Sobota 23. listopadu 2024 10:59
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Partner
reklama
Fintokei StartTrader

Proč vůbec vlastnit eura?

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Pravidelní čtenáři okénka fundamentální analýzy si zřejmě všimli, že často píšu o pokračování dlouhodobého klesajícího trendu na eurodolaru, pro který hovoří spousta indikátorů v čele s americkou břidlicovou revolucí a rekordní nezaměstnaností v eurozóně. Je však čas si zahrát na ďáblova advokáta a tuto tezi se snažit vyvrátit. Jedna z hlavních makroekonomických veličin totiž do obrázku silnějšího dolaru nezapadá a tím je dynamika bilance běžného účtu na obou stranách Atlantiku.

Běžný účet (rozdíl mezi vývozy a dovozy) ukazuje konkurenceschopnost země z hlediska zahraničního obchodu při dané hladině měnového kurzu, a proto je pro fundamentální analýzu na forexu klíčový. Při analýze měn emerging markets dokonce hraje dominantní roli, u měn vyspělých trhů se sice profiluje jako vedlejší indikátor, dlouhodobé trendy však dokáže mapovat přesně. Důkazem budiž korelace mezi vývojem běžných účtů k HDP v eurozóně a USA a trendem měnového páru EUR/USD, jak můžeme vidět na následujících dvou grafech z rychlého pohledu do historie.

Vývoj bilance běžného účtu v % HDP pro eurozónu (modře) a USA (červeně):


Dlouhodobý vývoj měnového páru EUR/USD:


Za posledních 15 let byl běžný účet v eurozóně vždy výše než ve Spojených státech. Díky jejich malému rozdílu se ale na přelomu století držel USD dokonce na silnějších úrovních než euro. V roce 2002 nastal obrat v trendu EUR/USD doprovázený rozšiřujícím se rozdílem v bilancích běžného účtu, který se postupně prohloubil až na 6 procentních bodů (PB). To byla pro euro zlatá doba, EUR/USD se dostal až na 1,60, dokud nepřišel rok 2008 - s ním dorazila finanční krize, dovozy do USA se prudce propadly a běžné účty potkalo rychlé smrsknutí rozdílu na 2-3 PB.

V poslední době se však obě křivky znovu vzdalují, což je pro euro dobrá zpráva. Léta masivních rozpočtových škrtů a stagnace mezd v eurozóně zvýšila konkurenceschopnost evropských výrobků na globálním trhu. V čele tohoto vývoje samozřejmě stále stojí Německo, ale postupně se přidávají i Španělsko s Itálií, kterým rostoucí vývozy alespoň trochu pomohly zmírnit hloubku recese.

Vývoj zahraničního obchodu tedy ukazuje, že EUR/USD nemusí být tak překoupený, jak se zdá z jiných úhlů pohledu. V praxi to znamená, že Spojené státy potřebují ještě slabší dolar na to, aby vyrovnaly rozdíl mezi vývozy a dovozy a po dlouhých letech se alespoň přiblížily kladné bilanci na běžném účtu. Euroví býci proto také mají argumenty, na kterých mohou stavět svůj postoj.

Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroj: FRED, reuters.com

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Proč vlastně obchodujeme? (1. díl)
    Na otázku v nadpisu se dá odpovědět mnoha způsoby a nepochybuji o tom, že všechny budou k zamyšlení. Nicméně pouze jedna odpověď bude prostá a bude vyjadřovat skutečnost. Obchodujeme kvůli tomu, abychom si vydělali peníze. Hodně peněz. A když už si to takhle hezky přiznáme, pojďme se podívat, co se těmi penězi dá příjemného udělat.
  • Proč vlastně obchodujeme? (2. díl)
    Jak jsem psal už minule, tak na otázku v nadpisu se dá odpovědět mnoha způsoby a nepochybuji o tom, že všechny budou k zamyšlení. Nicméně skutečně jen jedna odpověď bude vyjadřovat skutečnost. Obchodujeme kvůli tomu, abychom si vydělali peníze. Hodně peněz. A když už si to takhle hezky přiznáváme, pojďme se podívat, co dalšího se s těmi penězi dá udělat.
  • Proč vlastně obchodujeme? (3. díl)
    Nebudu se opakovat a říkat, že se na uvedenou otázku dá odpovědět mnoha různými způsoby, ale řeknu to tak, jak to cítím. Jde o peníze a o čas. Je to jednoduché jako facka a kdo v tom hledá něco složitějšího, možná by se měl vydat na nějakou duchovní cestu, místo trápení se u MT4.
  • Proč vlastně obchodujeme? (4. díl)
    Opět se nebudu opakovat a říkat, že se na uvedenou otázku dá odpovědět mnoha různými způsoby, ale řeknu to tak, jak to cítím. Jde o peníze a o čas. Je to jednoduché jako facka a kdo v tom hledá něco složitějšího, možná by se měl vydat na nějakou duchovní cestu, místo trápení se u MT4.
  • Proč vlastně obchodujeme? (5. díl)
    Tak jako tradičně, i dnes by určitě každý dokázal odpovědět na tuto otázku jinak. Drtivá většina by ale nějakým způsobem skončila u peněz a to je myslím správně. A pokud by měl na mysli něco jiného, tak také tradičně, bych mu řekl, že by se měl zamyslet nad tím, jestli když je u platformy, tak jestli je skutečně na tom správném místě.
  • Proč vlastně obchodujeme? (6. díl)
    Ať je to jak je to, do tradingu, se myslím každý vrhá z jednoho jediného a prostého důvodu. Kvůli penězům. A pokud by měl někdo na mysli něco jiného, tak bych mu doporučil, aby se zamyslel nad tím, jestli je přítomnost u platformy, pro něj, tím správným místem pro trávení času.
  • Proč vlastně obchodujeme? (7. díl)
    Protože motivace v tradingu není nikdy dost, tím spíš, když se například moc nedaří, řekl jsem si, že se pustím do dalšího dílu seriálu o pozlátku. Tentokrát je to ještě vzdáleně ovlivněno absolvovanými svátky, ve kterých byl dostatečný prostor k rozjímání a ke konzumaci dobrého alkoholu. A pro takovou příležitost neznám nic lepšího, než je sklenka dobrého koňaku.
  • Proč vlastně obchodujeme? (8. díl)
    Celý tento seriál se tak trochu věnuje motivaci nás, obchodníků, abychom neztráceli ze zřetele naše cíle a trochu více si uvědomovali, že v podstatě jde jen o peníze. A upřímně, tento seriál se tomu nevěnuje jen trochu, ale řekl bych, že je přímo prosycen pozlátky a vysokými částkami za ně. Avšak dnes to bude trochu jiné.
  • Proč vlastně obchoduji prostřednictvím AOS?
    Protože jsem líný. Tak přesně tato jedna krátká věta by poměrně jednoduše dokázala vystihnout hlavní a skoro i jediný důvod, proč jsem prostřednictvím AOS začal obchodovat. Ale aby to nebylo tak snadné, tak se k té lenosti, s postupem času připojilo i několik dalších věcí, o kterých vám povím. Mimochodem, pokud bych nebyl líný, tak bych se o těch dalších věcech nikdy nedozvěděl.
  • Proč vstupuješ do NEuzavřených svíček?
    Impulsivní chování je na finančních trzích známkou neziskových Traderů. Tento fenomén je maskován strachem a jedním z technických prohřešků je to, že si Trader nedopřeje dostatek času na vyhodnocení tržní situace.
  • Proč zaznamenávat všechny obchody do deníku?
    Ačkoliv v rámci vašeho obchodního účtu zcela jistě i váš broker vede vaši bilanci ziskových a ztrátových obchodů a vy ji můžete prostřednictvím různých výpisů ve vteřině získat, vedení a zapisování do obchodního deníku má svou nezastupitelnou roli u všech profesionálních traderů. V tomto příspěvku se zaměříme na hlavní důvody a výhody zapisování jak ziskových, tak ztrátových obchodů do vašeho obchodního deníku.
  • Proč zlato padá?
    Zatímco akciové indexy i většina průmyslových a zemědělských komodit si v letošním roce prochází silným býčím trhem, zlato toto nadšení nekopíruje a ztrácí letos 7 %, od svého maxima v srpnu 2020 je to dokonce už 15 % a když připočteme oslabení amerického dolaru vůči koruně za toto období, jsou čeští investoři do zlatých cihliček ve ztrátě dokonce 18 %.
  • Proč změna parametrů systému nevede ke změně samotného systému?
    Nový prezident České republiky se v nedávném rozhovoru zmínil o změně parametrů důchodového systému. Podle mě se dotkl zajímavého konceptu a sice, že změna parametrů systému nemusí nutně vést ke změně systému samotného. Tento koncept má důležité důsledky nejen v oblasti důchodových systémů, ale i v algoritmickém obchodování.
  • Proč změny tak bolí?
    Proces změn je nedílnou součástí života, jenže lidé zapomněli, že je potřeba absolvovat celý proces, ne jenom jeho část
  • Proč ztrácíme své drahocené PIPSY
    Zasílám vám jednu úvahu
  • Prodat a utéct? Která rizika nyní tlačí na trhy? | Investiční Memento #54
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 54. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Prodlouží prosinec aktuální býčí rally?
    Býčí rally na akciových indexech nám v několika posledních dnech poněkud uvadá, a protože před sebou máme sadu důležitých dat, tak by mohla nastat korekce, kterou by jistě uvítali trpěliví swingoví obchodníci, kteří chtějí na indexech spekulovat long. Očekávaný pokles úrokových sazeb svědčí také zlatu, které v pondělí vytvořilo nové all-time high. Zásadní otázka proto je: Bude zlatá horečka pokračovat i v prosinci?
  • Produkční škrty OPECu brzdí propad ropy
    Ropa má za sebou nejhorší týden od začátku letošního roku poté, co WTI ztratila 6,6%, ačkoliv se jí v pátek podařilo umazat alespoň část ztrát. Za ztrátami stála kombinace několika faktorů v čele s probíhající obchodní válkou USA a Číny. Své však sehrály produkční škrty ropného kartelu OPEC, které zastavily další propad ceny. Ropný kartel bude zasedat 25. června, kdy bude přehodnocovat produkční politiku na následujících 6 měsíců, což výrazně ovlivní budoucnost ropného trhu.
  • Pro euro se otevírá cesta k ziskům
    Ze Spojených států přicházejí data hovořící o zpomalování ekonomického růstu i inflace, na která reaguje americká centrální banka (Fed) mírnějším výhledem zvyšování úrokových sazeb. Naopak v eurozóně se diskuze k zastavení zvyšování úroků ještě nestočila. Jádrová inflace v Německu i Francii zůstává vysoko a neklesá, na rozdíl od USA.
  • Profesionální klient u Purple Trading – možnost, jak obchodovat s vyšší finanční pákou
    Regulace finančních trhů podle nařízení ESMA je tady. Již mnohokrát bylo řečeno, jaký dopad budou mít tyto regulace na finanční trhy a obchodníky.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
CMC Markets
ACM
reklama
CapXmaster