Krásný den všem čtenářům a Traderům. Dnešní článek vznikl na základě mého pozorování začínajících burzovních obchodníků, u kterých jsem si povšiml zajímavého fenoménu, a tím je, že otevírají obchody ještě v neuzavřených svíčkách, a to i na nízkých časových rámcích jako je M5.
„Aby mi nic neuteklo…“
Tak přesně tuto větu jsem slýchával, když jsem se dotyčných zeptal, proč si nepočkají na kompletně vykreslený a trhem potvrzený obchodní signál. V tomto výroku, kterým se Tradeři snaží obhájit své destruktivní chování na trhu, spatřuji veliký problém, protože poukazuje na impulsivní jednání, které je vyvolané tzv. šumem vznikajícím na nízkých časových rámcích.
Volatilita v „šumu“ má za cíl vzbudit impulsivní chování obchodníků, kteří svými unáhlenými vstupy do obchodů jednak poskytnou likviditu „velkým hráčům“, ale hlavně nerozvážně riskují své finance, o které také ve většině případů i přijdou.
Eliminace impulsivního chování
- Velmi jednoduchou pomůckou, jak eliminovat impulsivní chování vzniklé reakcí na „šum“ je počkat si na uzavření svíčky a provádět exekuční příkazy až poté, co trh potvrdí, nebo vyvrátí Váš exekuční signál.
- Jako upevnění tohoto chování může posloužit pochopení, že volatilita na nízkých časových rámcích je uměle vytvářená poskytovateli likvidity.
„Šum“ na M1 a M5 vzniká jako výsledek aukčního procesu, kdy jsou párovány obchodní příkazy. Při tomto procesu lze pozorovat i nedostatek likvidity na podkladovém aktivu, což způsobuje právě zvýšenou volatilitu a v obchodnících vyvolává impulsivní chování. Nedostatečnou likviditu lze pozorovat buď na Order flow u futures kontraktů nebo na CFD v podobě Gapu, to ovšem záleží na Brokerovy, jakým způsobem na cenovém grafu tyto situace vykresluje. (Problematice „šumu“ v nízkých TF se věnuji v tomto článku ZDE).
Na obrázku je zobrazena situace (M1 - XAU/USD), kde byl během jedné minutové svíčky vytvořen slabý break-out, který měl za cíl nalákat prodávající do shortových pozic.
Tato tržní situace přesně koresponduje s myšlenkou: „Vstupovat do obchodů až po uzavření svíčky.“
Toto pravidlo má samozřejmě jak plusy, tak ale i mínusy, pojďme si je ukázat:
Výhody
- Eliminuje riziko impulsivního chování
- Filtruje exekuce vyvolané „šumem“
- Nabízí časový interval pro vyhodnocení/přehodnocení obchodní myšlenky
- Možné aplikovat na všech časových rámcích
Nevýhody
- Může znevýhodnit poměr RRR
- Může zcela znegovat obchodní myšlenku
- Méně funkční v trendových dnech, kdy jsou vytvářeny nová maxima/minima
Eliminace nekvalitních vstupních signálů je jednou z nejdůležitějších disciplín exekučního procesu. Počkat si na ten „správný“ signál vyžaduje určitou dávku KONCENTRACE a v kombinaci s jednoduchým pravidlem: „ vstupovat až po uzavření svíčky“ se Trader může dopracovat k mnoha kvalitním exekucím, které mu přinesou kýžený finanční zisk.
Přeji všem mnoho úspěšných obchodů a děkuji za přečtení.
Martin Klass