Proč tedy zlato ztrácí? Vždyť obavy z inflace, nedostatku zboží na trhu a přestimulování ekonomiky se začaly projevovat až na konci zimy. Dnes už rostou spotřebitelské ceny v USA o 5,4 % meziročně a americká centrální banka prozatím „nehnula ani prstem“ co se týče zpomalení měnové expanze.
Problémem pro zlato (a jiné drahé kovy) však je, že očekávání finančních trhů nejsou nastavena na vysokoinflační 70. léta. Výnosy 10letých dluhopisů vynášejí ve Spojených státech 1,35 % p.a., v eurozóně jsou stále ještě v záporu. Ceny komodit jsou sice velmi vysoko, ale v následujících 12 měsících se čeká silný nástup nabídky a doplnění zásob.
Většina hlavních komodit se proto obchoduje v backwardation, což znamená, že budoucí dodávky se mohou koupit levněji než dnes na spotu. Uhlí s dodáním v srpnu 2022 je o 32 % levnější než dodávka na aktuální srpen 2021 (viz tabulka). Zemní plyn, elektřina, ropa a dokonce i kukuřice a cukr jsou v silné backwardation.
Porovnání cen uhlí dle jednotlivých kontraktů:
Příběh tedy stále více odpovídá na přechodnost inflace. Americká fiskální podpora pomalu končí a výdaje se vracejí do normálu. Mzdy sice rostou, ale produktivita práce také, takže nákladové tlaky ve výrobě i službách by měly být relativně utlumené. Vyšší růst cen v obchodech by tedy měl být ve Spojených státech dočasný, což drží zlato při zemi.
Dalším mínusem zlata je jeho nízký cool faktor. Trh nyní nabízí dostatek nových alternativních investic, které by měly případně chránit proti inflaci a se kterými je větší zábava než se starým nudným zlatem. Kryptoměny, technologické akcie (Tesla!), meme akcie, čínské SPV i SPAC IPOs (speciálně založené prázdné schránky pro burzovní listing) – všechny tyto formy investic nasály stovky miliard dolarů kapitálu, který by při jejich absenci částečně proudil do zlata.
Uvidíme. Možná po dalším propadu bitcoinu a ztrátách na čínských „akciích“ se investoři vrátí k tradičnímu konzervativnímu zlatu. Možná se s rostoucími vládními dluhy někdy v budoucnu skutečně dočkáme dlouhodobě vyšší inflace. Možná oslabí americký dolar a centrální banky začnou prodávat americké dluhopisy a přikupovat zlato. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje. Býci na zlatě se zřejmě o své pozice bojí, protože proražení stop-lossů vyvolalo v pondělí ráno na zlatě malý flash crash.
Vývoj ceny zlata v USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Chicago Mercantile Exchange