V obchodování na finančních trzích sice nejde o život. Nicméně může tam jít o velké sumy peněz a chybou lidského faktoru mohou nastat velké finanční ztráty. Pokud to člověk s obchodováním myslí vážně, bude se nepochybně zaobírat kontrolou rizik. Narazí tak logicky na riziko lidského faktoru, které by měl nějakým způsobem definovat a navrhnout pro sebe takové postupy, které toto riziko sníží na minimum.
V tomto článku probereme pět věcí, které by měl obsahovat kontrolní seznam (checklist) tradera:
1. Zeptejte se sami sebe, zda máte dobrý důvod pro uskutečnění tohoto obchodu
Obchodníci jsou během každého obchodního dne bombardováni zprávami, daty a nápady. To může nejednoho tradera uvést v pokušení jednat impulzivně.
Této tendenci může obchodník čelit tím, že si položí otázku: Mám dobrý důvod dělat to, co se chystám udělat?
Impulzivní obchodování dlouhodobě nevede k ziskovému obchodování. To, že si trader jasně zdůvodní, proč chce daný obchod udělat, často bude stačit k tomu, aby zabránil špatným obchodům.
2. Vytvořte si plán vstupu a výstupu
Pokud má obchodník dobrý důvod k obchodování, tak další důležitým krokem v rámci jeho kontrolního seznamu je rozhodnout si jasný plán pro vstup a výstup z pozice.
Obchodník by si měl udělat jasno o tom, kde chce do obchodu vstoupit a kde z něj vystoupí. Měl by také mít definovaný Stop loss, aby jasně definoval maximální riziko ztráty a Take profit, který mu dá prostor pro zajímavý zisk. Při tom by měl vycházet dobrého poměru rizika vs. zisku (RRR).
Tento krok mu zabrání dostat se do obchodu a poté se ptát „tak co mám dělat teď?“
3. Dvakrát zkontrolujte svůj tiket
Existují dva hlavní typy chyb při zadávání obchodů. První z nich je „překlep“ při zadávání velikosti obchodu. Zadat objednávku na 10 lotů místo 1 lotu je velký rozdíl. Ať už v poplatcích, které obchodník zaplatí, tak především v míře rizika, které se může nepozorností ihned 10x zvýšit.
Druhou chybou je „překlep“ při zadávání obchodního instrumentu. Tohle je především potřeba ohlídat při obchodování akcií, kde se mohou tickery jednotlivých společností lišit o jedno písmenko (např. Apple (AAPL) vs. Advance Auto Parts (AAP), Agilent (A) vs. Alcoa (AA), Dominion Energy (D) a Dupont (DD)).
4. Dvakrát zkontrolujte datum expirace opcí a futures
Některé instrumenty mají určitou platnost. To znamená, že mohou být obchodovány pouze do určitého data. Pokud chce trader zadat obchod s takovým nástrojem, tak musí velmi pozorně zkontrolovat datum expirace toho s čím obchoduje.
Často se obchodník dívá na desítky nebo dokonce stovky malých čísel na jedné obrazovce počítače a je snadné dělat chyby. Obchodník by se měl ujistit, že vybral správné expirace a strike ceny. To je obzvláště důležité, pokud obchodník skládá objednávku z několika částí. Může si myslet, že našel obzvláště atraktivní kalendářní nebo butterfly spread, i když ve skutečnosti se jen podíval na špatná čísla.
5. Proveďte analýzu svých nejlepších a nejhorších obchodů
V nejednom článku jsme už probírali důležitost toho, vést si deník svých obchodních aktivit, aby trader mohl přesně sledovat svoji historii obchodování. Bohužel tato důležitá činnost je často obchodníky ignorována. Pokud nejste ochotni udělat tento krok, přinejmenším si rozeberte své nejlepší a nejhorší obchody a zamyslete se nad následujícím:
- Byly vaše důvody pro obchodování správné?
- Měli jste štěstí?
- Co jste mohli udělat lépe?
- Jak jste věděli, kdy obchod ukončit?
Závěr
Kontrolní seznam tradera je velmi užitečný nástroj. Může totiž tradera ochránit před chybou lidského faktoru, která by mohla mít negativní dopad jak na jeho finance, tak na jeho psychiku. Obchodník udělá dobře, pokud k sobě bude upřímný a začne chápat svou skutečnou obchodní povahu. Tak může identifikovat další možné rizika vlastního lidského faktoru a zapracovat je do svého checklistu, aby taková rizika minimalizoval.
Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
www.robomarkets.cz
Upozornění na rizika:
1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.