Proslov Jerome Powella během včerejška napověděl, jak by se mohly vyvíjet úrokové sazby v USA do konce roku. Ještě než jsme se dozvěděli to podstatné, tak jej bohužel narušili klimatičtí aktivisté..Powell však příliš nepřekvapil, inflace je stále vysoko a úrokové sazby tak do konce roku ještě mohou vzrůst. Špinavou práci však nyní za Fed dělá tak trochu dluhopisový trh. Podíváme se tak na vývoj 10-ti letého dluhopisu a jeho výnosu, který již dosahuje prakticky na úrovně z roku 2007. Proč výnosy dluhopisů tak rostou? A proč je to špatná zpráva pro akciové trhy? A jaký vliv měl konflikt na Blízkém východě na americké akcie?
Analogie mezi současnou situací a 70. léty jsme již probrali v jednom z předchozích dílů. Nyní se však podíváme na srovnání s rokem 1987. Ten si investoři pamatují zejména kvůli černému pondělí, během kterého zaznamenaly americké akciové indexy největší propad za jeden den v historii. Shodou okolností právě včera uplynulo přesně 36 let od tohoto okamžiku. Hrozí tak na trzích další propad podobných rozměrů? Podíváme se na srovnání roku 2023 a 1987 z několika pohledů. Jaké jsou podobnosti a jaké rozdíly? Podíváme se také na výsledkovou sezónu. Co v USA můžeme očekávat? A co předvedly americké banky? Blíže se podíváme na Goldman Sachs a také Citigroup, kde dochází k zajímavým personálním změnám.
Závěr Investičního Mementa bude patřit již tradičně kryptoměnám. Během tohoto týdne si totiž někdo pěkně namastil kapsu díky fake news ohledně schválení prvního bitcoinového ETF. Na jednom váženém twitterovém účtu totiž byla oznámena zpráva, že bylo schváleno ETF na bitcoin od BlackRock. Cena bitcoinu okamžitě vystřelila a poté hned spadla níže, když se ukázalo, že se jedná o falešnou zprávu. Kolik jeden spekulant díky této zprávě vydělal? A proč může být bitcoinové ETF blíže než si myslíte? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!
Petr Lajsek
Tým Purple Trading