oficiálně prohlásit, že Biden je vítězem voleb. Pozitivní zprávy o vakcíně setřásly poslední medvědy na akciových trzích, nicméně prosince ukazuje, že korekce možná může ještě přijít. Důvodem je právě sílící pandemie, Brexit, obchodní spor USA a Číny nebo pomalý postup při jednání o fiskálním balíčku v USA, který po datech z trhu práce získal na důležitosti.
  • Rostoucí výnosy pomáhají dolaru. Na jak dlouho?
    Zatím nejsou sice sečteny všechny hlasy u voleb do amerického Senátu, ale už v tuto chvíli jde téměř s jistotou říci, že demokraté získají dvě poslední křesla, o které se poslední dny bojovalo ve statě Georgia a co víc, získají kontrolu nad celým Senátem a tím pádem celým legislativním systémem v USA. Na příchod tzv. “Modré vlny” reagují růstem výnosy z amerických dluhopisů, což pomáhá krátkodobě americkému dolaru. Ten se odráží od nejslabších hodnot od dubna 2018.
  • Rostoucí výnosy začínají zpochybňovat sílu akciového trhu
    Od začátku roku na dluhopisovém trhu začaly růst výnosy. Šlo především o důsledek očekávání rychlejšího ekonomického oživení v pozadí dalších fiskálních stimulů, které připravuje americká vláda. Rizika ve světě však velmi rychle klesají a řada investorů se zbavuje bezpečných obligací výměnou za rizikovější aktiva. To způsobuje ještě rychlejší růst výnosů, který ohrožuje akciové trhy. Ty totiž těží právě z extrémně nízkých sazeb.
  • Rošáda v ČNB a kurz koruny
    Podle prezidentova mluvčího jmenuje Miloš Zeman nového guvernéra České národní banky (ČNB) již tuto středu. Oficiálně ještě jeho jméno nebylo řečeno, podle informací ze zákulisí ale bude tuto silnou funkci s výrazným dopadem na českou ekonomiku zastávat dosavadní radní ČNB Aleš Michl.
  • Roubini predikuje stagflaci
    Nouriel Roubini byl hostem na francouzském YouTube kanálu Thinkerview. V rozhovoru trvajícím přes dvě hodiny se věnoval především abstraktním principům toho, proč lidé a politici nechtějí vidět rizika a nebezpečí současnosti. Pro investory byla nejzajímavější část, kdy Roubini mluvil o bezprostředním vývoji světové ekonomiky. Málokoho asi překvapí, že Roubini vidí budoucnost černě. Jak hodnotí současnou měnovou politiku amerického Fedu?
  • Rozbehnuté trendy budú pokračovať – čo sa dá aktuálne zobchodovať?
    V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Aktuálne vidím príležitosť napojiť sa do trendu na troch menových pároch. Je to USD/CAD, GBP/NZD a EUR/AUD, na ktoré sa pozrieme z daily timeframe.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank