Zaprvé by nemělo dojít k žádným velkým škodám na nabídkové straně ekonomiky. Oběti se nepočítají ve statisících, dokonce ani v desítkách tisíc, infrastruktura na rozdíl od přírodních katastrof také nijak netrpí. Jen pro srovnání – při klasické chřipkové epidemii v České republice onemocní 200 000 lidí a ročně zemře na chřipku jen v ČR kolem 2 000 osob. To dokazuje spíše hysterii vyvolanou médii než skutečnou hrozbu pandemie.
Vývoj nevýrobního indexu PMI v Číně:
Je pravdou, že čínská ekonomika se v únoru téměř zastavila, což dokazují i indexy nákupních manažerů (PMI), které klesly na historická minima. Ano, spotřeba a výroba v těchto několika týdnech je nenávratně ztracena a bude mít dopad na dočasně zvýšené zásoby ropy, plynu a některé neuskutečněné investice.
Ale mělo by jít o jednorázovou záležitost. V Číně už počet nakažených dramaticky klesl (viz graf) a druhá největší světová ekonomika již svou výrobní mašinerii rozjíždí a kvůli vyprázdněným evropským i americkým skladům zásob teď nebude mít několik měsíců o zakázky nouze. Globální dodavatelské řetězce se pomalu vracejí do normálu „business as usual“.
Vývoj počtu nových nakažených koronavirem:
Zatímco americké i evropské akciové indexy si kvůli panice prošly ve srovnání s předchozími zisky jen relativně slabou korekcí, průmyslové komodity jako ropa a zemní plyn nebo komoditní měny jako australský dolar v posledním týdnu akorát prohloubily svou již docela silnou přeprodanost. Zvlášť měnový pár AUD/USD vypadá velice levně. Sázky trhu na pokles úrokových sazeb v USA se totiž radikálně navýšily a výnosy 5letých amerických dluhopisů klesly pod 1,00 %, což znamená velmi negativní očekávání při dnešní hlavní sazbě 1,50 – 1,75 %. Americký dolar by se tak neměl spoléhat na podporu své centrální banky, zvlášť když nyní jsou levnější energie pro ekonomiku Spojených států spíše brzdou než pozitivem.
Další výprodeje se samozřejmě nedají vyloučit a vždy je třeba „zůstat solventní delší dobu, než je trh iracionální“. Proto nedává velký smysl vrhnout se nyní na trh s velkým počtem nákupních příkazů. Vzhledem k tomu, že dno se odhaduje velice těžko, se hodí nyní opatrné nákupy ropy/zemního plynu/australského dolaru, které se případně mohou navýšit, pokud by trh tato aktiva stlačil na ještě výhodnější hodnoty.
Vývoj měnového páru AUD/USD (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Anayltický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ECDC