Tato situace vykresluje aktuální statut trhu s ropou, který je stále zaplaven přebytky. Trh je proto citlivý na jakékoliv negativní informace o možné vyšší nabídce. Podle posledního výhledu kartelu OPEC by se tak nabídka a poptávka po ropě měly vyrovnat až na konci letošního roku a v roce 2017 by měla být těžba zemí mimo OPEC vyšší o 300 tisíc barelů denně oproti původním předpokladům.
Za těmito revizemi stojí jak předpokládané spuštění obrovského a dlouho odkládaného projektu Kašagan v Kazachstánu i velice rezistentní američtí těžaři z břidlice, kterým již stačí setrvalá cena okolo 45 USD za barel, aby nemuseli svou produkci snižovat.
Vývoj zásob ropy v zemích OECD (v mil. barelů):
I po vyrovnání nabídky a poptávky však býci nemohou doufat v rychlý růst cen. Svět se nejprve bude muset vypořádat s obrovskými zásobami, které během nízkých cen nahromadil. Zásoby ve vyspělých zemích jsou aktuálně o 400 milionů barelů nad 5letým průměrem (viz graf) a na tankerech čeká o dalších 200 milionů barelů více než před třemi lety. I při výpadku těžby ve výši 1,65 milionu barelů denně (ekvivalent produkce v Norsku) by tak globální trh mohl celý rok pouze čerpat zásoby. Krátkodobé výpadky na nabídkové straně proto pro trh nebudou žádným zásadním faktorem, který by posunul ceny o desítky dolarů výše.
Kontrakt s vypořádáním v říjnu 2017 se obchoduje za 49,05 USD za barel, což naznačuje, že trh žádný prudký růst ceny v blízké budoucnosti nečeká. Podle předpokladů se tak ropa rychle obrátila z hlubokých minim z února letošního roku (26 USD), ale nad úroveň 50 dolarů se cenám prozatím nechce. K tomu bude třeba cítit dopad velice nízkých investic do nových vrtů, které např. v USA spadly během dvou let o 70 %. To je ale běh na dlouhou trať.
Vývoj cen ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: OPEC September forecast, investing.com