Trader dá do své obchodní strategie srdce, věnuje jejímu vymýšlení mnoho čas, když si jen tak v hlavě převaluje myšlenky ohledně zajímavých vstupů a výstupů z /do obchodní pozice. Rovněž spoustu času věnuje jejímu backtestování, vymýšlení lepších způsobů řízení peněz, přidává a odebírá podmínky řízení vstupů a výstupů a co se na konci stane? Strategie nevydělává….
V dnešním článku si zkusíme přiblížit, proč změny v tradingu a v lidském životě tolik bolí a proč sebou přinášejí mnohdy trápení, úzkost a nervozitu, když se vlastně jedná o vznik něčeho nového, co nás má posunout dál jako obchodníky nebo jako lidi.
Změny v životě
Každý člověk projde ve své životní cestě mnoha změnami. Může se jednat například o povrchní změny jako je hubnutí nebo tloustnutí, rovněž se nevyhneme fyzickým změnám, které jdou ruku v ruce se stárnutím. Ale také se může jednat o změny hlubší, například ve způsobu myšlení, v přijímání zásad a nových paradigmat. Rovněž se mění náš způsob uvažování a nazírání na svět kolem nás, to co nám přišlo dříve nesmyslné, najednou smysl dává. Aby mohlo k těmto změnám docházet, je důležité absolvovat jednu podstatnou věc, zbavit se tohoto starého.
Zkusme se inspirovat například přírodou. Na jaře by těžko mohli stromy kvést, kdyby na podzim neshodili listí. Těžko by vznikly nové plody, kdyby ty staré ze stromu nespadly. Příroda je plná změn a člověk je součástí přírody, proto je bláhové si myslit, že jej žádné změny nikdy nepotkají.
Co je ale na celém procesu frustrující a co v člověku vyvolává onu nechuť zažívat změny? Jak jsme si popsali výše, celý proces se skládá z tvorby něčeho nového na úkor ztráty něčeho starého. A přesně v tom je celé jádro problému. Člověk, který se obává změn, vnímá celou skutečnost jen na půl. Čin udělat změnu, zaměřuje lidskou pozornost především do budoucnosti, člověk si klade otázku: „k čemu mi ta změna bude?“, nebo „co tou změnou získám?“. Jeho mysl v podstatě řeší něco, co se ještě ani nestalo a zabývá se otázkami, které nejspíše ani řešet nikdy nebude muset. A to je první chyba, člověk řeší hypotetické věci, které se ještě ani nestaly (a nejspíš se ani nestanou).
Druhá chyba spočívá v přeskočení jedné celé části procesu změny. Strom se nejdříve zbaví starého listí a až poté vznikne listí nové. Stejně tak se člověk musí zbavit toho starého, aby mohl do svého života přijmout něco nového.
Kde tedy vznikají ony nepříjemné pocity? Přesně v okamžiku přeskočení fáze loučení s „něčím“ starým. Lidé ve svém shonu zapomínají rozloučit se svými starými zvyky, proto je přenášejí do nové životní etapy, což v nich vyvolává stesk po něčem, co již neexistuje a zároveň jim to brání zcela přijmout „něco“ nového.
Změny v tradingu
Článek jsme uvedli příkladem na obchodní strategii a na ní i článek skončíme. Ať už trader vyvinul sebelepší strategii, je potřeba si uvědomit, že vše má svůj začátek a konec, a že „každá dojná kráva jednou přestane dávat mlíko“. Všechen čas, který jí obchodník věnoval, byl již využit, strategie splnila své poslání a nyní je čas vyměnit jí za jinou, novou, lepší, zahrnující nové způsoby přemýšlení tradera. Přece jen, i obchodník se mění, tak proč by měl mít po ruce stařičkou strategii? Obchodní příkazy se také již na burzu neposílají telegrafem…
A jak zvládnout změny v případě, že strategie nikdy zisková nebyla? Jak víte, co bylo jejím cílem? Když trader vymyslí deset strategií a ani jedna není zisková, nejspíš ho mělo deset strategií naučit to, že špatně přemýšlí o finančních trzích. Proto bude potřeba podstoupit změnu v uvažování a další strategii vytvořit na základě zcela jiného pohledu na trh. Pokud další strategie bude obsahovat prvky těch původních nefunkčních (trader se své myšleny nevzdá), nemůže nikdy vzniknout zisková obchodní strategie (stejně jako strom se starým listím, nikdy nebude plodit listy nové).
Shrnutí
Proces změn je nedílnou součástí života, jenže lidé zapomněli, že je potřeba absolvovat celý proces, ne jenom jeho část. Negativní pocity, ve spojení se změnami, vznikají v okamžiku, kdy se člověk definitivně nerozloučí s tím starým. V životě i tradingu je zkrátka potřeba jít čelem vpřed, ne jít pozpátku.
Martin Klass