Rád se v televizi dívám na cestopisy, na historii nebo na dokumenty o technice. Pořad, který mě už dlouhá léta provází svým pěkným zpracováním, klidným komentářem a nehoněním se za senzacemi, je Objektiv na ČT1 každou neděli dopoledne. Upozorňuji, že se jim nesnažím dělat reklamu, tím spíš, že to nepotřebují, to je na okraj. No dokonce si myslím, že Objektiv se vysílal už v době, kdy já jsem chodil do školy a do konce i do té základní. Ale o to až tak nejde. O co ale jde, tak tam bývají docela zajímavé reportáže, které jdou často do hloubky určité věci, respektive dívají se na danou věc neobvyklým způsobem. V jednom z posledních dílů byla reportáž z nějakého polského uranového dolu. Samozřejmě bývalého. Byl volně přístupný a dělaly se v něm prohlídky. Tedy myslím, protože z celé reportáže mi utkvěla v paměti jen jedna věc. Ona polská průvodkyně třímala v ruce nějakou skleněnou krabičku, ve které byly dva gramy uranu. Vůbec se mě neptejte, jestli je to kvůli záření možné nebo ne, prostě to tam bylo a pro téma článku to není důležité. Teď se ale dostanu k tomu podstatnému. Ona řekla, že jeden gram uranu má takovou energetickou účinnost, jako má 1,5 tun uhlí. A to už bylo něco, co mě hodně zaujalo a musel jsem se nad tím zamyslet. Mimochodem, tady je vysvětlení pro ten nadpis.
Co mě na tom zaujalo, jak obrovský zdroj energie uran je. A pokud to tak je, tak proč už se nepoužívá k pohonu úplně všeho. Jasně, jsou elektrárny, letadlové lodě, ponorky a já nevím co ještě, ale komerčně to moc zpracováno není. A já se ptám, není to chyba? A další otázka, jak ekonomicky náročné by bylo vytvořit takové zabezpečovací systémy, abychom mohli mít doma každý svoji vlastní malou elektrárnu s pár gramy uranu, který bychom měnili třeba jednou za deset roků? A další otázka, proč není někde rozjetý nějaký vývojářský průmysl, který by se komerčním využitím uranu zabýval? No zkrátka, otázek hodně, tím spíš, že uran z tohoto pohledu vypadá jako energetický zázrak.
A proč o tom píšu? No všichni myslím znají můj názor na elektromobily. Pokud by je ovšem poháněla elektřina vyrobená v nějakém mikrogenerátoru přímo v autě, to bych potom hlasoval všemi deseti PRO. Do té doby bych se do investic tímto směrem rozhodně nepouštěl, protože zatím je to slepá ulička.
Michal Uma