Společnost SG uspořádala investorský den, na němž měla představit svou strategii pro následující dva roky. Bohužel pro SG nebyl tento den úspěšný, a po jeho ukončení došlo k poklesu jejích akcií o 12 %. Propad akcií SG pokračoval i na dnešním obchodování na pařížské burze.
Ambiciózní šéf s neambiciózním plánem
Jmenování Slawomira Krupy bylo původně vnímáno pozitivně. Tento relativně mladý bankéř ve věku 49 let si v bankovním sektoru vybudoval dobrou kariéru a úspěšně řešil některé z největších skandálů spojených s touto bankou. Od aféry z roku 2007, kdy došlo k velkým ztrátám kvůli obchodníkovi Kervievelovi, až po obnovení důvěry u amerického Federálního rezervního systému (Fed), který v roce 2016 uložil bance SG pokutu ve výši 2,6 miliardy amerických dolarů. Po svém jmenování do čela banky provedl několik změn, z nichž nejvíce viditelnou bylo zavedení angličtiny jako hlavního jednacího jazyka. Jeho cílem bylo udržet SG mezi nejrobustnějšími bankami v Evropě.
Očekávání vůči prezentaci strategie pro nadcházející roky byla tedy velká. Bohužel, když jsou očekávání vysoká, často dochází ke zklamání. Slawomir Krupa nepředstavil prakticky žádný zásadní strategický plán. Prognózy růstu pro nadcházející roky byly stanoveny na rozmezí 0 až 2 %. Je zřejmé, že takto skromný plán nenabízí akciím SG potřebný impulz pro růst. Rovněž plán na zvýšení rentability vlastního kapitálu z 8,9 % na 9 až 10 % nepředstavuje zásadní pokrok. SG se také zavázala k úspoře 1,7 miliardy eur na vlastních nákladech, avšak tato strategie byla již dlouhodobě známá. Potvrzení výplatního poměru dividend ve výši 40 až 50 % čistého zisku nedokázalo investory přesvědčit o opaku. Navíc v roce 2024 by měla část zisku být vrácena akcionářům formou zpětných odkupů akcií.
Vývoj akcií SG od začátku roku:
Příliš tvrdý trest?
Jak můžeme vidět na grafu, investoři byli vůči akciím SG nekompromisní. To však zároveň otevírá prostor pro spekulativní nákupy, protože reakce investorů může být přehnaná. Je pravda, že výhled pro budoucnost je nejistý, zejména v době, kdy dochází k utahování měnové politiky. Toto období může být pro banky velmi turbulentní. Slawomir Krupa se hájil tím, že nechtěl investorům předkládat nerealistický plán, ale plán, který je reálný a je možné jej uskutečnit.
Zítřejší zasedání Federálního rezervního systému (Fed) přináší další nejistotu. Zatím není známo, jaký bude výhled pro úrokové sazby v roce 2024. Jisté je však, že strategický plán SG do roku 2026 zanechává mnoho otázek nezodpovězených. V dnešní době je obtížné předpovědět události až do konce roku 2026, a proto se může stát, že se situace změní.
Matěj Široký