Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi se ještě před svým odchodem na podzim snaží oprášit svůj program dlouhodobých půjček bankám (LTRO – Long-Term Refinancing Operations), který před 8 lety výrazně pomohl s likviditou v evropském finančním systému na vrcholu dluhové krize eurozóny, kdy výnosy italských a španělských dluhopisů přesahovaly 6 % a vážně se uvažovalo, jestli tyto těžké váhy ustojí své dlouhodobé financování. LTRO proběhlo v letech 2011-12 zhruba v objemu 1 bilionu eur a banky v eurozóně tyto půjčky splácely do roku 2014 (viz graf).
Vývoj velikosti bilance Evropské centrální banky (v mil. EUR):
S loňským příchodem nové protievropské vlády do Itálie se místní vládní dluhopisy znovu propadly a obchodují se nyní s výnosem okolo 3 %. To ještě není žádná tragédie, ECB však chce dát najevo, že při zhoršení situace italských bank jim nabídne záchranné kolo, aby pro zlepšení své likvidní pozice nemusely vládní dluhopisy prodávat pod cenou.
Vývoj 10letého výnosu italských vládních dluhopisů (v % p.a.):
Navíc jde o nástroj, který uvolní měnovou politiku v době, kdy úrokové sazby leží ve výrazně záporných hodnotách a znovunastartování kvantitativního uvolňování by nebylo ani efektivní, ani politicky průchodné.
Z tohoto přístupu ECB je vidět, že se její představitelé nebojí jen stability domácího finančního systému, ale také posílení eura, které by v aktuálním mixu měnové politiky na obou stranách Atlantiku mohlo najít své kupce. Ve Spojených státech totiž trh již žádné zvýšení sazeb neočekává a v eurozóně již skončilo zmíněné kvantitativní uvolňování. Čekáme, že jakýkoliv růst EUR/USD nad 1,20 bude v dnešní nízkoinflační době ECB brzdit, ať už slovní intervencí, dalším odložením růstu úrokových sazeb nebo v případě problémů Itálie (Španělska, Řecka) i půjčkami s názvem LTRO.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Reuters, ECB