Minulý týden se rizikovým aktivům příliš nevydařil a ropa zaznamenala nejhorší týden od začátku letošního roku. Probíhající obchodní válka USA a Číny je hlavním motivem pro propad ceny, jelikož se investoři ve středně až dlouhodobém horizontu obávají, že obchodní válka bude mít dopad na zpomalení ekonomické aktivity a s tím klesající poptávku po ropě. Dalším faktorem jsou přetrvávající obavy z ekonomického zpomalení v Číně, kde kvůli slabší poptávce poměrně oslabuje výrobní sektor. Čínské prodeje aut jsou jedním z hlavních motorů poptávky po ropě a meziměsíčně klesaly 10 po sobě jdoucích měsíců. Křehká situace v globální ekonomice tak za poslední týdny ropě a dalším rizikovým aktivům příliš nepomohla.
Samotná čísla z ropného trhu v USA minulý týden pomohla v propadu ceny ropy. Konkrétně americké zásoby ropy rostly o 4,7 mil. barelů na 476,8 mil. barelů, což je nejvýše od července 2017. Důvodem byla podle všeho slabá poptávka po surovině z rafinérií. Americká ropná produkce mezitím pokračuje v náporu a kompenzování potencionálních výpadků z Iránu nebo Venezuely. Minulý týden rostla o 100 000 barelů denně na 12,2 milionů barelů za den, což je o pouhých 100 000 barelů méně, jako rekordní produkce 12,3 mil. barelů z minulého měsíce. Počet ropných plošin v USA minulý týden klesl o 5. Od začátku roku jsou plném rozsahu produkční škrty skupiny OPEC+ a dokázaly pozastavit v propadu cenu ropy. Ropný kartel v březnu pumpoval nejméně od roku 2015 a v dubnu snížil svou produkci o dalších 90 000 bpd. Výsledky tedy naznačují, že Saudská Arábie a její spojenci dodržují vyšší, než původně dojednané škrty a odolávají tak tlaku amerického prezidenta na zvýšení těžby.
Sankce na Irán znervóznily již tak křehký trh s ropou a stále čekáme, jak moc se podaří americké administrativě dostat Irán pod tlak. V dubnu Iránská produkce klesla o 150 000 barelů. 25. června proběhne ve Vídni setkání ropných producentů kartelu OPEC a hlavním cílem se zdá být prodloužení stávajících produkčních limitů. Podle ropných ministrů cena 70 dolarů za barel ropy Brent nejlépe odrážela vybalancovaný trh navzdory zahraniční politice USA vůči Iránu a Venezuele. A vybalancovaná poptávka s nabídkou zůstává hlavním cílem i nadále. Nejistá zatím zůstává pozice Ruska. To již v minulosti prohlásilo, že nehodlá každé zasedání měnit svou produkční politiku poté, co minulý rok kartel nejdříve zvýšil produkci a koncem roku opět snížil. Rusko zároveň čelí problémům s kontaminovanou ropou z ropovodu Družba, což narušilo ruskou produkci a není jisté, zda bude Moskva dodržovat závazek o snížení produkce, pokud budou škrty prodlouženy.
Štěpán Hájek
Analytik Bossa