Obligátně hned na začátku upozorňuji, že se nejedná o propagaci nějakého výrobku nebo firmy. Jedná se jen o přiblížení požitků, kterých si můžeme v rámci našeho úspěchu užít.
Oblast Cognac leží v západní Francii u atlantského pobřeží, severně od Bordeaux. Hranice, které určovaly, kde je možné legálně vyrábět koňak byly určeny v květnu 1909, ačkoliv je pravdou, že později byly ještě částečně opraveny. Celkem má tato oblast cca 1,13 mil. hektarů, z čehož je 0,68 mil. hektarů označeno jako území vhodné pro pěstování révy. V současné době se vinice rozkládají na ploše cca 82 tis. hektarů.
Koňak se dvakrát destiluje pomocí tradičních destilačních kotlů, přičemž stejný druh kotlů se používá při výrobě skotské sladové whisky. Destilace musí být ukončena nejpozději 31. března následujícího roku po sklizni. Prakticky všechny koňaky se prodávají bez údajů o místě a době sklizně. Díky tomu může míchač umně smísit koňaky různého stáří a z různých oblastí tak, aby hotový výrobek vyhovoval poptávce trhu.
Termíny používané na etiketách:
VS nebo tři hvězdičky *** – je směs, ve které je nejmladší část alespoň 2 a půl roku stará
VSOP, VO nebo Réserve – je směs, ve které je nejmladší část alespoň 4 a půl roku stará
Napoléon, XO, Extra a Hors d´ Age – je směs, ve které je nejmladší část alespoň 6 roků stará
Fine Champagne je potom směs koňaků z oblasti Grande Champagne a Petite Champagne, musí však obsahovat minimálně 50% z Grande Champagne.
Nejmladší koňak, který je možné prodávat je starý dva a půl roku, počítaje od 1. října roku, kdy byly sklizeny hrozny. Nejedná se o jeho průměrné stáří, ale o minimální stáří koňaku přidaného do směsi.
L'Essence De Courvoisier 700 ml; 46.000,- CZK
Remy Martin Louis XIII 700 ml; 72.000,- CZK
Richard Hennessy 700ml; 78.000,- CZK
Ačkoliv nepochybuji, že výše uvedené koňaky jsou vynikající, musím říct, že už v kategorii šestiletých jsou skvělé dobroty.
Michal Uma