Kombinace prudkého růstu vládního dluhu, který byl po rozšíření globální finanční krize doprovázen ultra uvolněnou měnovou politikou Fedu (nulové sazby, QE), poskytovala finančním guru volné pole v prorokování hyperinflace a v předhánění se predikce vyšší cílové ceny zlata. Tři, pět i deset tisíc dolarů měla být cena žlutého kovu v následujících letech.
Místo toho se však zlato ponořilo do medvědího trhu. Díky kombinaci výdajových škrtů, zvýšení daní a rostoucí ekonomiky se americký vládní deficit během posledních měsíců uzavírá nečekaně rychle. Oficiální odhady nestranické americké vládní agentury pro rozpočet (CBO) se proto značně změnily. Rozdíl mezi tím, jak modelovala vývoj vládního dluhu v červnu 2010?
Odhad vývoje vládního dluhu USA agenturou CBO z června 2010 (v % HDP):
? a o tři roky později, je markantní.
Odhad vývoje vládního dluhu USA agenturou CBO z května 2013 (v % HDP):
Místo růstu dluhu k HDP na 110 % by se měl během následujících deseti let tento podíl stabilizovat pod 80 %, a to je ohromný pokrok ve zkrocení zadlužování. Nechce se ani věřit, že v červnu 2010 se pohybovala cena zlata pouze okolo 1250 USD za unci, a to šlo navíc o období paniky kolem první záchrany Řecka a prolomení tabu o nenakupování dluhopisů členských zemí Evropskou centrální bankou.
Vysoké a rostoucí ceny zlata z let 2009-11 můžeme dávat do spojitosti jak se stále vysokým rozpočtovým deficitem v USA, tak i prohlubující se evropskou dluhovou krizí a nekončícím kvantitativním uvolňováním („tištění peněz“) ze strany americké centrální banky, které mělo roztočit inflační spirálu. Finanční trhy však ze všech těchto strašáků už víceméně vystřízlivěly, panika opadla a cena zlata by se tak měla pohybovat výrazně pod hodnotami z roku 2010. Buď bylo zlato v roce 2010 podhodnocené, nebo je jeho dnešní hodnota stále neúměrně vysoko. Osobně se kloním spíše k druhé variantě.
Vraťme se na chvíli do přítomnosti. Po prudkém poklesu v červnu letošního roku se dala očekávat na zlatě mírná korekce. Ta nakonec kvůli situaci v Sýrii a slabšímu dolaru vytáhla žlutý kov výše, než se předpokládalo. To ale nic nemění na dlouhodobém výhledu ceny zlata, které by mělo zaostávat za ostatními investičními aktivy, a to především tehdy, až se krátkodobé americké úrokové sazby odlepí ode dna. Úrokové cash-flow zlata totiž bude i nadále nulové a jeho držba bude představovat vysoké náklady příležitosti.
Vývoj cen zlata v USD za trojskou unci (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz