Proč teď?
Proč se tyto problémy teď tolik řeší, a jakou máme vlastně záruku toho, že se teď skutečně všichni rozhodnou, tyto investice a podniky zabývající se ekologií dlouhodobě podporovat?
Koronavirus nám ukázal, jaké následky může mít krize na ekonomiku a celou společnost. No a teď si představme krizi způsobenou ekologickou katastrofou globálních rozměrů. Momentálně mají klimatické změny velké dopady na celou planetu – změna teploty, tání ledovců, požáry, sucho. No a k tomu připočtěme kácení lesů, ropné nehody nebo znečištění vzduchu, což jsou další aktivity, které jsou dlouhodobě zkrátka neudržitelné. Všechno nás to stojí nejen peníze ale i zdraví a tyto události a tlačí svět ke změně, protože pokud se situace nebude zlepšovat, ekonomická krize bude to poslední, co bude lidstvo v budoucnu trápit.
Dlouhodobý trend
Navíc už teď můžeme vidět oblíbený trend například ve světě elektromobilů. Není třeba zmiňovat Teslu, která už v pondělí opět zvládla pokořit další ATH. Můžeme polemizovat nad tím, zda akcie Tesly patří mezi nadhodnocené či dokonce mezi podhodnocené akcie, jedno je ale jisté určitě. Tesla nejen do automobilového světa přinesla revoluci, nový trend chcete-li. Toho se samozřejmě chytly ostatní společnosti a automobilky, které vedle svých benzinových a dieselové modelů produkují i jejich elektrické bratry.
Nio, Nikola, Li Auto a mnoho dalších firem se snaží vytěžit z tohoto trendu a vzít si kousek z pomyslného koláče. Avšak tady pozor na firmy, které mají pouze plány a žádné výsledky. Například akcie společnosti Nikola se obchodovaly skoro za 80 dolarů za akcií, jenže následoval pád, kvůli pochybnostem ve vedení a kvůli toho, že defakto Nikola ještě nic závratného nepředvedla. Díky tomu se její akcie teď obchodují na hranici 18 dolarů.
A není to jenom u technologických firem zaměřující se na elektromobily, kde si dávat pozor. Například firma Recyclix, která se zaměřovala na recyklaci a slibovala vysokého zhodnocení připravila v minulosti spousty investorů o nemalé částky. Proto je důležité prověřit strukturu firmy, její plány, výsledky a také finanční stránku ať jste si se svou investicí jistí.
Trendu samozřejmě přispívají i politici. Joe Biden teď doslova roztrhl zelenou melu v USA. Klimatické změny a ekologie bude jedním z pilířů Bidenových hlavních plánů. Ten chce, aby celá Amerika v budoucnu fungovala pouze z čisté energie a bez emisí.
Životní prostředí a jeho ochrana je oblíbené nyní hlavně u mladší generace.Ta bude samozřejmě trendu přispívat. Mladí lidé budou mít stále větší slovo v této věci a budou se snažit společnost tlačit ke změně.
Zelené investice
Investoři proto neváhají část portfolia diverzifikovat mezi společnosti právě zaměřující se na životní prostředí a obnovitelné energie. Enphase Energy, Hannon Armstrong, Solar Edge, Waste Management nebo například NextEra Energy. To jsou všechno firmy, které během posledních let zažily obrovské růsty.
Jednou z alternativ k akciím týkajících se obnovitelné energie, může být například investice do Uranu, nebo do akcií těžařských společností. Momentálně uran však nemusí být pro investory atraktivní. Má plno odpůrců a je zde šance vzniku katastrof. Navíc Cena se odvíjí od poptávky po uranu a tím, že je ho nyní dostatek, nevypadá to, že by se v blízké době mohla tato komodita výrazně posílit. Jenže dlouhodobě se může všechno změnit. Nukleární energie je jedna z nejefektivnějších způsobů tvorby energie a stále se počet těchto elektráren ve světě zvyšuje.
Ať chcete investovat do společnosti zaměřující se na solární energie, těžbu uranu nebo například do Tesly, rozhodně by ve vašem portfoliu v rámci diverzifikace nemělo chybět aktivum zaměřující se právě na budoucnost v rámci environmentalistiky a ekologie.
Tým Admiral Markets