Euro se tak během letošního roku bude moci opřít o podporu ze strany ECB. Centrální bankéři ve Frankfurtu na posledním zasedání citovali i rostoucí mzdové tlaky, což je z pohledu měnové politiky a ustálení spotřebitelské inflace blízko 2 % běh na dlouhou trať. Není proto divu, že rozdíl mezi výnosy 2letých dluhopisů v USA a Německu se rychle utahuje a směřuje k 1 %. V tomto případě hovoříme o terminální úrokové sazbě v USA cca na 5,00 % a v eurozóně cca na 4,00 %.
Spread mezi výnosy amerických a německých 2letých vládních dluhopisů (v bps):
V období koronavirové stability transatlantického spreadu lehce pod 1 % (květen 2020 – listopad 2021) se přitom euro obchodovalo vůči americkému dolaru výrazně výše. Je pravda, že od té doby také došlo k ruské invazi na Ukrajinu a euro může být vnímáno jako rizikovější.
Na druhou stranu se ceny energií v reálné hodnotě víceméně vrátily na své hodnoty z léta roku 2021, takže konkurenceschopnost evropského průmyslu jinak zvlášť netrpí a nepotřebuje doping v podobě slabé měny.
Důkazem budiž přebytek německé obchodní bilance, který se již za leden a únor 2023 vrátil k hodnotám před vypuknutím pandemie. Stejně tak eurozóna jako celek inkasuje ze zahraničí znovu o 30 mld. eur měsíčně více, než jiným zemím platí a výpadek ruských turistů tuto balanci nijak zvlášť nezhoršil.
Vývoj salda obchodní bilance Německa (měsíčně, v mld. EUR):
Vývoj bilance běžného účtu v eurozóně (měsíčně, v mld. EUR):
Rizikem pro euro zůstává rozšíření bankovní krize i prohloubení recese. Pokud by došlo ke zvýšení globálního ekonomického či geopolitického rizika, je pravděpodobné, že americký dolar by si svou hodnotu udržel. Podobně i při výrazném fundamentálním obratu v USA zrychlením růstu mezd či potřebě více brzdit největší světovou ekonomiku. Tyto scénáře jsou ale spíše okrajové, při aktuálním ekonomickém výhledu i dlouhodobé kupní síle by měl měnový pár EUR/USD mířit výše.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, worldgovernmentbonds.com, tradingeconomics.com